Seriózna firma, ak preradí zamestnanca nedovolí, aby sa opustil. Frustrovaní pracovníci, ktorí sa v záujme uživenia rozhodnú zostať, sú pritom takýmito praktikami dovádzaní k existenčným obavám
- Pracovníci v patovej pozícii
- Dvere sú otvorené po celý čas
- Nedomyslený employer branding
Ani na nestabilnú ekonomiku sa nedá vyhovárať neustále. Manipulatívne praktiky na pracovnom trhu skrátka pribúdajú. Quiet cutting, ku ktorému sa aktuálne uchyľujú spoločnosti, má navonok dobrý koniec. Zamestnanci majú prácu a zamestnávateľ ľudí.
Turbulentný rok, ktorý bol poznačený hromadnými prepúšťaniami, sa dostáva do miernejšej fázy. Po vlnách odchodov, rezistencie zamestnancov či prezentizme prichádzajú zamestnávatelia a personalisti s riešením, ktoré je pre firmy ekonomicky výhodnejšie. V snahe o lepšie hospodárenie sa snažia udržať si existujúcich pracovníkov vo firmách za každú cenu. Lepšie povedané, za nižšiu a na nižšom pracovnom poste. Odvrátenou stranou mince je, že takýto prístup k zamestnancom sa nemusí vyplatiť ani jednej zo strán. Vidia zamestnávatelia ďalej, ako na koniec fiškálneho roka?
Pracovníci v patovej pozícii
Aj keď preradenie zamestnancov v organizáciách nie je ničím novým, treba si uvedomiť, že súčasné praktiky personalistov nepoznačujú len pracujúce generácie, ale aj nastupujúcu generáciu, ktorá vníma život svojich pracujúcich rodičov práve z hľadiska finančnej pohody.
A quiet cutting má v tomto ohľade vyhliadky na to, aby sa stal veľkým neduhom dnešného pracovného trhu a súčasne škvrnou na pestovanom employer brandingu firiem, ako sú Adidas, IBM či Adobe. Zamestnanci totižto o prácu prichádzajú aj neprichádzajú. Ak im zamestnávateľ navrhne preradenie na nižšiu a slabšie platenú pozíciu za účelom podnikového šetrenia, neznamená to návrh na prediskutovanie iných možností, ale výlučnú možnosť, ako zostať v zamestnaní aj naďalej a bez prepustenia.
Rozhodnutie je pre väčšinu ľudí obvykle otázkou výberu menšieho zla a ako informujú portály Wall Street Journal či CBS, quiet cutting má na takto zasiahnutých jednotlivcov negatívny dopad, ktorý je podmienený náhlou zmenou životného štandardu, zaúčaním sa do nových praktík a nevyhnutným uspkillingom, no rovnako aj prispôsobovaniu sa pracovnej kultúre, v ktorej viditeľne prestáva existovať rovnoprávny vzťah a demokracia. Čo je v ére inklúzie a belongingu prinajmenšom na zamyslenie.
Dvere sú otvorené po celý čas
Frustrovaní pracovníci, ktorí sa v záujme uživenia rozhodnú zostať, sú pritom takýmito praktikami dovádzaní k existenčným obavám a nemusia si uvedomovať reálne možnosti uplatnenia na trhu prácu okamžite. A hoci je takýto prístup pochopiteľný aj z hľadiska zamestnávateľov, usilujúcich sa o zamestnaneckú retenciu a stabilizáciu firemného kolektívu, naskytá sa otázka, či je nariaďovanie podmienok zamestnancom do miery, ktorá siaha na ich integritu, v poriadku.
Viac sa dočítate v článku Pri preradení na inú pracovnú pozíciu by sa zamestnanci nemali cítiť ako súčasť podnikového inventára na pracuj.sk.