Na Sicílii na stôl nelezte. Radšej si dajte zmrzlinu v sladkej žemli

DALITO.SK/Taliansko/Sicília/foto:pixabay.com/nonmisvegliate
DALITO -

Dovolenka na Sicílii je porovnateľná s pobytom v Karibiku. Je však oveľa lacnejšia. Na talianskom ostrove nájdete tyrkysové more, biely piesok, milých domácich a fantastickú gastronómiu. Zabudnite na Krstného otca! Talianskych mafiánov turisti vôbec nezaujímajú.

Mestečko Trapani som navštívila trikrát. Každé jedno miesto na tomto ostrove je čarovné a špecifické, no do Trapani sa dá lietať rovno z Bratislavy. ceny sú tu podobné podobné ako u nás a navyše som tam mala vždy pocit, akoby som bola doma.

Čarovné Trapani

V prímorskom meste na západnom pobreží Sicílie žije okolo 70 000 obyvateľov. Spočiatku máte pocit, že je táto oblasť zanedbaná a špinavá. No akonáhle chodíte po centre, bočných uličkách a na pláž kráčate popri hradbách, môžete si všimnúť architektúru, ktorá nie je len typicky talianska. Silný je najmä africký vplyv, ale zbadáte aj grécke prvky, napríklad v podobe modrých okeníc, či balkónov. V Trapani si musíte pláže vyberať. O Talianoch je totiž známe, že čo nie je u nich doma, to ich nezaujíma. Zatiaľ, čo apartmány, hotely či obľúbené Bed and Breakfast majú ukážkovú čistotu a komfort, na mestských plážach nájdete čokoľvek.

Najkrajšia pláž v meste je smerom na Erice pri starom hoteli. Bledomodré more s nádychom do tyrkysova a jemný svetlý piesok pripomína úplne inú destináciu ako Taliansko. V miestnom plážovom bufete vám od piva, cez panini, či zmrzlinu ponúknu aj miestne cestoviny, ktoré sú poliate čerstvou paradajkovou omáčkou, čo  je veľmi typické pre Sicíliu. Na pláži dostanete aj ustrice s proseccom a kvalitné sicílske víno.

Výhodou na Sicílii je znalosť talianskeho jazyka, domácim sa totiž cudzie jazyky veľmi učiť nechce. Lámanú angličtinu síce zvládajú, ale sú k vám oveľa milší, ak aspoň vidia, že sa snažíte hovoriť základné frázy po taliansky. Výhodou je, samozrejme, požičanie si auta už na letisku. Čím skôr si vopred auto objednáte, tým je nižšia aj cena.

Okolie Trapani je nádherné, môžete sa totiž premiestniť na slávne dovolenkové miesto a známu pláž v San Vito Lo Capo. Je rajom pre vodné športy. Hoci je pomerne preplnená, more je nádhernej tyrkysovej farby a naozaj máte pocit, že ste skôr na Kube ako na Sicílii.

Od Trapani je San Vito Lo Capo vzdialené autom približne trištvrte hodinu. Mnohých turistov láka aj hlavné mesto. V Palerme nájdete množstvo krásnych pamiatok, ale aj botanických záhrad či čínskych štvrtí. Mafie sa obávať nemusíte. Sicílska mafia je známa tým, že si problémy riešila vždy mimo bežných obyvateľov či turistov.  Na rozdiel od tej neapolskej sa u nich nestrieľa na ulici a obyčajní ľudia sa tam nemusia cítiť v ohrození. Ak vás náhodou okradne niekto na tomto ostrove, rozhodne to nebude domáci obyvateľ. Počas môjho ostatného pobytu mi miestny vojak hovoril o tom, že nebezpeční v Taliansku sú skôr Albánci, Rumuni či Pakistanci.

Cestovanie autobusom je celkovo v Taliansku veľkým problémom. Autobusy zásadne nechodia načas, preto je požičané auto veľkou výhodou. Ak však neviete, ktorý autobus je pre vás ten správny, celá ulica plná miestnych vám ochotne poradí. Dohovoríte sa rukami aj nohami.

Bella! Bellisima!

Taliani sú srdečným národom, zvlášť Sicílčania sú veľmi milí… Radi poradia zmäteným turistom. Obdiv na ulici si budú rozhodne vychutnávať slovenské ženy, špeciálne blondínky. Muži všetkých vekových kategórií na vás budú pokrikovať Bella! Či Bellisima! Neberte to úplne vážne. Taliani dávajú radi najavo ženám, že sú atraktívne a príťažlivé. Nič iné to neznamená. Treba si tieto pokriky vychutnať, u nás na Slovensku, žiaľ, nikdy neboli bežnou praxou.

Raz sme s kamarátkou v Trapani popíjali s mladými Talianmi a kamarátka v dobrej nálade vyliezla na stôl. Naši talianski priatelia ju okamžite stiahli naspäť. Žena tancujúca na stole je veľkým faux paux. Určite by si o vás nemysleli nič pekné. Ďalšou zásadnou vecou, s ktorou môžu mať Slováci v Taliansku problém je alkohol. Sicílčania, podobne ako ich ďalší krajania z iných častí, pijú veľmi decentne. Taliani si dajú k jedlu pivo, alebo víno, no nikdy ich nevidíte opitých. Je to pre nich skrátka gastronomický rituál. Nikdy nepijú na kvantitu, ako je to v prípade mnohých našich krajanov.

Tyrkysová Favignana a kúzelné Erice

Prístav v Trapani ponúka množstvo rôznych atraktívnych výletov. Veľkým lákadlom pre turistom sú najmä Egadské ostrovy. Pre mňa osobne je najkrajším z nich Favignana. Môžete si kúpiť lístok na výletnú loď za približne 50 eur, no veľa neuvidíte, jedine, že by ste sa nechceli o nič starať. V cene sú typické sicílske cestoviny s paradajkovou omáčkou a ich domáce víno.

Na Egadské ostrovy odporúčam cestovať na vlastnú päsť. Mnoho turistov si dokonca na nádhernej Favignane na niekoľko dní zarezervuje ubytovanie. Pláže tam nájdete rôzne. Pieskové, kamienkové či v obrovských skalách. Farba mora vás nadchne paletou
od bledomodrej  cez tyrkysovú až po nádherne zelenú. Ak chcete vidieť celý ostrov a zažiť neskutočnú ostrovnú romantiku, môžete si hneď v prístave požičať bicykel za 10 eur a prejsť všetky pláže na spomínanom dopravnom prostriedku.

Krásne je aj centrum Favignany. Dámy si prídu na svoje pri výbere kvalitných prírodných krémov alebo parfumov. Nechýba špeciálny obchod s morskými plodmi, čosi ako fastfood, kde vám predajú vyprážané kalamáre či malé opečené rybičky. Pre turistov budú atraktívne aj štýlové bary s miešanými drinkami a rôznymi antipastami, teda predjedlami od výmyslu sveta. Favignana je čarovná a jeden deň na nej je málo. Rozhodne to patrí k najkrajším miestam v Taliansku, no povedala by som, že aj  na svete. Z Trapani je to na skok a estetické zážitky z úchvatného ostrova vám ostanú navždy.

Romantika v kameňoch

Ak ste sa rozhodli dovolenkovať v okolí Trapani, ktorá je mimochodom mimo sezóny pozoruhodne lacná, určite na pol dňa navštívte Erice. Je to stredoveké mestečko
nad Trapani. Dostanete sa tam buď lanovkou alebo autom, hoci serpentíny na vrch sú pomerne nepríjemné. Okrem kamenných stavieb, hradu  či rôznych kostolov si môžete vychutnať aj romantické kaviarne či reštaurácie. Na kúpu suvenírov alebo  darčekov je toto miesto skvelé. Nájdete tu rôzne koreniny, keramiku, čipku, ale aj prekrásne šperky. V Erice objavíte aj skvelé pekárne s drobným pečivom a miestnymi sladkosťami. Mne osobne najviac chutilo cannoli. Je to akoby sladký kornútok plnený sladkým syrom ricotta s kúskami čokolády. Pre Sicíliu sú však typické sladkosti s príchuťou pistácií, tie rozhodne ochutnajte.

Prosecco a kaviár

Na Taliansku zbožňujem fakt, že si do bieleho a ružového vína a prosecca nemusím pýtať ľad, ako sa mi to stáva bežne u nás. Sicílske vína sú nielen dobre vychladené, ale aj veľmi chutné a voňavé. Pohár vína vás v okolí Trapani vyjde okolo 4 eur, podobne je na tom aj pohár prosecca, ku ktorému ešte dostanete malé predjedlo v podobe chlebíkov s kaviárom, paradajkami či rôznym druhom pesta. Za pivo zaplatíte okolo 3 eur.

Typickou pochúťkou na Sicílii sú arrancini. Ryžové vyprážané gule plnené šunkou, syrom

alebo mäsom. Ideálne je navštevovať reštaurácie, kam chodia domáci. Treba sa vyhýbať centru, pretože ceny sú zvyčajne vyššie a jedlo nie je až také dokonalé ako v rodinných podnikoch. Cestoviny vás vyjdú približne ako u nás, okolo 8 až 10 eur. Pizza je okolo 7 eur, ale v úplne inej kvalite ako v našich končinách.

Večera ako rituál a zmrzlina v sladkej žemli

Pre Talianov je večera veľkým rituálom. Zvyčajne kombinujú viacero jedál. Na ich stole nikdy nechýba veľa zeleniny a morských plodov. Jeden večer sme s kamarátkou sledovali s Talianmi v plážovom bare Majstrovstvá Európy vo futbale. Majitelia nám ponúkli menu na daný večer. Neuveríte, ale tento národ má aj fantastické klobásky, ktoré sú tenšie a menej pikantnejšie ako tie naše. Sicílčania si potrpia aj na dezerty. Špecialitou v danej oblasti je aj zmrzlina v sladkej žemli. Najväčšej obľube sa v okolí Trapani teší pistáciová. Myslím si, že som lepšiu zmrzlinu nejedla nikde inde na svete.

Raňajky musíte prežiť

A rozhodne hocikde v Taliansku treba ísť na kávu. Keď si sadnete dovnútra k baru, vaša káva bude oveľa lacnejšia ako na terase. Raňajky musíte prežiť. Tento národ má najradšej tie sladké. Veľakrát začínajú deň sladkým croissantom a keksíkmi. K tomu káva, džús, ovocie, prípadne jogurt. Na obed Talianom takisto veľa netreba. Bežné je panini s proscuittom či syrom alebo s tuniakom. No na večeru sa začínajú veľké hody. Bežná rodina chodieva von pravidelne. Dokonca v niektorý deň sa ide výlučne na pizzu.

Jedlo je skrátka pre Talianov a Sicílčanov vášňou, na ktorú nedajú dopustiť. A ja nedám dopustiť na ich kvalitnú gastronómiu, kvalitu potravín, služby a chuť do života, ktorá je pre nich tak veľmi typická. Ciao amici!

Autorka Petra Hüblová počas vysokej škole spolupracovala s printovými magazínmi aj médiami. Po skončení štúdia vystriedala viacero slovenských médií, vrátane rozhlasov a televízií. Dlhé roky sa zameriava na kultúru, šoubiznis a lifestyle. Vždy ju však priťahovali skutočné príbehy, osudy a život nezvyčajných ľudí.

Môže vás zaujať:

Francúzsko, láska moja