Každé tretie dieťa si dokáže samo kúpiť cigarety

zdroj: Shutterstock
PR -

NA VEKU ZÁLEŽÍ. NEBUĎME ĽAHOSTAJNÍ

K cigaretám sa stále bez problémov dostanú nielen tínedžeri, ale aj deti. Nepýtajú si len klasické cigarety, ale stále častejšie siahajú po e-cigaretách či nikotínových vrecúškach. Potvrdili to aj aktuálne kontroly Slovenskej obchodnej inšpekcie.

S novými typmi výrobkov s obsahom tabaku a nikotínu, ako sú napríklad e-cigarety, a tiež s rozširujúcou sa sieťou predajcov, ktorí tieto výrobky ponúkajú, rastie aj riziko, že sa k nim dostanú deti a mladiství. Ukázala to aj pravidelná kontrola dodržiavania zákazu predaja tabakových výrobkov osobám mladším ako 18 rokov, ktorú toto leto v spolupráci s iniciatívou Na veku záleží vykonala Slovenská obchodná inšpekcia. Kontroly odhalili vážny problém. Cigarety či iné produkty určené na fajčenie si dokázalo kúpiť každé tretie dieťa, dokonca aj deti, ktoré chodia ešte len na základnú školu.

VÝSLEDKY KONTROLY SOI

„Z 623 kontrolných nákupov v kamenných prevádzkach boli tabakové výrobky a výrobky určené na fajčenie predané v 224 prípadoch, čo predstavuje 35,95 %, pričom takmer 20 % z týchto pochybení sa týkalo predaja tabakových výrobkov a výrobkov určených na fajčenie mladistvým vo veku 11 – 14 rokov,“ komentuje výsledky kontroly Nadežda Machútová, ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie.

PRVÝKRÁT KONTROLA INTERNETOVÝCH OBCHODOV

Novela Zákona o ochrane nefajčiarov umožnila od septembra 2022 predaj týchto výrobkov aj na diaľku a SOI zaznamenala pribúdajúce podnety rodičov, ktorí poukazujú na predaj týchto výrobkov deťom práve týmto kanálom. Preto vykonala kontrolu aj v e-shopoch zameraných na predaj tabakových výrobkov a výrobkov určených na fajčenie. V e-shopoch bolo vykonaných spolu 54 kontrol, pričom v 11 prípadoch zistila, že predávajúci nepoužíval funkčný systém overovania veku kupujúceho, teda umožnil predaj kontrolovaných výrobkov aj osobám mladším ako 18 rokov, teda porušili zákon v 20 % prípadov.

VIETE, ČI VAŠE DETI FAJČIA?

Prieskumy ukazujú, že skúsenosti s klasickými cigaretami má viac ako štvrtina neplnoletých, so zahrievaným tabakovým výrobkom, s e-cigaretou a s nikotínovými vrecúškami takmer desatina. A práve nové spôsoby, ako sú e-cigarety a nikotínové vrecúška, používajú tínedžeri viditeľne viac v poslednom čase. Tieto zistenia potvrdzujú aj pedagógovia zo škôl.

PREČO JE PRE MLADÝCH NEBEZPEČNÉ FAJČENIE?

Až 90 % pravidelných dospelých fajčiarov začalo fajčiť už v tínedžerskom veku. Odborníci sa jednohlasne zhodujú v tom, že na mladý organizmus, ktorý je stále vo vývoji, má fajčenie ešte závažnejší vplyv ako u dospelých. Aj menej intenzívne fajčenie môže u detí a tínedžerov významne znížiť imunitu, znížiť obsah kyslíka v krvi, spôsobovať častejšie respiračné ochorenia, zvyšovať riziko vzniku cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb, a to najmä zvýšený krvný tlak už mladom veku. Fajčenie od skorého veku sa podpisuje pod väčšiu únavu detí, pokles ich výkonu a častejšie bolesti hlavy. Neplnoletým fajčiarom sa tiež rýchlejšie kazia zuby, z estetického hľadiska v jeho dôsledku viac trpia zápachom z úst a je tiež jedným z faktorom nezdravej pleti a predčasnej tvorby vrások.

NÁVYKOVÝ NIKOTÍN

„ Napríklad čoraz populárnejšie nikotínové vrecúška majú omnoho vyšší obsah nikotínu, ako klasické cigarety. Bežná cigareta obsahuje asi 8 mg nikotínu, beztabakové vrecúško obsahuje 20 mg, tabakové neraz aj viac. Z toho vyplýva, že má silný stimulačný a psychoaktívny účinok, a vyšší návykový potenciál v porovnaní s klasickou cigaretou,“ upozorňuje Zuzana Kamendy, odborníčka na závislosti z Centra pre liečbu drogových závislostí. Veľkým problémom sú podľa odborníkov aj elektronické cigarety, ktoré mnohí predajcovia ani nepovažujú za zdroj nikotínu, a preto ich bez akejkoľvek prekážky predajú aj deťom a mladistvým.

NA TÍNEĎZEROV NEFUNGUJÚ ZÁKAZY, H3KNITE ICH

Tínedžeri fajčenie nevidia ako problém pre ich zdravie, považujú ho za cool a je súčasťou života v partii. Nefungujú na nich príkazy, zákazy, mentorovanie, ale akceptujú prirodzené autority a ľudí, ideálne z ich generácie, ktorí už niečo dosiahli. A to im prináša H3KNISA, Deň bez vyučovania plný zaujímavých workshopov s inšpiratívnymi mladými ľuďmi, ktorí môžu študentov motivovať hecnúť sa a heknúť si svoj život k lepšiemu. Bez cigariet a bez fajčenia. www.h3knisa.sk

Môže vás zaujať: