Keď bolí duša…

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Mnohí sa o seba extrémne staráme. Nakupujeme módne oblečenie, chodíme na kozmetiku, veľmi veľa športujeme a konzumujeme zdravé potraviny. Často však zabúdame na to najdôležitejšie. Na našu dušu, ktorá má tiež svoje bolestivé miesta.

Momentálne žijeme extrémne rýchlu a stresujúcu dobu. Tlačí nás do toho, aby sme boli dokonalí v zamestnaní, chceme byť ukážkovými partnermi, dobrými rodičmi a milujúcimi deťmi. Navyše je na nás veľký tlak aj v zamestnaní, kde podávame nadľudské výkony.

Chceme mať akoby všetko a nejak samovoľne túžime po dokonalom živote. V tom celom zmätku sa ešte v dobrej viere naháňame za statkami a zveľaďujeme svoj majetok. V tej celej zbesilej jazde však zabúdame na to najpodstatnejšie. Na našu dušu, ktorá neskutočne trpí.

Vo svojom vnútri by sme totiž chceli žiť úplne iný, pokojný a vyrovnaný život. Niektoré ženy by namiesto sofistikovaných paničiek chceli byť divoké a behať nahé po lúke. Niektorí muži by si chceli zasa vydýchnuť od tlaku zabezpečiť celú rodinu. Najradšej by pracovali manuálne, aby si mohli vyčistiť hlavu.  Naša duša v dnešnej dobe trpí… Až potom, keď príde STOPKA a máme zničené zdravie si uvedomíme, že sme niečo v živote robili nesprávne.

Aj ja sama som túžila byť vo všetkom najlepšia. Myslela som si, že len keď budem tvrdo makať, budem v našej spoločnosti chcená a žiadaná. Mala som niekedy naraz aj tri zamestnania, naháňala som peniaze a túžila po sláve. No, naše telo je priveľmi múdre a veľmi rýchlo nám ukáže pomyslenú STOPKU.

Niekomu stres udrie na srdce, iný má problémy so zubami, niekto môže dostať oveľa zákernejšiu chorobu. No niekomu stres dokáže udrieť aj doslova na HLAVU. Nie je náhodou, že momentálne oveľa viac ľudí trpí syndrómom vyhorenia, depresiami a úzkosťami. Aj duša nám ukazuje, že občas robíme v živote niečo nesprávne. Ten, kto nezažil duševnú bolesť, nevie celkom precítiť bolesť toho, kto má psychické problémy. Netrpí tým iba človek s diagnózou, ale aj celé jeho okolie…

Psychická bolesť je totiž oveľa trýznivejšia ako fyzická. Namiesto obrovských nákupov v obchodných centrách, drahých dovolenkách, či nádherných šiat, by sme sa mali raz začať zastaviť a zistiť, čo naozaj chceme. Či nás napĺňajú len materiálne statky, alebo napríklad pobyt v prírode, šport, nejaký koníček, alebo príjemné posedenie s dobrými priateľmi. Občas sa jednoducho musíme zastaviť a myslieť výlučne na seba.

Učím sa to každým dňom a dnes viem, že na prvom mieste vo svojom živote som JA. Celý svoj predchádzajúci život som sa totiž snažila vyhovieť všetkým. Chcela som byť výborná v škole, v zamestnaní, byť dokonalou a očarujúcou partnerkou a dobrou dcérou. Dnes som si povedala DOSŤ! Na prvom mieste sme totiž za každých okolnosti práve MY.

Autor Mullerovie: Pod týmto pseudonymom zverejňuje redakcia Dalito.sk názory autorov, ktorí z objektívnych dôvodov nemôžu verejne písať pod vlastným menom. 

Čas pre seba je len a len o nás