Október, magický mesiac nielen pre Dubaj, ale pozor…

Dalito.sk/Dubaj/foto: pixabay.com

Október je magickým mesiacom, keď sa začína sezóna v Spojených arabských emirátoch. Teploty tu totiž klesli pod 40 stupňov Celzia a destinácia sa stáva obľúbených rajom aj Slovákov. Pozor však na lacné ponuky niektorých cestovných kancelárií a portálov. 

Dubaj je slávne centrum obchodu  Spojených Arabských Emirátov a tak najväčším a najľudnatejším mestom v celej krajine. Dlhoročne patrí medzi TOP destinácie, ktoré vyhľadávajú aj Slováci. Obrovský dopyt je aj po Abu Dhabi, ktoré na lukrativite získalo priamym spojením z Viedne, rovnako celé Spojené arabské emiráty (SAE).

Cestovné kancelárie ale upozorňujú , aby si turisti dobre pri kúpe pobytu v Dubaji prečítali, kam vlastne cestujú. Slováci totiž akoby vôbec netušili, že Dubaj je iba jedným zo siedmych  emirátov SAE. Ak niekto ponúka Dubaj od 500 eur, majú byť ostražití. Táto cena je totiž nereálna. Buď Slovák za tieto peniaze maximálne pristane na letisku v Dubaji a autobusom odcestuje do úplne iného emirátu, alebo o luxusnom hotely all – inclusive na pláži môže iba snívať. Ak bude mať šťastie, ostane naozaj aj v Dubaji, ale v meste, z ktorého bude musieť chodiť na verejnú mestskú pláž aj kilometre. Všetko za poplatky.

Mestské hotely sú skôr na vyspatie nočného života. Mimo sezóny sa dá kúpiť Dubaj aj za 500 eur, ale na preslávený  dubajský luxus aj zabudnite.  Okrem toho si na týždeň pripravte na osobu minimálne tisíc eur.

„To je základný problém. Nie vždy dostane klient korektnú informáciu, že za 500 eur nebude reálne dovolenkovať v Dubaji, ale v nejakom inom emiráte. Niektoré emiráty by som ani neodporúčal. Dovolím si tvrdiť, že pri takých nízkych cenách ide jednoznačne o zavádzanie zákazníka. Dovolenka na pláži all inclusive v Dubaji za 500 eur  je nemožná ani v lete pri 50 stupňových teplotách, keď je tam vlastne mimosezónne obdobie. Poznám takých, ktorí až po týždňoch zistili, že v Dubaji vlastne ani neboli. Dokonca, keď pristáli v Abú  Dabí netušili, že sú v hlavnom meste SAE a že ním nie je Dubaj. Sú emiráty, kde okrem leňošenia v luxusnom rezorte nemá ani čo robiť, takže potom majú aj nižšie ceny. Ale určite to nie je Dubaj,“ upozorňuje Peter Kuracina, obchodný riaditeľ TUI ReiseCenter Slovensko, ktorý sklamaných dovolenkárov každoročne sleduje v diskusiách na internete.

Kuracina turistom odporúča, nielen si dobre pozrieť, ktorý emirát vlastne kupujete, ale zistiť si aj jeho špecifiká. Napríklad, v Dubaji si na niektoré atrakcie musíte kúpiť lístky ešte na Slovensku, inak sa dnu nedostanete.  Turisti musia rešpektovať aj miestne špecifiká.

„Turisti  s väčším množstvom liekov by mali kontaktovať zástupcu cestovnej kancelárie, získať zoznam povolených liekov a uistiť sa, že ošetrujúci lekár vystaví na lieky písomné potvrdenie o užívaní.  Cestovný pas musí byť platný ešte šesť mesiacov po príchode do SAE. Obyvatelia mimo EÚ musia mať víza,“ upozornil Peter Kuracina z TUI ReiseCenter Slovensko.

Upozorňuje aj na to, že každoročne sa počet ponúk na poslednú chvíľu (last minute) znižuje. Zahraniční organizátori zájazdov totiž  stále viac uprednostňujú nakupovanie leteniek podľa požiadaviek klienta a tak sa ceny s blížiacim sa termínom opätovne zvyšujú. Záujem  klientov totiž stále narastá.

Peter Kuracina upozorňuje, že jednotlivé emiráty si navzájom nechcú konkurovať a každý je iný.

„Podozrivo nízku ponuku treba analyzovať. Letieť do Dubaja ešte neznamená aj ubytovanie v Dubaji. Niekedy takéto ponúkané balíky uvádzajú Dubaj, ale hotel sa v skutočnosti nachádza v inom emiráte. Aj dostupnosť letov cez spoločnosť Fly Dubai tlačí na nárast predaja lacnejších balíkov v porovnaní s tými ponúkanými napríklad vo Viedni. Dubaj má mnoho hotelov rôznych kategórií od 5-hviezdičkových až po 2-hviezdičkové mimo pláže.”

Najväčší s najmenším

Jeho výsosť šejk Mohammad Bin Rashid Al Maktoum, Premiér a viceprezident Spojených Arabských Emirátov a vládca Dubaja, oficiálne v máji 2013 oznámil Víziu turizmu v Dubaji do roku 2020. Cieľom je, aby Dubaj privítal ročne 20 miliónov návštevníkov. Prínos turizmu pre ekonomiku mesta chce až strojnásobiť.

Najmenší zo siedmych emirátov Ajman, ktorý je iba 22 km dlhý a 11 km široký. Práve pre to je v emirátoch rajom pokoja. Rozprestiera sa o rozlohe iba 260 km2 . Od Dubaja sa nachádza 35 km štvorprúdovou diaľnicou, asi 40 minút taxíkom z letiska do  30 eur.

Ajman sa nachádza v Perzskom zálive a patrí medzi poľnohospodárske oblasti.  Aj preto tu nájdete iba zopár luxusných rezortov, ktoré sa však  nachádzajú na najkrajšej niekoľko kilometrovej pláži celý arabských emirátov.  Ajman je preto mimoriadny aj pre turistov, pretože nikde inde nenájdete pláž s takým neskutočne bielym a jemným pieskom.

Korálové more v Ajmane/foto: Dalito.sk

Kým v iných emirátoch na dno mora nevidíte, v Ajmane je voda neobyčajne čistá, priezračná, často veľmi pokojná. V letných mesiacoch sa zohreje až do 34 stupňov Celzia.

Exkluzívna pláž

Vďaka jej kvalite tu žijú také druhy rastlín a živočíchov, ktoré inde nenájdete. Aj preto je Ajman vyhľadávaným centrom potápačských športov. Celkovo ponúka najlepšie kúpanie z celých Spojených arabských emirátov. Aj keď niekedy odliv „odnesie more“ od brehu aj stovky metrov. Vďaka tomu však aj neplavec môže na vlastné oči vidieť nádherné fialové koráli.

Spojené arabské emiráty, Ajman/foto: Dalito.sk

Mesto Ajman ponúka neobyčajnú útulnú atmosféru a veľké množstvo vychýrených rybárskych reštaurácií, do ktorých sa pravidelne prichádzajú  najesť obyvatelia  všetkých emirátov.

Za večeru pre dvoch, vrátane obrovského  pečeného lobstra so syrom, zaplatíte vo vychýrenej miestnej  reštaurácii maximálne 60 eur.  Ak nie ste nároční, na „obyčajnú večeru v meste“ vám postačí pre dvoch 30 eur . Aj tak ju nebudete vládať dojesť. Aj miestne rodiny si nedojedené jedlo bez problémov nechajú zabaliť aj na hotel.

Porcia pre štyri osoby morských darov, bohaté predjedlo, množstvo nealko a káva za 48 eur v Ajmane/foto: Dalito.sk

V meste nájdete aj  nespočetné množstvo domácich obchodíkov a klasických arabských trhov. Odpočinok si môžete vychutnať v upravených parkoch a na nezabudnuteľných golfových ihriskách, ktoré tam na pustatine rastú ako huby po daždi.

Ajman je emirátom a mestom, kde sa pre vysoké ceny nehnuteľností presťahovala stredná a vyššia vrstva z Dubaja a Sharjahu. Pre pokojnú atmosféru sem chodí víkendovať aj dubajská smotánka. Možno aj preto sa práve v Ajmane, ako jedinom emiráte zo všetkých siedmych emirátov, nachádza rezort s jediným barom s bowlingom, ktorý má aj licenciu na alkohol. Alkohol, tak ako v celých emirátoch, je zakázaných a podávajú ho iba špeciálne licencované podniky.

Ak obyvatelia Ajmanu nenarazili na ropu, živia sa prevažne poľnohospodárstvom,  rybolovom, obchodom a výrobou rýchlych luxusných lodí a  jácht. Vo veľkom prístave aj  výrobou starých drevených námorných lodí „dhows“. Aj pre to, spolu s emirátmi Dubaj a Sharjah, tvoria súvislé územie s vysokým stupňom urbanizácie a jednu z najväčších metropolitných oblastí v regióne.

Ak túžite po pravej histórii, tak mesto Ajman je tým pravým zo všetkých emirátov, aj keď sa tu nevtieravo strieda história s luxusnými budovami, ktoré prevažne osídlila štátna správa.

Každý emirát iný

Ajman, tým, že tam bývajú prevažne miestni, je zo všetkých emirátov najkonzervatívnejší. Napriek tomu od vás na ulici nevyžadujú zakryté ramená, kolená a už vôbec nie hlavu. Samozrejme, návšteva mešity má jasné pravidlá. V rezorte si môžete robiť čo chcete. Vrch plaviek, by som si ale na sebe určite nechala.

O svoje veci sa nikde nemusíte báť.  Ak si ráno necháte peňaženku na pláži, večer si ju tam určite nájdete, ak vám ju neodniesli rovno na izbu. Mimochodom, nikde na svete som sa necítila tak bezpečne, ako práve v jednom zo siedmych emirátov Spojených Arabských Emirátoch.  Kriminalite je tam minimálna práve pre veľmi ťažké tresty, strach z trestu smrti (aj ukameňovaním) má predsa každý. Okrem toho, v krajine pracuje mimoriadne veľa prisťahovalcov a ekonomických migrantov, ktorí v rodných krajinách živia množstvo rodinných príslušníkov. Ak by ich v lepšom prípade z krajiny vyhostili, prišli by o jedinečnú šancu uživiť svoje rodiny.

Dovolenka za 300 tisíc eur, let do hotela paraglidingom… Sme stále náročnejší