Dramatické osudy prostých ľudí v zovretí vojny. Príbeh slovenského autora V mene kríža

zdroj: Ikar

Sneh sfarbila hustá tmavočervená krv, rinúca sa z rozstrieľaných tiel vojakov ako vodopád. Miešala sa s farbou moču a výkalov, ktoré zvierače už nedokázali po smrti udržať. Ako sa partizáni blížili k mŕtvolám, okolitý smrad im krivil tváre. Na lúke ležalo vyše dvadsať tiel, niektorí sa pri pokuse o útek takmer dostali do náprotivného lesa.

Citlivá téma, vojnové obdobie, nacizmus a cirkev. Mladý autor Marcel Kušnír približuje osudy bežných ľudí, ktorí sami majú svoje osudy v rukách. A je len na nás, ako sa zachováme a ktorým smerom sa vyberieme… Novinka V mene kríža.

Ako ďaleko zájdete, aby ste sa zastali svojej ideológie? Ako veľa pre vás bude znamenať aj po tom, ako sa dostane do potýčky s názormi, ktoré sú v priamom rozpore s tými vašimi?

Je december roku 1944. Na Slovensku sa niesol v dozvukoch nedávno potlačeného povstania národa proti nacistickému režimu. Partizáni sa stiahli do hôr a krajinou sa začali preháňať nemecké oddiely, neoblomne odhodlané nastoliť poriadok Ríše.

V tomto dejisku sa prekrížili cesty nemeckého vojaka Henricha a farára Čobrdu, ktorých stretnutie nebolo o nič pokojnejšie než stret zbraní na bojovom poli. Pušky však vystriedali jazyky, guľky nahradili slová a ich dôsledky útočili nie na telo, ale na srdce, na dušu, na myseľ. Každý koná v mene svojho kríža a obaja vedia, že tento boj môže vyhrať len jeden z nich. Konflikt rôznych ideológií sa odohráva na pozadí slovenskej dediny, ktorej obyvatelia píšu svoje vlastné príbehy, stojac pritom na oboch súperiacich stranách.

V mene kríža od Marcela Kušníra má síce len cez 200 strán, no ide o výživný dramatický príbeh, ktorý pôsobivo a autenticky vykresľuje vojnové obdobie na slovenskom vidieku: vzťahy i atmosféru.

„Keď sa pozrieme do minulosti, neuvedomujeme si, že by sme v nej mohli vidieť budúcnosť,“ hovorí na margo svojej knihy autor. „Vieme, že história sa opakuje aj napriek tomu, že nemusí – všetko závisí od našich rozhodnutí, od toho, do akej miery ignorujeme minulosť, hoci by sme sa z nej mali radšej poučiť. Máme možnosť vidieť následky hriechov našich predkov – neopakujme ich.“

Marcel Kušnír je nové meno a nová tvár na slovenskej literárnej scéne. Absolvent mediálnych štúdií Prešovskej univerzity má však aj širší záber – je aktívny ako copywriter, marketingový špecialista, podieľal sa aj na produkcii úspešného celovečerného slovenského filmu Loli Paradička, venuje sa fotografovaniu a popritom stále píše.

(Ak vás recenzia na knihu zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: