Nečítajte pri zlom svetle – lampa ku knižke

ilustračné foto: pexels.com
DALITO -

Každý z nás v určitej fázy života nejaké okuliare bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať. Ale prečo to zbytočne urýchľujeme? Dnes je už každému jasné, že ochrana pred UV žiarením je dôležitá, aby sme predišli poškodeniu zraku. Ale prečo si zrak dobrovoľne ničíme pri nevhodnom osvetlení?

Mnohí vedia už aj to, že naše oči reagujú veľmi citlivo na svetlo aj pri syndróme suchého oka, ktorý je v poslednej dobe spôsobený aj dlhodobou prácou s počítačom. Mnohí si pomáhajú tzv. umelými slzami. Ale prečo väčšina podceňuje kvalitu svetla pri čítaní ostáva zatiaľ záhadou.

Prevencia má zmysel vždy

Prevencia má zmysel v každom odbore, nie len v oftalmológii. Prvý väčší skríning robia odborníci pred nástupom do školy. Vtedy zachytia najviac očných chýb. Na základe posledných výskumov upozorňujú, že naozaj veľa závisí aj od stravy. Je dokázané, že ryby pomáhajú v prevencii početných očných ochorení.

Stačí však ešte menej, vybrať si pri čítaní aj kníh, či práci s počítačom správne osvetlenie. Počas pandémie narástla hlavne krátkozrakosť najmä u mladších vekových kategórií, keďže sa výučba presunula do online priestoru a deti popri tom častejšie pri zlom osvetlení pozerali aj do mobilov.

Čas je dnes jednou z najvzácnejších komodít. A čas strávený s knihou v ruke je možno tou najvzácnejšou. Vedci v modernej digitálnej dobe upozorňujú, že čítanie kníh má nielen vo vývine dieťaťa ničím nezastupiteľný význam, pretože čítane je zdrojom neustále vývinu prakticky všetkých oblastí psychiky. U detí osobitne vplýva aj na celkový vývin a formuje poznávacie funkcie a ich myslenie, ktoré prostredníctvom literatúry spoznávajú najmä svet ľudí.

Lampa ku každej knihe

Mimoriadne dôležitým faktorom však nie je len to, akú knihu čítame, ale aj pri akom svetle. Paradoxom je, že dospelí si to uvedomujú, napriek tomu správne svetlo pri čítaní podceňujú. Štúdie už dokázali, že čítanie pred spaním navodí oveľa kvalitnejší spánok, samozrejme, pokiaľ používate správne svetlo správnym smerom. Teda na knihu dopadá zo strany či zozadu, nikdy nie spredu. Pri večernom čítaní kníh je najdôležitejšia farba osvetlenia. Na svietidlách je označená v Kelvinoch (K). Pre večerné čítanie si určite vyberajte z ponuky teplejších farieb od 2 700 až 3 300 Kelvinov.

Nemusíte byť milovníkom matematiky, aby ste pochopili jednoduchú rovnicu o čítaní pri zlom svetle = nevhodné svetlo si vždy vyberie svoju dňa. A to za pokazený zrak určite nestojí. Stačí si len vybrať, najlepšie pri výhodných zľavách. Ušetríte na kvalitnom svietidle a ostane vám viac aj na kvalitnú knihu. Stačí si vybrať na pantarhei zlavovy kodDnes už na trhu naozaj nájdete lampu doslova ku každej knižke. Stačí kliknúť na xxxlutz zlavovy kod a presvedčiť sa na vlastné oči, kým sú ešte zdravé. Naozaj to je výhodné a jednoduché.

Pozn.redakcie: Článok vznikol v spolupráci s vasekupony.sk

Môže vás zaujať: