Libuše Šafránková – ako ju máme radi  

zdroj: Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi/foto: Dalito.sk
DALITO -

Slávna česká herečka Libuše Šafránková milovala Boha. „Neverím na nikoho neveriaceho. Človek je Božie dielo, na Boží obraz sme stvorení a každý k tomu časom dôjde,“ povedala Libuše Šafránková vo vianočnom rozhovore pre magazín Piatok Lidových novín v roku 2009. „Nedá sa to naučiť ani sa k tomu dopátrať filozofiou, ale cez vnútornú skúsenosť k tomu každý dôjde,“ dodala.

V katolíckej viere vyrastala od malička, veď jej otec Miroslav bol v Šlapaniciach u Brna, kde prežila detstvo, organistom. „Dostala som túto možnosť od rodičov, nenásilne, ako samozrejmosť,“ obzrela sa herečka kedysi v médiách, keď sa jej pýtali na vieru. V kostole v Šlapaniciach bola vtedy na chóre po otcovom boku takmer denne.

Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi /foto: Dalito.sk

Miláčik viacerých generácií

Pravdepodobne aj preto Česká televízia v spolupráci so Strahovským kláštorom pripravila unikátnu výstavu originálnych kostýmov a fotografií z najslávnejších divadelných, filmových a televíznych rolí herečky, ktorej pôvabnú tvár a divadelné či filmové umenie dodnes obdivuje niekoľko generácií, vrátane aktuálne najmladšej. Veľkosť tejto hereckej osobnosti naplno pochopíte na výstave, kde prstom na jej osobný bicykel, motorku, knihy, biblie či okuliare ukazujú aj päťročné deti, ktoré za ruku držia prarodičia.

Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi – motorka herečky požičaná zo súkromnej rodinnej zbierky/foto: Dalito.sk

Vôbec prvá expozícia o živote a diele legendárnej herečky oslovila toľko návštevníkov, že ju museli predĺžiť o ďalšie dva týždne, zatiaľ do 15. januára 2023. Už za necelý mesiac ju navštívilo viac ako dvanásťtisíc návštevníkov, ktorí si mohli pozrieť aj obľúbený súkromný bicykel herečky.

Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi – obraz rodičov maľoval Josef Abrhám ml., súkromný bicykel Libuše Šafránkovej – zapožičané zo súkromnej rodinnej zbierky/foto: Dalito.sk

Národ ju miluje

Vznešenosť Libušky Šafránkovej a jej postoj k životu podtrhuje aj pokojná atmosféra Strahovského kláštora. Rovno pod vzácnou knihovňou s mnohými historickými dielami aj umeleckými a cirkevnými predmetmi sa popri dvorane s rybníkom plným rýb môžete kochať na viac ako tridsiatich kostýmoch, ktoré sa do pamäti divákov zaryli na celý život. Vrátane najslávnejších filmových šiat Popolušky.

Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi – kostým Popolušky z filmu Tri oriešky pre Popolušku -kostýmový výtvarník: Theodor Pištěk – réžia: Václav Vorlíček – majetok spoločnosti Barrandov Studio a. s. – Fundus/foto: Dalito.sk

Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi ponúka celý zoznam jej hereckého repertoáru, ktorý bol často prepojený s jej životnou láskou, manželom Josefom Abrhámom. Dvojica sa zoznámila v Prahe a manželmi sa stali v roku 1976 na Karlštejne pri dvojitom cirkevnom obrade – katolíckom podľa nevesty aj evanjelickom podľa ženícha, ktorý bol zasa vnukom slovenského evanjelického farára a spisovateľa Jozefa Hollého.

Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi – film Malá morská víla (1976) a kostým pre princeznu zo susednej ríše – kostýmová výtvarníčka: Šárka Hejnová – réžia: Karel Kachyňa – majetok spoločnosti Barrandov Studio a. s. – Fundus/foto: Dalito.sk

Výnimočná expozícia

Výnimočná expozícia ponúka aj pohľady do najslávnejších scenárov, v ktorých listovala umelkyňa. Nechýbajú ani spomienky jej priateľov či kniha návštevníkov, do ktorej vpisujú spomienky na milovanú herečku malí aj veľkí.  

Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi/foto: Dalito.sk

Nájdete tu kostýmy nielen najslávnejšej vianočnej rozprávky v Česku, Nemecku, Nórsku či na Slovensku, ale aj kostýmy princa z filmu Tri oriešky pre Popolušku, Tretí princ, Princ a Večernica, Malá morská víla, či Ako utopiť dr. Mráčka, Cirkus Humberto, Babička a ďalších viac ako 30 titulov, kde hrala mimoriadne obľúbená Libuše Šafránková.

herečka Libuše Šafránková
Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi: Princ a Večernica (1978) scenár: Jiří Brdečka, Václav Vorlíček réžia: Václav Vorlíček kostýmy: Theodor Pištek ml./foto: Dalito.sk

Keďže vzácnych historických divadelných a filmových kostýmov sa nemôžete dotýkať, organizátori mysleli aj na možnosť vyskúšať si kópie slávneho „střevíčku“ alebo „červánkových šiat“.

Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi film Tri oriešky pre Popolušku (1973) kostýmový výtvarník: Theodor Pištěk réžia: Václav Vorlíček – majetok spoločnosti Barrandov Studio a. s. – Fundus/foto: Dalito.sk

Na výstave nechýbajú ani plagáty, fotografie, odkazy od kolegov a kostýmy z hier Žobrácka opera, Cesta dlho do noci, či  S vylúčením verejnosti a ďalšie.  

Chýbať nemôže asi najslávnejšie auto bývalého Československa z filmu Vrchní, prchni! z roku 1980, kde si Libuše Šafránková zahrala po boku manžela Josefa Abrháma aj filmovú manželku.

Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi auto z filmu Vrchní, prchni! (1980) – scenár: Zdeněk Svěrák, réžia: Ladislav Smoljak, kostýmy: Helena Dubová/foto: Dalito.sk

Pri aute nájdete aj žiarivo farebné kostýmy, ktoré mali na sebe susedia, keď podvodníka-vrchného stretli na zimnej dovolenke.  

Milovala rodinu a Boha

Dokopy je v refektári Strahovského kláštora umiestnených viac ako osemdesiat predmetov, ktoré sa navždy stali spomienkou na výnimočnú nielen hereckú osobnosť, ktorá nadovšetko milovala svoju rodinu a Boha. S manželom Josefom Abrhámom dlhé roky patrili k jadru pražskej Spořilovskej farnosti, kde podľa františkána Jakuba Sadílka nechýbala za lektorským pultom pri svätej omši, ale ani pri najrôznejších farských kultúrnych akciách. „Budem si ju pamätať ako šarmantnú pani s hlbokou dušou, ktorá milovala svoju rodinu. Zároveň jej v posledných rokoch života veľmi záležalo na približovaní sa k Ježišovi, snažila sa – aj vzhľadom na svoju chorobu – odvážne si klásť aj náročné otázky viery a otvárať ťažká témy,“ podotkol P. Sadílek, ktorý bol v posledných rokoch herečkiným spovedníkom.

Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi
Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi. Skúška v maskérni Českej televízi pre film Mandarínková izba (1986)/foto: Dalito.sk

Posledný rozhovor

Svoje vôbec posledné interview poskytla Libuše Šafránková pre knižný rozhovor Milana Ohniska so známou novinárkou a moderátorkou Danielou Drtinovou Akoby som žila dva životy (Druhé město 2020). Spomína v ňom, ako sa obe stretli a ako sa prepojili ich duchovnej cesty. Sama Drtinová tu potom píše: „Bolo to absolútne zlomové a absolútne fatálne stretnutie môjho života. Venovala mi toľko času… Viedla ma. Veľa mi toho odovzdala v desiatkach hodín rozhovorov, knižky mi dala, opísala a pomenovala, čo sa vo mne deje, a mne sa zrazu zložil celý obrázok. Dostala som kľúč! A v septembri 2004 som bola pokrstená.“ Libuše Šafránková s manželom sa stali jej krstnými rodičmi.

 Herečka Libuše Šafránková zomrela po dlhej chorobe 9. júna 2021 v Prahe vo veku 69 rokov.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)