Kariéru už nebudujú cez sociálne siete, ale nové priority

ilustračné foto: pixabay.com - Vinzent Weinbeer
DALITO -
  • Na vlastnú päsť
  • Benefitom trvalý pracovný pomer 
  • Nová TOP priorita

Prieskum s názvom Mladí ľudia a trh práce, ktorý sa uskutočnil počas minulého roka v období október-november 2022 a bol realizovaný pre Národný inštitút vzdelávania a mládeže, preukázal, že ľudia vo veku od 18 do 29 rokov majú pri hľadaní práce záujem o referencie a odporúčania známych. Prieskum Rady mládeže Slovenska odhalil na vzorke viac ako 700 respondentov zaujímavé fakty. Pre mladých ľudí sú pri hľadaní príležitostí zásadné súkromné kontakty. A takisto odporúčania. 

Výskumná správa upozornila na rozdielny prístup tých respondentov, ktorí si prácu hľadali, no zostali nezamestnaní a tých, ktorí prácu našli a udržali si ju. Kým prvá skupina uviedla ako hlavný zdroj hľadania pracovných príležitostí pracovné portály, skupina zamestnaných respondentov sa v rovnakej miere odvolávala na odporúčania priateľov a známych. Už tieto dáta signalizujú, že networking a budovanie priateľstiev dokážu ovplyvniť kariéru jednotlivcov a mladé generácie si to uvedomujú.

Na vlastnú päsť

Uchádzanie sa o pracovnú pozíciu prostredníctvom inzertných portálov však nepopreli ani zamestnaní respondenti. Ba čo viac, odporúčania priateľov a známych a reagovanie na pracovné ponuky delilo v prieskume len jediné percento. Naproti tomu, sociálne siete ako spôsob hľadania pracovných ponúk spomenuli približne 4% všetkých zúčastnených. Pre zamestnávateľov z toho vyplývajú dve zásadné informácie. 

Prvou je, že znenie pracovnej ponuky rozhoduje o tom, či sú pre ľudí v produktívnom veku atraktívnymi zamestnávateľmi. Druhou hodnotnou informáciou je tá, že ich prístup k terajším zamestnávateľom ovplyvňuje aj to, akou rýchlosťou môžu obsadiť voľnú pracovnú pozíciu. Pretože práve referencie dokážu ušetriť dostatok času aj financií na recruiting. V podobne veľkej miere, konkrétne až z 27%, si mladí ľudia hľadajú prácu cielene, to znamená, že spoločnosti, v ktorých majú záujem pôsobiť, oslovujú prostredníctvom ich vlastných webových stránok, eventuálne kontaktných formulárov. 

Benefitom trvalý pracovný pomer 

Brať tieto dáta na ľahkú váhu by bola škoda, keďže až 82% respondentov uviedlo, že práve stabilné zamestnanie je pre nich v budovaní kariéry tým najdôležitejším aspektom. To sa premieta aj do vnímania pracovných benefitov. Pri výbere zamestnania sa až 34% opýtaných vyjadrilo k tomu, že možnosť získania trvalého pracovného pomeru je pre nich rozhodujúca. Na prvom mieste v rámci atraktivity zamestnania skončila, podľa predpokladov, výška mzdy. Tá suverénne prekonala ostatné benefity a faktory o viac ako 30%. 

Viac aj o nových benefitoch, ktoré mladých začali zaujímať najviac sa dočítate v článku Mladí ľudia sa pri budovaní kariéry nespoliehajú ani na sociálne siete, ani LinkedIn. V skutočnosti sú odvážnejší [pracuj.sk]

Môže vás zaujať: