Nie sme futbalisti a tak nás práca prešľachťuje. Zrušenie dôchodkového stropu dopadne na každého. Odchádzať doň budeme čoraz zložitejšie

ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -
  • Akým štýlom sa bude odchádzať do penzie bez dôchodkového stropu?
  • Anomália v ekonomike 
  • Tabuľkový rast 

Kiežby sme boli všetci futbalisti a odchádzali sme do dôchodku ešte pred štyridsiatkou. To však nie sme a tak si od nového roka budeme musieť na dôchodok počkať o niečo dlhšie. Opäť. 

Je zlatým pravidlom, že dôchodkový vek sa vo väčšine krajín posúva smerom nahor. Platí to tak aj u nás a presvedčiť sa tom budú môcť tí, ktorí počítali s tým, že v budúcom roku budú môcť konečne požiadať o odchod do dôchodku. Tých, ktorí sa narodili v roku 1967 a neskôr sa so zrušením dôchodkového stropu totižto dotkne nový princíp vypočítavania dôchodkového veku. Po novom sa bude odvodzovať nárok na odchod do penzie od strednej dĺžky života. A len sčasti sa do tohto obdobia započíta obdobie covidu. To totižto s dôchodkovým systémom do veľkej miery zatriaslo. 

Práca prešľachťuje 

Nielen vo Francúzsku, Nemecku či Veľkej Británii ľudia reagujú citlivo na posuny dôchodkového veku. Kým na Slovensku bol dôchodkový strop kritizovaný ako nefér kvôli tomu, že bol vnímaný ako neúmerne vysoký 64 rokov, pravdou je, že s vypočítavaním dôchodkového veku na základe strednej dĺžky života sa veľa nemení. Aktuálne stanovený dôchodcovský vek je totiž 63 rokov a niekoľko mesiacov. A toto obdobie sa bude v najbližších rokoch posúvať ešte ďalej, pokým sa v porovnaní s dovtedajším dôchodkovým stropom takmer nedorovná k veku, aký bol plánovaný. 

Staršie generácie tak čelia výzvam uplatniť sa na trhu práce v období, kedy firmy reagujú na vekovú diskrimináciu a ageizmus otvorenými ponukami pre všetkých. Z hľadiska vyťaženosti desaťročia pracujúcich ľudí je nástup do zamestnania v tak pokročilom veku skôr nevyhnutnosťou, než otázkou kariérneho rastu či nastavovania nových mét. Nehovoriac o tom, že pracovné činnosti sú pre takýchto ľudí často náročné aj zo zdravotného hľadiska. 

Anomália v ekonomike 

Stredná dĺžka života sa počíta na základe období. ktoré uplynuli v predchádzajúcich desaťročiach. A aj keď je táto hodnota teoretická, vychádza z dát, ktoré sú zaznamenávané Štatistickým úradom. Treba podotknúť, že medzi mužmi aj ženami narástla dlhovekosť približne o desať rokov v rozmedzí uplynulých šiestich dekád.

Viac sa dočítate v článku Akým štýlom sa bude odchádzať do penzie bez dôchodkového stropu? na pracuj.sk.

Môže vás zaujať: