Na doménu a laptop si požičal, dnes vlastní úspešný e-shop

dalito.sk/Michal Fojcík/foto: archív M. Fojcík
DALITO -

Ako chlapec predával u otca v obchode farby. Michal Fojcík však vždy cítil, že chce podnikať, aby mohol myšlienky slobodne premieňať na realitu. V roku 2008 sa preto rozhodol, že práce zamestnanca bolo dosť, a založil prvý internetový obchod s farbami na Slovensku. Keď sa firme darilo, zavolal do nej na pomoc aj sestru. Autorka: Alena Klepochová

„V začiatkoch mi veľmi pomohla rodina, vďaka ktorej som mohol ustáť prvé tri roky. Nemusel som kupovať auto, pretože mi ho na určitý čas požičal otec. Nemusel som platiť nájom, pretože som mohol používať garáž svokrovcov. Rodina v moju myšlienku verila a zainvestovala do mňa,“ spomína na začiatky s podnikaním cez internet. „Kúpil som doménu, laptop a za zvyšok peňazí som dal naprogramovať e-shop. Prípravy na spustenie neboli vôbec jednoduché. Ani výrobcovia, ani dodávatelia farieb a lakov neboli pripravení na on-line svet. Keď som s nimi komunikoval, nikto neveril, že tento model môže v našom odbore uspieť. Veď kto by nakupoval farby na internete? To bola ich najčastejšia otázka,“ približuje. Prvé objednávky dostal po piatich dňoch od spustenia e-shopu a zabalil ich v detskej izbe.

10.000 produktov manuálne

Napriek tomu, že začínal od nuly, si dnes už úspešný podnikateľ veril, aj keď obavy priznáva. „Svet farieb dôverne poznám a vedel som, že chcem vytvoriť najväčší e-shop s farbami. Na začiatku som bol na to sám a trvalo mi rok, kým som ho pripravil. Pre predstavu: keď chcete taký e-shop vytvoriť, naplníte ho desiatimi tisícami najznámejších a najpredávanejších produktov. K jednotlivým výrobkom som prekladal texty z technických listov do slovenčiny. Fotil som ich a ukladal do e-shopu. Takto som ho postupne napĺňal a tvoril pre všetkých 10.000 produktov manuálne elektronické vzorky odtieňov. Všetko s cieľom uľahčiť zákazníkom život a ponúknuť kvalitnú možnosť vybrať si farbu, ktorú potrebujú,“ popisuje Fojcík.

Bez víkendov a dovolenky

Spomína, že pri štarte podnikania bola chuť niečo dokázať silnejšia než obavy, tie sa preto rýchlo rozplynuli. „Keď sa ponoríte s nadšením do práce, nemáte čas zaoberať sa tým, že sa to nepodarí, ale sústredíte sa na úspešný koniec. Máte v mysli obrázok toho, kam idete, a postupnými krokmi sa tam postupne dostávate,“ konštatuje. V začiatkoch nevedel, čo je to voľný víkend a dovolenka. „Bolo treba zabrať a robiť aj po pracovnej dobe. Stálo ma to roky môjho osobného času po piatej. Začiatky boli ťažké, pretože prvé roky sme robili zadarmo len s entuziazmom a víziou, ktorú som mal. Keď sa však firma začala rozrastať a pribúdali do nej šikovní ľudia, tak toho času som začal mať viac. Aktuálne pracujem na tom, aby som sa z práce dostal domov skôr ako o siedmej.“

Chce aj za chranice

Pri opisovaní začiatkov sa nevyhne úsmevu. „Keď si to spätne uvedomujem, je to celkom sranda. Aktuálne máme v ponuke trojnásobné množstvo produktov, zameriavame sa na veľkoobchodný aj maloobchodný predaj farieb cez internet a neustále rastieme. Ak by som mal povedať plochu potrebnú k skladovaniu všetkých produktov, ktoré máme, prirovnal by som to k ploche futbalového štadiónu s rozlohou 6500 metrov štvorcových,“ hovorí Michal Fojcík.  Jeho firma sa pre rozširovanie už trikrát sťahovala do nových priestorov. Aktuálne pracuje aj na vývoji a výrobe vlastných produktov, s ktorými by chcel preraziť aj za hranicami. Nebráni sa ani myšlienke vstupu strategického investora do firmy. „Ide o raznice, ktoré sú priamou konkurenciou klasickým obkladom. Vďaka nim vie obyčajný človek ušetriť pri rekonštrukciách aj 80%  z rozpočtu tým, že si obklad jednoducho vyrazí a po zaschnutí vymaľuje farbou. Jedná sa pritom o vzory  dreva, kameňa, tehly či travertínu.“

Rob, čo môžeš, s tým, čo máš, tam, kde si

Firma nechce zákazníkom len predávať produkty, snaží sa ich aj odborne vzdelávať a poradiť im. Preto je na tabuli v centrále motto: Pomáhame ľuďom skrášľovať svet. „Inšpiroval ma k tomu svet, v ktorom žijeme. Každý z nás niečo vie a niečo ho baví. Preto tu máme advokátov, kuchárov a učiteľov. Mňa baví môj odbor farby − laky. Chýbal tu človek, na ktorého sa môžu ľudia z celého Slovenska obrátiť a ktorý im vie vyriešiť ich problém. Aktuálne tvoríme veľa obsahu zadarmo. Píšeme manuály, blog, tvoríme newslettre, napísali sme niekoľko e-bookov, ktoré rozdávame zdarma. Vysielame aj živé odborné webináre na rôzne témy,“ vysvetľuje Michal Fojcík.

Od podnikania ho neodrádza ani to, že podnikateľské prostredie na Slovensku považuje za zlé. Verí však, že ide o dočasný stav, ktorý sa v budúcnosti zmení. Ako hovorí, má rád motto od Theodora Roosevelta: „Rob, čo môžeš, s tým, čo máš, tam, kde si“.

4 reakcie na Na doménu a laptop si požičal, dnes vlastní úspešný e-shop

  1. Poznáme…….. (poznámka redakcie: ďakujeme, že nerobíte priamu reklamu podnikateľovi, lebo aj dalito.sk musí z niečo žiť a platiť odmeny za vykonanú prácu ľudí a šeky, ďakujeme za korektnosť. Toto totiž nie je platené PR)

    1. Dalito je portal, ktory ma uprimnu radost z uspechov druhych. Tesime sa, ze na Slovensku je mnozstvo uspenych ludi, ktori len nesedia doma a nenariekaju, ale svoj osud zoberu do vlastnych ruk, presne podla myslienky demokracie, lebo ta nie je len o pravach, ale aj povinnostiach aj k sebe samemu. Vsetko dobre aj vam, nech sa vam dari co najlepsie, nech raz o vas mozeme napisat tiez. Snad vas spozname, kedze svoje cele meno nechcete evidentne zverenit.

    2. Martin, nezáviď a nebuď nahnevaný, ak sa o niekom úspešnom niečo napíše. Ja pánovi Fojcikovi fandím a prajem mu ešte veľa úspešných príbehov v jeho živote. F. Jas