Ladislav Kužela: Zázračný Program medicíny životného štýlu. Pozor na veľa mäsa a stresu. Čisté dáta a fakty (2. časť)

Dallito.sk/ilustračné foto: Shutterstock

4 ZMENY, KTORÉ PÔSOBIA NA VAŠE ZDRAVIE

Štúdia EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) sledovala zmeny životného štýlu na takmer 25 000 mužoch a ženách vedci zistili, že rovnaký životný štýl mal veľký vplyv na rôzne choroby. Tí, ktorí realizovali štyri faktory zdravého životného štýlu ako sú:

• mierne cvičenie aspoň 30 minút denne,

• nefajčili,

• udržiavali si normálnu hmotnosť

• a v strave mali vysoký príjem ovocia, zeleniny a celých zŕn, ako aj nízku spotreba mäsa mali o 78% nižšie riziko vzniku akéhokoľvek chronického ochorenia, vrátane o 96% nižšie riziko získania 2. typu cukrovky, o  81% nižšie riziko srdcového infarktu, o 50% nižšie riziko mŕtvice a o 36% znížený výskyt všetkých foriem rakoviny.

Aj rozsiahla štúdia Harvardskej školy verejného zdravia z roku 2018 na viac ako 100 000 pacientoch zistila, že tí, ktorí si osvojili návyky zdravého životného štýlu mali o 82% nižšie riziko úmrtia na srdcovocievne choroby, o 65% mali nižšie riziko úmrtia na rakovinu. Rovnaké návyky životného štýlu mali teda veľký vplyv na viaceré chronické ochorenia. A tie výsledky stoja za to, čo myslíte priatelia?

POZOR NA VEĽA MÄSA

Ak si stále vravíte, že však je to len mäso a chutí mi, tak snáď mi nemôže ublížiť…

Tak prikladám aj pár ďalších štúdií. V štúdii na viac ako 6 000 ľuďoch vo veku 50 až 65 rokov, ktorí boli sledovaní po dobu 18 rokov a ktorí uviedli, že jedli stravu s vysokým obsahom živočíšnych bielkovín, došlo k 75%-nému zvýšeniu celkovej úmrtnosti, 400%-nému zvýšeniu úmrtia na rakovinu a 500%-nému nárastu cukrovky 2. typu.

Toto nie je výmysel priatelia, toto sú len čisté dáta a fakty.

Naopak strava zložená prevažne z rastlinných bielkovín znížila riziko predčasnej smrti vo všetkých uvedených kategóriách.

HROZBA POD POJMOM CHRONICKÝ EMOCIONÁLNY STRES

Chronický emocionálny stres je bežným rizikovým faktorom pre 75-90% chronických chorôb, vrátane chorôb, ktoré spôsobujú významnú úmrtnosť.

Nedávna štúdia dokázala, že chronický stres alebo depresia, dokážu zvýšiť aj zápal. Výskumníci z Harvardu použili skenovanie pozitrónovou emisnou tomografiou (PET) na meranie aktivity v oblasti mozgu zvanej amygdala, teda v časti mozgu, ktorá riadi stresovú reakciu (typu „bojuj alebo uteč“), ako aj depresiu. Vedci zistili, že chronický stres alebo depresia u ľudí ktorých skúmali, spôsobila výrazne zvýšenú aktivitu v ich amygdale, čo následne spôsobilo to, že ich kostná dreň začala produkovať bunky, ktoré spôsobujú zápal. To následne spôsobilo zapálenie a až upchatie ich koronárnych artérií a práve to viedlo k výraznému nárastu srdcovocievnych príhod, ako sú infarkty a náhle cievne mozgové príhody. Preto jedným z dôležitým krokom pri zdravom životnom štýle je naučiť sa zvládať stres rôznymi technikami.

Pokračovanie nabudúce.