Nová štúdia: 5 nových rád pri liečbe refluxu pažeráka

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Free-Photos

Síce sme už o téme Refluxovej choroby pažeráka – skratka Gerd písali, ale predsa ešte niečo pridám. Vyšla totiž zaujímavá štúdia.

Výsledky z Nurses´Helth Study II, ktoré sa venujú zdraviu žien ukázali, že existuje päť faktorov, ktoré môže mať významný dosah na refluxovú chorobu pažeráka (GERD). Výsledky boli publikované v renomovanom časopise JAMA Internal Medicine a mimochodom táto štúdia sa začala už v roku 1989 a patrí medzi najdlhšie štúdie, ktoré sa venujú zdraviu žien.

5 FAKTOROV, KTORÉ VÝRAZNE POMÔŽU pre GERDe

  • Udržiavať si normálnu hmotnosť
  • Nefajčiť
  • Dodržiavať strednú fyzickú aktivitu trvajúcu minimálne 30 minút denne
  • Obmedziť kávu, čaj a sódu na 2 šálky/poháre denne
  • Dodržiavať šetrnú diétu

Táto štúdia nám ukazuje, že aj tak častý gastroenterologický problém akým je pálenie záhy, vieme pomerne dobre ovládať. Opäť platí to zdravé pravidlo, všetko s mierov a pohyb.

Kľúčová je zmena životosprávy a rovnako aj predpísaná diéta.  Na základe uvedeného vydal prof. Chan z Harvardskej Univerzity odporučenie, aby úprava životného štýlu mala svoje nezameniteľné miesto v kontrole príznakov refluxu.

Tiež štúdia ďalej hovorí o tom, že ak pacienti dodržiavajú dané pravidlá, tak až  37% pacientov zaznamenalo redukciu príznakov refluxovej choroby. Túto štúdiu rovnako považujeme za jednu z prvých, ktorá dokazuje priaznivý vplyv fyzickej aktivity na kontrolu GERD. Takže inými slovami ak sme fyzicky aktívny, môže to pomôcť „vyčisteniu“ žalúdka od kyseliny, ktorá môže reflux spôsobiť.