Kedy si polícia predvolá Matoviča?

Igor Matovič (OĽaNO)/foto: FB IM

Eduard Heger, Igor Matovič a zopár ich komparzistov na čele so Šipošom radi hovoria o tejto vláde ako o protikorupčnej. Človeku z toho až zabehne, ale oni to asi naozaj myslia vážne.

Šéf obyčajných, vraj bojovník proti korupcii,  hneď po odvolaní vraj protikorupčnej vlády povedal, že má „závažné dôkazy o korupcii Richarda Sulíka“, ktoré zverejní „počas predvolebnej kampane“.

Ešte raz. Bojovník proti korupcii vraj má závažné dôkazy o korupcii, ale polícii to zrejme neoznámil a ešte sa hrdí tým, že ich vytiahne von v kampani.

To je čo? Polícia Slovenskej republiky, haló! Už ste si ho predvolali?

Buď klame alebo porušuje zákon

Sú len dve možnosti. Buď si to Matovič vymyslel a v návale hnevu a pomstychtivosti to diskreditačne vypustil z úst alebo vedomosť o trestnom čine (zopakujme, že hovoril o závažných dôkazoch) preukázateľne má, no neoznámil to polícii.

Prvý prípad by bol obludný a chorý ako mnohé iné Matovičove výpady. V tom druhom prípade by však páchal trestný čin. Nik iný len polícia je kompetentná zistiť, ako to naozaj je. A políciu by slová o závažných dôkazoch korupčného správania (a takisto aj ich neoznámenie) malo zaujímať.

Sú na to paragrafy

Podľa §340 Trestného zákona „kto sa hodnoverným spôsobom dozvie, že iný spáchal (…) niektorý z trestných činov korupcie (…) a taký zločin alebo trestný čin neoznámi bez odkladu orgánu činnému v trestnom konaní alebo Policajnému zboru (…) potrestá sa odňatím slobody až na tri roky“.

Podľa §199 Trestného poriadku polícia koná aj v prípade, „ak sa o skutočnostiach odôvodňujúcich začatie trestného stíhania dozvie inak ako z trestného oznámenia“.

Takže čo teraz?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)