Oprah Winfrey: „Táto kniha môže zmeniť váš pohľad na svoj život…“

zdroj: Ikar

Ak vás upokojuje daždivý deň, čerpáte inšpiráciu zo samoty a intenzívne reagujete na krásu v umení či v prírode, nie ste sami. Sladkobôľny pocit mali v sebe filozofovia, básnici, vedci, skladatelia či maliari a asi ho máte aj vy. Presne o tom je kniha Sila melanchólie.

Susan Cain sa touto knihou snaží ukončiť tyraniu pozitivity, a tvrdí, že je v poriadku a prospešné zažívať smutné emócie. Bez smútku tlmíme plnosť našej radosti, melancholický a nostalgický pohľad na život pomáha našej kreativite a spája nás s inými ľuďmi.
„Táto kniha má moc zmeniť spôsob, akým vidíte svoj život a svet,“ povedala slávna moderátorka Oprah Winfrey.  

Práca na tejto knihe autorku doviedla k záverom súčasných psychológov, vedcov, a dokonca aj výskumníkov v oblasti manažmentu (ktorí objavili určité jedinečné silné stránky melancholických podnikateľov a kreatívcov a spôsoby, ako ich čo najlepšie využiť). „A dospela som k záveru, že sladkobôľny pocit nie je, ako sa zvyčajne domnievame, len chvíľková emócia alebo udalosť. Je to tiež tichá sila, spôsob bytia, príbehmi opradená tradícia, ktorá je zúfalo prehliadaná, no zároveň plná ľudského potenciálu. Je to autentická a povznášajúca odpoveď na problém, ako žiť v nesmierne nedokonalom, no tvrdohlavo krásnom svete,“ tvrdí Susan Cain.

  • či už sa vám cnie po partnerovi, ktorý sa s vami rozišiel, alebo po takom, o ktorom ešte len snívate, že ho raz stretnete
  • či už túžite po šťastnom detstve, ktoré nikdy nezažijete, alebo po tom, čo je božské
  • či prahnete po kreatívnom živote, svojej rodnej krajine, alebo väčšej jednote (v osobnom alebo politickom živote)
  • či už snívate o tom, že zdoláte najvyššie vrchy sveta, alebo že splyniete s krásou, ktorú ste videli na svojej poslednej dovolenke pri mori
  • či už sa snažíte zmierniť bolesť svojich predkov, alebo túžite po svete, v ktorom by život dokázal prežiť bez toho, aby musel pojedať iný život

Nech už sa vám cnie po inom človeku, nenarodenom dieťati, večnej mladosti alebo bezpodmienečnej láske, všetko sú to prejavy tej istej hlbokej túžby.

Kniha Sila melanchólie je o bohatstve sladkobôľnej tradície a o tom, ako ju môžeme využiť na to, aby sme zmenili spôsob, akým tvoríme, ako vychovávame deti, ako vedieme iných, ako milujeme a ako umierame. „Dúfam, že nám tiež pomôže pochopiť jeden druhého a samých seba,“ dodáva autorka.

Môže vás zaujať: