Mali byť hviezdami NHL, ale… 

Dalito.sk/Rodinná koláž: Michal Sersen-HC Slovan Bratislava/foto: archív Sersenovci
DALITO -

NHL je najslávnejšia a najprestížnejšia hokejová liga sveta. Dodnes v nej nastúpilo  86 slovenských hráčov. Mená ako Bondra , Stümpel , Pálffy , Šatan , Marián Hossa , Marián Gáborík , Zdeno Chára ako aj mená  ďalších vynikajúcich slovenských hráčov sú hokejovému svetu známe a rešpektované navždy. No počty slovenských hráčov v NHL  mohli byť oveľa vyššie.  

Mnohým hráčom totiž nebolo dopriate zahrať si NHL z rôznych príčin, najčastejšie sa o túto výnimočnú kariéru pripravili hráči vlastnými chybami, zlými  rozhodnutiami, či niekedy hráč nemal osud vo svojich rukách a polená pod nohy mu položili iní.

Peter Pinďár

Napríklad super talentovaný Peter Pinďár . Odchovanec košického hokeja sa mal zaradiť medzi najžiarivejšie hviezdy NHL. Napriek tomu si v nej nikdy nezahral. V mládežníckych výberoch Československa žiaril po boku Jaromíra Jágra a podľa mnohých fanúšikov aj odborníkov bol dokonca talentovanejší než jeho český rovesník.

Žiaľ, mal množstvo problémov a tie sa podpísali pod jeho výkonnosť a úpadok. Vyvrcholili v Košiciach, odkiaľ ho pre nezhody s trénerom preložili do druholigových Michaloviec.  Pinďár sa konečne „prebral“ na prelome tisícročí a v drese Michaloviec začal konečne ukazovať, prečo mal patriť medzi najjagavejšie hviezdy hokejovej histórie. Šanca, dostať sa do NHL sa pri jeho mene opäť otvorila. Osud však tento príbeh naplánoval inak a po ťažkej autonehode v marci 2000 ukončil Peter Pinďár svoju kariéru.

Marián Uharček 

Marián Uharček  reprezentoval ČSSR v kategórii 18 až 20 ročných . Jeho spoluhráčmi z výberov do 18 a 20 rokov boli vtedy Jágr , Reichel , Holík  Šlégr , Martin Ručinský  ale aj Stümpel či Žigmund Pálffy, všetko úspešní hráči NHL.  No ani on  nezvládol prechod do seniorského hokeja. Miesto toho, aby bojoval o NHL sa túlal po Holandsku.

Stanislav Lašček a Karol Bartánus 

Ešte žiarivejší príklad ako premrhať talent a úspešne rozbehnutú kariéru sú Stanislav Lašček a Karol Bartánus. Karol  juniorskom mužstve Drummondville Voltigeurs po boku Ľuboša Bartečka a Dannyho Brièra žiaril ako veľká mega hviezda. Veď strieľal góly ako Lemieux. Brankára dokázal urobiť na 100 spôsobov a  z neznámeho hráča sa stala veľká hviezda QMJHL .

Drumondville malo najžiarivejší útok v celej QMJHL  Bartečko Bartánus a Brière Všetci traja patrili k najproduktívnejším hráčom. Karol bol vyhlásený za nováčika mesiacov október a november 1996. Dvakrát si zahral v zápase hviezd .V Halifaxe hral za hviezdy QMJHL. Neskôr v Best 40, kde hralo 40 hráčov prichádzajúcich do úvahy pre draft 1997.

Karol dokázal zmeniť všetky prognózy. Z hráča, ktorého nikto nepoznal sa stala vychádzajúca hviezda pre draft 1997. Skauti ho okamžite zaradili na 21 miesto. Pri stúpajúcej forme mohol ísť aj vyššie . Útok troch “B” pútal pozornosť novinárov a fanúšikov. Divákov zdvíhal zo sedačiek len čo vykorčuľovali na ľad. Okamžite mali standing ovations .

Lenže potom ako keď utnete. Little Jagr, ako Karola volali V Kanade,  pre jeho podobnosť s českou super hviezdou, sa prestalo dariť, po pár pokusoch uspieť v kempoch sa vrátil do Európy a zvyšok kariéry odohral už v nižších nemeckých ligách .

Stanislav Lašcek

Stanislav Lašcek odišiel do Kanady ako 17 ročný. V Import Drafte  CHL  2003 si ho vybral klub Chicoutimi Saguenéens  QMJHL z 10. miesta. V prvej sezóne sa predstavil veľmi sľubne. Za 17 gólov 40 nahrávok nazbieral 57 bodov.  V druhej sezóne dostal k sebe ďalšieho slovenského spoluhráča Mareka Zagrapana a svoj výkon ešte zlepšil . Po sezóne sa konal  draft do NHL a v roku 2005 si ho v 5. kole z 133. miesta vybrala  Tampa Bay Lightning.

Sezóna 2005/2006 sa ukázala ako prelomová , keď v tíme Chicoutimi Saguenees  zaznamenal viac než skvelé štatistiky. V 64 zápasoch sa mu podarilo nazbierať 135 bodov za 47 gólov a 88 asistencií.  Je to najlepší výkon slovenského hráča v  kanadskej juniorskej CHL, ktorá združuje tri ligy  QMJHL, OHL WHL . Prekonal dokonca aj Ladislava Nagya z roku 1999, keď Laco nazbieral  v Halifax Mooseheads 126 bodov  . Navyše Stano  dokázal v juniorskej lige získať niekoľko ocenení, medzi ktoré patria napr. Ofenzívny hráč týždňa a Ofenzívny hráč mesiaca. Určite netreba zabudnúť na jeho super výkon v zápase proti Shawiniganu, v ktorom zaznamenal sedem bodov za dva góly a päť asistencií .

Celkovo skončil ako druhý  najproduktívnejší hráč QJMHL a tretí najproduktívnejší v Canadian Hockey League . 13. 5. 2006 podpísal  s Tampou Bay Ligtning trojročnú nováčikovskú zmluvu. Nasledujúcu časť kariéry strávil v AHL a ECHL.   V prvej sezóne pôsobil vo Springfield Falcons  AHL a  Johnstown Chiefs  ECHL .Poslednú sezónu za morom odohral v 2007/2008.

Počas poslednej sezóny v Mississipi Sea Wolves sa zranil (utrpel zlomeninu spodnej  čeľuste) a v ECHL odohral  iba 23 stretnutí, v ktorých strelil deväť gólov a na svoje konto si pripísal dvanásť asistencií.  Štyri  zápasy odohral  v AHL za Norfolk Admirals .

Potom mu volali zo Zvolena, aby sa vrátil na Slovensko . Stano rozviazal zmluvu s klubom Tampa Bay Ligtning , ktorá bola ešte rok platná a podpísal zmluvu so Zvolenom . Počas prípravy ho z kádra vylúčili . Ostal v Európe, do Kanady sa však ešte raz vrátil a to v rokoch 2009/2010, kedy  v nižšej kanadskej hokejovej súťaži LNH ( Ligue Nord-Américaine the Hockey ) hral v tíme Saguenay Marquis. Tento klub ho vymenil do klubu Rivière-du-Loup. Vrátil sa do Európy a túlal sa po Francúzku.

Marek Zagrapan sa v drese Chicoutimi   pohyboval v hodnotení skautov veľmi vysoko a nakoniec sa prognózy potvrdili. Draftovaný bol v roku 2005 tímom Buffalo Sabres v 1. kole ako 13. v poradí. Podpísal trojročnú nováčikovskú zmluvu s Buffalo Sabres . Začal hrať za farmárske mužstvo Bufffala – Rochester Americans AHL, kde zotrval tri sezóny . Napriek sľubným výkonnom šancu v prvom mužstve Buffala nedostal a tak sa rozhodol vrátiť do Európy. V Buffale , ktoré  ho  draftovalo asi  usúdili, že má zajačie úmysly a šancu zahrať si v NHL nedostal .

Zmluvu mal podpísanú aj Peter Šlamiar, odchovanec zvolenského hokeja , ktorého v roku 1995 draftoval New York Rangers. V sezóne 1997/98 dostal pozvánku do kempu New York Rangers . Pri vstupných testoch  nováčikov bol druhý za 27 ročným Švédom Ronnie Sundinom. Neprekonateľný bol  pri tlaku z činkou, keď ju vytlačil 15 krát,  pritom bitkár Jeff Beukeboom 14 krát a to ma Peter len 80 kg a Beukeboom 100 . V Rangers boli z Petra nadšení. Z nepochopiteľných dôvodov nakoniec o miestenku v NHL nebojoval a zmluvu zrušil a nakoniec cestoval po  Slovinsku a Anglicku .

Ľubo Kolník

Rozhodnutie by zmenil aj Roman Kontšek, ktorého draftoval klub Washington Capitals. Bol tam v kempe no vrátil sa späť. Nechcel hrať iba na farme, čím druhú šancu už nedostal.

Super Strelec Ľubo Kolník bol draftovaný New Jerey Devils v roku 1990. Vedenie Diablov ho chcelo hneď po drafte , lenže bol ešte členom armády, čo mu nástup do NHL skomplikovalo a záujem zo strany NHL opadol. Druhá šanca na NHL sa  mu naskytla v roku 1996 po svetovom pohári .

Generálny manažér Edmontonu Oilers si chcel udržať Zdena Cígera a aj Ľuba Kolníka. Ani to však nepomohlo a obaja ostali hrať v Slovane Bratislava.

Uvediem dva príklady, keď trpezlivosť ruže prináša a naopak .

Porovnám dve dvojice hráčov   . Prvou dvojicou je Václav Prospal a Ján Lipiansky , obaja draftovaní  Philadelphiou  Flyers. Václav Prospal bol v roku 1993 draftovaný zo 71. miesta  a Ján Lipiansky o rok neskôr v roku 1994   z 270. miesta .

Václav Prospal  hral na farme štyri  sezóny bez toho, aby ho  čo len raz vytiahli do NHL. Keď sa zranil kapitán Erik Lindros   prišla pozvánka a Václav Prospal sa už na farmu nevrátil. V NHL odohral 16 sezón a vyše 1000 zápasov.  Ján Lipiansky sa hneď v prvej sezóne vrátil po odohratí siedmych zápasov za farmársky Hershey Bears v AHL a už inú šancu nedostal  .

Druhou dvojicou je Richard Zedník a Rudolf Verčík.

Obaja draftovaní v roku 1994. Pokiaľ Richard Zedník odišiel po kempe do juniorskej WHL a hral dve sezóny za Portland Winterhawks  , kde žiaril a dostal zmluvu z Washington Capitals, odohral v NHL 13 sezón a 745 zápasov . Podobnú možnosť mal aj Rudolf Verčík , ktorú však nevyužil. Draftovaný bol veľmi vysoko  a to z 52. miesta klubom New York Rangers, kde bol dvakrát v kempe . Ponúkala sa mu však možnosť zabojovať o dres Rangers v juniorskej  QMJHL – Saint-Hyacinthe Lasers. Túto možnosť však nevyužil a chodil z klubu do klubu po Čechách a Poľsku  miesto toho, aby zabojoval o dres NHL. Aj na týchto príkladoch je vidieť, ako je veľmi dôležité vedieť sa správne rozhodnúť. Pripúšťam aj možnosť, že nie všetci jednoducho chceli hrať mimo domova. Okrem toho hráč nie vždy má svoj osud vo svojich rukách a polená pod nohy mu hádžu aj iní .

Radoslav Kropáč

Medzi takýchto hráčov patrí aj Radoslav Kropáč.Hráč Slovana Harvard Bratislava po skončení úspešnej sezóny odišiel v lete do kempu New York Rangers. V kempe odohral štyri stretnutia, v ktorých strelil dva góly a mal aj dve asistencie. Po týchto zápasoch ho klub poslal do farmárskeho družstva Hartford Wolf Pack, ktoré hráva v AHL. V Hartforde však nakoniec zotrval iba štyri dni a vrátil sa na Slovensko. Dôvodom návratu bola jeho ročná zmluva s bratislavským Slovanom , keďže Slovan mu neprerušil zmluvu .  Rado prišiel o poslednú možnosť zahrať si v NHL .

Slovan Bratislava a jeho bývalý  generálny manažér Maroš Krajči podľa mňa pripravil niekoľko hráčov o možnosť   zahrať si v NHL.

René Vydarený

René Vydarený po vydarenej sezóne v juniorskej QMJHL , kde mužstvom  Rimouski  Océanic získal prestížny Memorial Cup , podpísal zmluvu z Vancouver Canucks , ktorý Reného draftoval. Potom, ako sa to dozvedel Krajči, operoval akousi zmluvou. Na základe tejto zmluvy si cez IIHF vydupal zákaz činnosti pre Reného, ktorý nesmel hrať ani za prvé mužstvo na farme. Vancouver nemohol tak dlho čakať a dotiahli dvoch obrancov a pre Reného už neostalo miesto, čím ho Krajči pripravil o možnosť zahrať si v NHL . Povolenie dostal až po MS U20. Pred MS bol zákaz zo strany Slovana zrušený .

Michal Sersen

Po návrate zo zámoria za Slovan začal hrať ďalší  obranca Michal Sersen,  no v roku 2008 prišiel do Európy klub Tampa Bay Ligting , ktorý si v mužstve Slovana vyhliadol práve obrancu Michala Sersena.  No Krajči si postavil hlavu a Michala do NHL nepustil, čím aj on prišiel o možnosť zabojovať o NHL. Slovenský obranca Michal Sersen v tejto konfrontácii upútal predstaviteľov Tampy Bay Lightning natoľko, že sa rozhodli získať ho do svojich radov. S Pittsburghom Penguins , teda s klubom, ktorý doteraz vlastnil na Sersena práva v NHL, sa dohodli na vzájomnej výmene. Michal Sersen putuje na slnečnú Floridu výmenou za výber v 5. kole draftu 2009. “Naši skauti nás na neho upozornili,” povedal pre denník Tampy Tribune riaditeľ hokejových operácií Brian Lawton. “V zápase mal veľké momenty.” Lawton ďalej doplnil, že sa s ním porozprávajú o tom, či by sa v nasledujúcej sezóne nechcel vrátiť do Severnej Ameriky.

Jaroslav Janus

Krajči sa podobne zachoval aj v prípade brankára Jara Janusa, keď o neho mala záujem Tampa Bay Ligtning, no Krajči sa opäť  zachoval arogantne a nepustil Janusa do Tampy, čím ho znovu pripravil o možnosť zachytať si v NHL. Uvediem opačný príklad  klub IFK  Helsinky, ktorý pred sezónou  2013 / 2014 prišiel o obidvoch brankárov. Joni Ortio sa vrátil do Calgary Flames a Helsinki mali podpísaného brankára Anttiho Raantu , ktorý podpísal zmluvu z IFK Helsinky pred alebo počas MS . Po MS Antti Raanta dostal ponuku a možnosť odísť do Chicaga Blackhawks.  IFK mu nerobili žiadne problémy a mohol bez problémov odísť do NHL  . Po Juniorských MS U20 rokov bol veľký záujem o hrdinu MS brankára Denisa Godlu  , záujem bol hlavne z juniorskej USHL či druhej fínskej ligy. Krajči ho poslal na nezmyselné hosťovanie do Piešťan, čím ho pripravil o istý draft  .

Marek Svatoš

Medzi týchto hráčov , ktorým boli hádzané polená pod nohy môžeme zaradiť aj Mareka Svatoša .    Podobe ako Slovan a Krajči sa zachovali aj funkcionári Košíc , keď ich hráč Marek Svatoš odišiel  hrať juniorskú ligu do Kanady podobne ako Krajči aj Košičania si cez IIHF vydupali zákaz pre Mareka Svatoša. Marekovo mužstvo  Kootenay Ice sa obrátilo na kanadský súd. Ten požiadal o výklad zákona ľudských práv, ktorý konštatoval, že boli porušení ľudské práva hráča Mareka Svatoša na základe helsinského dohovoru o voľnom pohybe osôb . Po tomto verdikte už Košice nič iné nemohli robiť, len dať povolenie hrať Marekovi, navyše bol ešte potrestaný za túto trúfalosť , že nemohol hrať na MS do 20 rokov v roku 2001.

Na týchto príkladoch vidno, že len talent hráča nestačí a pre svoju kariéru musí urobiť všetko, hlavne správne sa rozhodnúť, lebo čo sa týka NHL, musí byť vždy včas na pravom mieste . Hráč dostáva šancu na NHL raz maximálne dvakrát za športovú kariéru a ak chce naozaj hrať v NHL, musí ju na sto percent využiť.

Autor: Ján Babic

Môže vás zaujať: 

Zoltán Bátovský, budúca hviezda NHL, ktorá svoj sen nedosnívala