Michelle Obamová a jej nová kniha Svetlo v nás. Ako prežiť ťažké časy?

zdroj: Ikar

Svetlo v nás je inšpiratívne pokračovanie mimoriadne úspešných a oceňovaných memoárov Môj príbeh. Bývalá prvá dáma Spojených štátov Michelle Obamová sa v knihe delí o praktické postrehy a účinné stratégie, ako si udržať nádej a rovnováhu v dnešnom svete plnom neistoty.

V knihe rozoberá situácie, s ktorými zápasia mnohí z nás:

  • Ako vybudovať pevné a úprimné vzťahy?
  • Ako objaviť silu na dialóg s druhými napriek našim odlišnostiam?
  • Čo nám pomôže, ak zápasíme s nedostatkom sebadôvery a s pocitom bezradnosti?
  • Čo robiť, keď je toho na nás priveľa?

Michelle Obamová čerpá zo skúseností matky, dcéry, manželky, priateľky a prvej dámy a prezrádza, aké zvyky a zásady si osvojila, aby sa prispôsobila zmenám a prekonala tak najrozmanitejšie prekážky. Podrobne opisuje najcennejšie rady, napríklad ako začať deň s láskou, ako si zachovať slušnosť či ako si vyskladať svoj „kuchynský stôl“ – okruh dôverných priateľov a inšpiratívnych ľudí.

Michelle v knihe skĺbila silné osobné príbehy a hlbokomyseľné rady. Nabáda nás, aby sme sa zamysleli nad vlastným životom, objavili zdroje radosti a nadviazali zmysluplné vzťahy vo svete zmietanom ustavičnými zmenami.

„Cieľom tejto knihy je ukázať vám, čo a prečo v ňom mám, čo využívam v profesionálnom a osobnom živote, aby som zostala vyrovnaná a sebaistá, a čo mi pomáha kráčať vpred aj v časoch, keď ma premáhajú obavy a stres,“ vysvetľuje.

Niektoré z jej nástrojov sú zvyky a cvičenia, iné sú hmotné veci a zvyšné sú postoje a presvedčenia vychádzajúce z jej minulosti, zo skúseností a z ustavičného dozrievania. Táto kniha nemá byť návodom.

Na týchto stránkach nájdeme skôr úprimné zamyslenia nad tým, čo ju život zatiaľ naučil, ako aj páky a hydraulické mechanizmy, ktoré jej pomáhajú na ceste životom. „Predstavím vám niekoľko ľudí, ktorí mi pomáhajú držať sa vzpriamene, a podelím sa s vami o poznatky, ako čeliť nepoctivosti a neistote, ktoré som získala od niektorých úžasných žien. Dozviete sa o veciach, ktoré ma ešte vždy vedia zraziť na kolená, i o veciach, o ktoré sa opieram, aby som opäť dokázala vstať. Poviem vám aj o niektorých postojoch, ktorých som sa v priebehu času zbavila, lebo som pochopila, že nástroje sú úplne iné a oveľa užitočnejšie ako obranné mechanizmy,“ dodáva Michelle Obamová v knihe Svetlo v nás.

(Ak vás táto recenzia zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: