Nestihnete na Vianoce Popolušku? Navštívte ju počas sviatkov doma, na hrade Švihov

Dalito.sk/Hrad Švihov - Filmování - Tři oříšky pro Popelku (1973)/foto: zdroj: NPÚ ČR Hrad Švihov

eríme, že vás touto správou potešíme a inšpirujeme, urobiť niekomu počas vianočných sviatkov veľkú radosť a nezabudnuteľný zážitok. Vianoce nemusia byť totiž len o darčekoch, ale mohli by byť aj o zážitkoch. Ale tie treba vymyslieť a naplánovať. TOTO JE TIP DALITO.

Aj vy sa už neviete dočkať nefalšovanej vianočnej atmosféry, keď už doma všetko rozvoniava, darčeky už možno aj rozbalené, niekde musia dokonca ešte počkať, pretože Vianoce bez kultovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku, to jednoducho nejde? A môžete tú rozprávku vidieť stokrát, môžete ju mať doma odloženú na nosiči a kedykoľvek si ju počas roku pozrieť, ale nevidieť Popelku na Vianoce?! Vylúčené!

Ak sa predsa len taký nešťastník  nájde, máme pre neho dobrú správu! Do hradu, za pravou atmosférou a tajomstvom Popoluškinej črievičky, sa môže vydať osobne. A presne v čase vianočných sviatkov.

Za tajemstvím Popelčina střevíčku na hrad Švihov, foto Jiří Strašek

Presne do toho hradu, na ktorého bránu v roku 1973 zabúchal princ a hľadal svoju vyvolenú Popelku.

Kedy, kde o koľkej

Štátny hrad Švihov síce patrí medzi tie, ktoré sú počas zimnej turistickej sezóny zatvorené, napriek tomu počas Vianoc otvorí svoje brány. Presne v termíne od 27.12. do 30. 12. a to od 10.00–14.00 hod. Návšteva hrad Švihov, kde v roku 1973 nakrúcali slávnu rozprávku Tri oriešky pre Popolušku, bude určite miestom Vianoc, na ktoré nezabudnú malí a veľkí.

Hrad Švihov – Filmování – Tři oříšky pro Popelku (1973)/foto: zdroj: NPÚ ČR Hrad Švihov

A nebude to prehliadka hocijaká. Veď pôjde o okruh:

POPELKA – za tajemstvím Popelčina střevíčku

Výstavný prehliadkový okruh je  venovaný Popoluške, ktorá na hrade Švihov bývala s macochou, nevlastnou sestrou, služobníctvom a zvieratami vo filme Tri oriešky pre Popolušku.

„Okruh je individuálny, dá sa teda absolvovať samostatne, bez obmedzenia doby prehliadky. Expozícia je umiestnená v Bielej bašte, ktorá má samostatný vchod priamo z veľkého hradného nádvoria,“ uvádzajú na stránke štátneho hradu, ktorý vďaka tematickej  prehliadke Popelky, praskal počas letenej sezóny vo švíkoch.

Prehliadkový okruh, venovaný Popoluške a nakrúcaniu slávneho filmu Tri oriešky pre Popolušku sa nachádza na štyroch poschodiach . Prehliadka je samostatná bez sprievodcu, ktorý však návštevníkom robí spoločnosť a dotvára celkovú atmosféru Popoluškinho okruhu. Však niekde, tam na konci, predsa návštevníci musia rozklúsknuť to tajomstvo troch orieškov a Popoluškinej črievičky.

Táto prehliadka je určená pre všetkých milovníkov už kultového vianočného filmu na motívy Boženy Němcovej . Časť výstavy je venovaná deťom, ktoré si výstavu môžu prejsť, priamo, pri plnení rôznych úloh a hádaniek, aj so sovou Rozárkou. Možno aj na pleci. Prečo nie? Veď v rozprávke je možné všetko, no nie?

Na výstavnej expozícii nájdete aj Vincka, ktorý sa práve vracia z cesty z mesta aj s kúzelnými orieškami, Popolušku pri potoku, aj vo svojej chalúpke už so spomínanou Rozárkou. Rovnako scénu so súťaže o najlepšieho strelca. Pozrieť sa môžeme aj do kuchyne s nešikovným kuchtíkom, ktorý dostal poriadne za ucho, nakuknúť aj do izby s množstvom látok na šaty.

Nechýba ani scéna, kde Popoluška preberá hrach, samozrejme kráľovský ples. Okruh vyvrcholí nezabudnuteľnou záverečnou scénou s črievičkou a prsteňom.

Zo zákulisia filmovania

Národný český pamiatkový ústav na hrade Švihov sľubuje aj množstvo zaujímavostí a fotografií z nakrúcania filmu, niekoľko ukážok priamo z filmu a tiež pohľad do originálneho scenára  filmárov.  Známy český režisér tohto slávneho filmu Václav Vorlíček, zomrel tohto roku 5. februára roku vo veku 88 rokov.

Hrad Švihov – Filmování – Tři oříšky pro Popelku (1973)/foto: zdroj: NPÚ ČR Hrad Švihov

Hitmi v 70. aj 80. rokoch minulého storočia sa stali práve filmové pesničky.Všetky slávne skladby tohto obdobia prebil práve rozprávkový film Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka. Premiéru mal presne v novembri 1973, hlavné postavy zahrali Libuše Šafránková a Pavel Trávniček. Hudbu do filmu zložil Karel Svoboda. Titulná pesnička vo filme je iba v orchestrálnej podobe.

Po premiére filmu vznikli až dve spievané verzie, Iveta Bartošová ju nahrala pod názvom Tři oříšky a Karel Gott pod názvom Kdepak ty, ptáčku hnízdo máš?

Samozrejme, na výstave nechýba ani pohľad do zákulisia a súkromia niektorých hlavných predstaviteľov neprekonanej vianočnej rozprávky, na ktorej nielen v Česku a na Slovensku vyrástli a možno ešte vyrastú celé generácie.

Nemusíte sa báť, že vám na hrade bude taká zima, aká bola a každé Vianoce stále je Popoluške. Prehliadka trvá približne 30 minút a naraz si ju môže pozrieť maximálne 30 osôb, takže zážitok  by to mal byť dokonalý.

Pamiatkovému ústavu totiž evidentne záleží na tom,  aby si návštevníci prehliadku užili čo najviac. Inak, vedeli ste, že na tomto hrade nakrúcali oveľa viac a množstvo ďalších slávnych filmov? Súhlasím, Popoluška je len jedna! 🙂

Inak, vedeli ste, že hrad Švihov je vlastne vodný hrad? Takže, možno by ste si mohli zo sebou zobrať v zime aj korčule.

Vodní hrad Švihov – Pohled na hrad z mlýna/foto: zdroj: NPÚ ČR: https://www.hradsvihov.cz/cs/fotogalerie

Obľúbená Libuše Šafránková oslavuje 65 rokov