Moja rodina zažila osloboditeľa-agresora

Dalito.sk/Žena kráča okolo trosiek po ruskom útoku v Mariupole na juhovýchode Ukrajiny vo štvrtok 24. februára 2022/FOTO TASR/AP
DALITO -

Jedného rána roku 1944 ich oslavovali ako osloboditeľov. Tí však už večer odvliekli môjho dedka ako otroka do gulagu. Práve do Luhanska.

Trvalo šesťdesiat rokov, kým sa moja mama, vojnová sirota, dozvedela, kam ho odvliekli. A ďalších pár rokov, kým som zistila, že je pochovaný v masovom hrobe.

Keď sme si pred časom povedali, že pôjdeme nájsť to miesto, aby moja mama aspoň raz v živote mohla stáť pri hrobe svojho otca, ktorý jej celý život chýbal (to je nezmieriteľná trauma), Putin rozpútal vojnu na Donbase a v Luhansku.

To, že práve tam je veľká ruská enkláva, nie je náhoda. Sú to tí, čo tam boli z Ruska presunutí ako žalárnici. A ich rodiny a potomkovia. Tak sa nemožno čudovať.

Je jasné, o čo mu ide. Agresor je agresor a Putin ním je. Nie ruský národ, ale Putin a jeho prisluhovači.

Posledné slová mojej mamy boli o jej smútku za rodičov, ktorých nepoznala. Ten smútok sa nedá popísať. Prešiel aj na mňa. Nikdy som nezažila pohladenie od starého rodiča. Oboch rodičov som mala siroty.

Dnes prežívam traumu mojej rodiny zas a znova. Neviem sa ubrániť plaču. V duchu som so všetkými, ktorým tento človek ublížil.

Autorka: Silvia Bačová

agresor Putin
Silvia Bačová/foto: SB

TITULNÁ FOTOGRAFIA: Žena kráča okolo trosiek po ruskom útoku v Mariupole na juhovýchode Ukrajiny vo štvrtok 24. februára 2022. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny. Rusko spustilo na Ukrajinu letecké a raketové útoky. Ukrajinskí predstavitelia oznámili, že ruské jednotky sa dostali do krajiny zo severu, východu a juhu. FOTO TASR/AP

(Redakciu Dalito môžete darovať kávu