Kamasová mohla ísť na olympiádu, no odišla na vrchole

dalito.sk/foto: Zuzana Kamasová/foto: archív Z. Kamasová

Zuzana Kamasová je doteraz jediná Slovenka, ktorej sa podarilo vyhrať prestížny golfový turnaj  európskej  kategórie Ladies Europen Tour.  Životný úspech dosiahla v roku 2011 v Maroku, kde triumfovala na turnaji Lalla Meryem Cup. Dovtedy jej najlepším umiestnením bola delená deviata priečka na turnaji v Číne v roku 2008. Zuzaninou nesplnenou métou ostala olympiáda 2016 v Riu de Janiero, kam sa golf vrátil po dlhých rokoch. Naposledy bol tento šport pod piatimi olympijskými kruhmi v roku 1904. Zuzana Kamasová je dnes profesionálnou trénerkou golfu, ktorá občas ako kedík sprevádza českú reprezentantku Kláru Spilkovú. Stretli sme sa na charitatívnom golfovom turnaji Charity golf cup 2017, ktorý organizujú hokejisti Peter Bondra a Miro Šatan vo Veľkej Lomnici.

Koľko si hrala súťažne golf, kým si získala titul na ženskej túre?

Asi 13 rokov.

Takže 13 rokov si drela, nevzdala sa sna, že raz vyhráš golfový turnaj najlepších golfistiek Európy. Prečo si odišla z profesionálnej túry už do dvoch rokov po triumfe? Viem, že život profesionálneho hráča je veľmi ťažký, no odísť na vrchole, to chce kus odvahy. Nedokáže to každý. 

Bol to môj sen, vyhrať takýto turnaj, a ja som si nijaký ďalší už nevysnívala. Teda vysnívala, ale v inej sfére, ktorý sa mi zatiaľ nedarí plniť. Ten pracovný ‒ golfový sa mi naplnil, aj to cestovanie som milovala. Chcela som vidieť svet a golf mi to umožnil. No už mi začalo všetko liezť na nervy a túžila som po zmene.

Dlho si hľadala odvahu povedať si, toto je ten deň, kedy skončím?

Trvalo to dosť dlho. Bilo sa aj telo s rozhodnutím, hlava so srdcom, samé emócie. Občas to bolo aj také, že každý týždeň som sa rozhodla inak, na jednom turnaji ešte okej, na inom už zasa nie. Hlavne som nebola trpezlivá. Spravila som jednu chybu a začala som na seba vrešťať ako šialená, že táto hra a stačilo!

Kde si sa dokázala takto rozčúliť?

Normálne na ihrisku, skrátka jedna chyba a…

V deň, keď si si definitívne povedala konečná?

Ani nie, no hrala som s Helen Alfredsson. Hovorím jej, počúvaj, mňa to už nebaví. A ona, že čo tu robím?! Hovorím jej, že neviem. Povedala mi, že sa mám ísť najesť, zmeniť si letenku a odletieť domov. Povedala som jej, že to nemôžem urobiť. Dala mi jednoduchú otázku: A prečo by si nemohla? Čo tu budeš robiť ďalej? Liezť sama sebe na nervy? Helen bola prvá, čo mi povedala, že keď máš pocit, že niečo nie je okej, tak sa zober a odíď. A tiež mi povedala, že nikto predsa nehovorí, že to je definitívny odchod, stále sa k tomu môžem vrátiť, ale keď to teraz tak cítim, tak sa mám riadiť podľa svojho prvotného pocitu.

Zuzana Kamasová/foto: Golf Report magazinA teraz to ako cítiš? Oľutovala si takéto zásadné rozhodnutie?

(smiech) Nie, v žiadnom prípade. V danom momente to bolo najsprávnejšie rozhodnutie, aké som mohla urobiť. A teraz? Cítim to tak, že jediné, čo ma mrzí, je tá olympiáda, lebo s tým rankingom by som sa na ňu bola dostala, no na druhej strane to beriem tak, že všetko je tak, ako má byť. Priznám sa však, že teraz, keď som si po dlhšom čase zahrala, ma to zase bavilo, takže je to tak… no… golf je diagnóza na celý život. (smiech)

Olympiáda je pre športovca veľká vec. Takže nevylučuješ, že sa možno do súťažného golfu vrátiš…

To nie je také ľahké, musím však povedať, že som sa skôr pohrávala s myšlienkou, či ma to ešte baví, lebo som hrala jeden turnaj a musím povedať, bola som prekvapená, že aj bez tréningu mi to išlo dobre. Takže žiadne kroky k návratu na ihrisko zatiaľ nerobím, absolútne. Povedala som si len, že chcem vedieť, či sa viem ešte vôbec trafiť do lopty. (smiech) Prišiel sa na mňa pozrieť aj môj bývalý americký tréner  Skip Malek, tak uvidíme, čo ešte viem.

V ruke držíš nový pater.  Keď sa tak na teba pozerám, nemôžem sa ubrániť pocitu, že sa vraciaš do súťažného golfu. Vyzeráš naozaj motivovane. 

Nie, nie, nie, to nie …. (smiech) Skip prišiel, pretože Tále oslavujú 15 rokov a on je kodizajnér toho ihriska. No toto som zbadala a skrátka som zatúžila po golfovej palici, čo sa mi teda nestalo veľmi dávno. Pater sa mi veľmi páčil, tak som si ho zobrala a teraz sa s ním začínam kamarátiť. Tento rok som ešte netrénovala, takže to idem vyskúšať. A čo bude v novej sezóne, to ešte uvidíme.