Letným hitom sú krátke piatky

ilustračné foto: pixabay.com - Free Photos
DALITO -
  • Šichty od nevidím do nevidím sú už prežitkom  
  • Letný režim a platené voľno k tomu 
  • Menej hodín, viac peňazí

Summer Fridays, respektíve krátke piatky, sú najnovším kompromisom skráteného pracovného týždňa. Pracovná doba sa vďaka nim stáva argumentom, ktorý je pri získavaní talentov skoro tak dôležitý, ako nadštandardné platové podmienky.

Krátke piatky testujú zamestnávatelia predovšetkým počas leta. Má to svoje opodstatnenie. So zvyšujúcimi sa popoludňajšími teplotami počas letných mesiacov sa produktivita zamestnancov znižuje. V princípe predstavuje tento rastúci trend pracovný týždeň pozostávajúci zo štyroch riadnych dní a piatkového dopoludnia. Tam, kde je pracovná doba od pondelka do štvrtka stále priveľkým rizikom, sa takýto benefit zdá byť prijateľnou možnosťou toho, ako obohatiť ponuku zamestnaneckých benefitov. A aj napriek tomu, že štvordňový pracovný týždeň zavádza čoraz viac spoločností, Summer Fridays sú zatiaľ sezónnou obdobou tohto fenoménu. Signalizujú však čosi zásadnejšie. 

Šichty od nevidím do nevidím sú pase 

V snahe vyjsť zamestnancom v ústrety a súčasne v rozumnej miere vyčerpať fond pracovného času, ktorý je pri trvalom pracovnom úväzku zo zákona daný, predstavujú krátke piatky prijateľné riešenie dvoch problémov odrazu.

Zamestnanci dostávajú počas leta viac priestoru na osobný život. Zamestnávatelia majú možnosť upraviť fond pracovného času tak, aby aj napriek chýbajúcim piatkovým hodinám dokázali splniť normu, ktorú majú prikázanú štátom. S novými TikTokovými trendmi, ktoré vplývajú na postoje pracujúcej generácie zoomerov a mileniálov, sa nároky na pracovné doby dramaticky menia. A keďže firmy na jednej strane o zamestnancov bojujú a na druhej im v nepredvídateľných termínoch hrozia masovým prepúšťaním, benefit v podobe krátkych piatkov je nástrojom, ako si získať ich dôveru. 

Letný režim a platené voľno k tomu 

Dôverou medzi zamestnávateľom a zamestnancom sa súčasne zlepšuje retencia vo firme. Nižšia fluktuácia zamestnancov je totižto podmienená spokojnosťou a dojmom z vyváženého pomeru medzi súkromným životom a budovaním kariéry.

Viac sa dočítate v článku Krátke piatky sú letným hitom personalistov. Firmy experimentujú s fondom pracovného času na pracuj.sk.

Môže vás zaujať: