Marcel Nemec: „Začínam byť unavený. O čo tu ide?!”

Dalito.sk/Herec Marcel Nemec/Autorské divadlo La Komika/foto: Dáša Šimeková
DALITO -

Autor: Marcel Nemec, herec, komik

Od marca 2020 sa správam zodpovedne. Dodržiavam všetky nariadenia, či odporúčania. Chránim nielen seba, no hlavne moju maminu, ktorá v marci vytiahla šijací stroj a šila rúška, čo jej sily stačili. Ušila ich viac ako 250. Pre rodinu, pre susedov…

Keď som išiel v tom čase pracovne do Bratislavy (to som ešte netušil, že to bude jedna z posledných pracovných ciest v tom roku), pribalila mi rúško pre každého s kým som sa mal stretnúť. Ušila mi rúško, ktoré ako jediné môžem nosiť bez toho, aby som mal zahmlené okuláre. (My okuliarnici vieme o čom píšem…)

Keď nám zavreli divadlo, spolu s mojimi kolegami s Divadlo La Komika sme vyzývali ľudí, aby nosili rúška, že to nie je hanba a tak… (určite sa pamätáte). Vyzývať k zodpovednosti považujem za svoju psiu povinnosť. A ako lepšie, ako vlastným príkladom. Tak ako pri výchove dieťaťa. Preto fotky v rúškach, preto fotky v prírode, preto fotky s pozitívnou energiou a nádejou, preto videá v poľštine… Snažím(e) sa o istý „návod“, ako to „všetko“ prežiť v zdravý a nielen fyzickom!

Chýbate mi

Úžasná Zuzana Vačková prináša denne návod na zdravý životný štýl. Števko Štefan Martinovič ma baví svojou včelou a neskutočnými piatkovými choreografiami, Karinka Hajdu zas svojou krásou, ktorá ide z každej je fotky. Lukáško Dóza svojou fešáckou kapelou (OVJ)… a tak by som mohol pokračovať. Chýbate mi kolegovia moji milovaní. Chýbaš mi pán Karol. Už skoro rok som nedostal žiadnu pripomienku. Chýba mi divadlo!

Kontakt s reálnymi divákmi. Áno, chýba mi vaša prítomnosť, potrebujem vás cítiť, chýba mi váš smiech, váš potlesk. Ale taký ten reálny. Ešte, že mám ten FB a Instáč. Teším sa z každého lajku a každej vašej reakcie. Dáva mi to silu ísť ďalej. No nie tom som chcel.

Začínam byť unavený. Prestávam rozumieť o čo ide! Nádej som videl vo vakcíne. Prečítal som si o nej toľko informácií z rôznych strán, váhal som, či sa pôjdem dať zaočkovať… No už neváham. Pôjdem, aj keby mi mala narásť druhá hlava po vakcíne. Všetko lepšie, ako to, čo je tu teraz!

Kde je odpoveď?

A preto sa pýtam, kedy môžem? Potrebujem jasný PLÁN! Čo nie sú vakcíny? Akože nie, Irenka Biháriová píše: Slovensko mohlo začiatkom tohto roka objednať 2,4 milióna dávok vakcín BioNTech-Pfizer a mať možnosť doobjednať ďalších 1,2 milióna. Koľko si ich Slovensko objednalo a kedy môžeme očakávať ich dodanie na Slovensko? Kde je odpoveď? Alebo klame? A kto teda neklame?

Prečo sa nevenuje toľko energie a času do celoplošného očkovania? Prečo to niekto kompetentný nevysvetlí? Ešte raz sa teda pýtam, o čo tu ide? O to, že kvôli nezodpovednému správaniu sa (žiaľ) veľkého množstva ľudí (však, veď príkladov mali viac než dosť, však páni najvyšší?) mám(e) trpieť aj ja(my)?

Nepôjdem na testovanie

Nie, nepôjdem na ďalšie špáranie sa v nose, ako to s obľubou niektorí nazývajú. A áno, budem chodiť do prírody. Tak ma zatvorte do basy za to. Ak si niekto myslí, že chcem predčasné voľby, tak sa sakramensky mýli. To niekto iný sa tu správa tak, ako by si ich želal. Skúste hádať, že kto? Jéj a ozaj, zabudol som dodať, že za to určite môžu novinári.

Ani neviem, čo som týmto celým chcel povedať, no je mi lepšie. Idem sa naobedovať a rýchlo von. Na slniečko. SÁM, teda nie tak celkom. Beriem aj Chikinka. A podvečer sa teším na prácu. Tento rok plánujem 10. ročník akcie pre deti Na palube jednorožca a tiež plánujem obnoviť tábor v lete. Plánujem už teraz, aby som bol pripravený. Aj keď musím povedať, že curva ťažko sa plánuje, keď nie je žiadny PLÁN! Pokoj ľuďom dobrej vôle.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)