Nereagujú na zaslané životopisy? Nedajte sa!

ilustračné foto: Shutterstock
DALITO -
  • Zajtra môže byť všetko inak 
  • Pri hľadaní práce hrá čas s vami
  • Z beznádeje vedie viac ciest 
  • Zľavovať z kariérnych nárokov je nonsens

S každým odoslaným životopisom sú šance na to, že vás prijmú, alebo neprijmú takmer rovnako veľké. Ak do výberového konania budete vstupovať s týmto vedomím, bude sa vám žiť a uspievať o niečo ľahšie. 

Ocitnúť sa v pozícii uchádzača o zamestnanie býva vyčerpávajúca a nelichotivá životná skúsenosť. A to až natoľko, že v zahraničí sa o nej často hovorí ako o job search fatigue, teda únave z hľadania zamestnania. Nájsť atraktívne zamestnanie býva totižto len prvý krok k dosiahnutiu kariérnych cieľov. Potom však nasleduje nepredvídateľné obdobie čakania, kedy sa ocitáte medzi desiatkami ďalších uchádzačov o tú istú pozíciu a dúfate, že všetko sa napokon vyvinie vo váš prospech. Odmietnutie však dokáže odradiť a ubrať množstvo energie, ktorá je paradoxne nevyhnutná pri hľadaní a uchádzaní sa o prácu. Ak teda chcete prekonať túto životnú fázu čo najrýchlejšie, pri uchádzaní sa o zamestnanie pamätajte na tieto štyri fakty. 

Zajtra môže byť všetko inak 

Neúspech pri uchádzaní sa o prácu je dočasný. Často však predstavuje skúšku nervov a odolnosti, ktorá preverí odhodlanie. No práve preto, že tento stav je dočasný, snažte sa predísť tomu, aby ste upadli do pocitu, že žijete v inej realite, kde sú všetci proti vám.

Aj personalisti majú k výberu uchádzačov rozličný prístup a to, že ste obdržali oznámenie, v ktorom je váš neúspech ozrejmený tým, že pri výbere boli uprednostnení iní kandidáti, môže a nemusí byť indikátorom toho, že ste na danú pracovnú pozíciu nedostatočne kvalifikovaní. Dôvodov neprijatia môže byť viacero, vrátane miesta práce, vekového zloženia vo firme, firemnej kultúry či požadovaného profilu uchádzača. Aj prekvalifikovaní uchádzači môžu mať dostatok skúseností, nemusia sa však zhodovať s platovým ohodnotením. 

Počas mesiacov, kedy aktívne hľadáte novú prácu, neprestávajte venovať pozornosť novým trendom a dianiu v odbore. Pamätajte na to, že vaše penzum skúseností má, tak ako nezamestnanosť, dočasnú platnosť a vývoj programov, AI technológií či dokonca zákonov neustále menia podmienky prijatia. V porovnaní s tými, ktorí sú v pracovnom stereotype povinností, máte obrovskú výhodu – časové kapacity.

Pri hľadaní práce hrá čas s vami

Ak po druhom či treťom mesiaci nadobúdate pocit, že čas hrá proti vám a bez práce dni ubiehajú akosi rýchlejšie, čo najskôr by ste mali zmeniť zmýšľanie. V strachu a panike sa totižto dokážeme uchýliť ku krajným možnostiam a nie vždy dávajú zmysel. Vyhnite sa hromadnému rozposielaniu životopisov a radšej analyzujte. 

Nesnažte sa urýchliť proces výberu, zostaňte trpezliví a hlavne myslite na to, že kým si hľadáte novú prácu, máte dostatok času na to, aby ste si premysleli nielen jeden, ale prinajmenšom ďalších päť krokov, ktoré chcete v kariére spraviť. Obdobie bez práce vám dáva príležitosť nachvíľu zmeniť životný štýl, lepšie sa stravovať, dopriať si pravidelný spánok, mať čas na seba. Čas jednoducho hrá vo váš prospech a vy by ste toto obdobie v živote mali vnímať s odstupom rokov ako prínosné, nie ako ubíjajúce a náročné. 

Z beznádeje vedie viac ciest 

Spravte si rýchlu skúšku správnosti. Uchádzate sa o pracovné pozície, na ktoré ste kvalifikovaní? Pamätáte si ešte, kam všade ste poslali profesijný životopis? 

Viac sa dočítate v článku Pri hľadaní práce sa nenechajte otráviť odmietnutiami personalistov ani vtedy, keď už toho máte po krk na pracuj.sk .

Môže vás zaujať: