Petra Ázacis: Musím sa zblázniť, aby som pochopila ostatných

Dalito.sk/ilustračné foto: Pexels
DALITO -

Pri príležitosti 4. výročia online magazínu DALITO.sk sme oslovili osobnosti politického a spoločenského života na Slovensku aj zo Slovenska. Dnes píše dlhoročná novinárka, športová redaktorka, komentátorka a moderátorka Petra Ázacis.

Ak by sa človek riadil podľa reklám, po oslave 39. narodenín si obstará krompáč, slávnostné šaty a slušivú truhlu. No veď uznajte sami. Po 40-ke vám podľa nich vypadajú vlasy aj zuby, kosti zrednú tak, že sa neudržíte na nohách a čo je horšie, neudržíte ani moč! Nevadí, veď tu máme výživové doplnky, kvalitné prípravky a inkontinenčné vložky, či dokonca nohavičky, ktoré môžete nosiť aj pod obľúbené mini. K tomu výraz umierajúcej labute a výsledok je dokonalý.

Síce všetko toto akosi nekorešponduje s odchodom do dôchodku v 67-mich, ale to je detail. Dôležité je, že sme sa začali pozorovať, klesať na duchu a samozrejme nakupovať!

Sebavedomie padá a padá

Ak by sa človek riadil podľa zamestnávateľa, tak si ten krompáč, slávnostné šaty a truhlu zaobstará ešte skôr. Ak by sa človek riadil názormi mamičkovských portálov, zrejme by váhal, či sa vôbec stane rodičom. Baktérie, možnosti úrazov a zlí učitelia číhajú na každom rohu a nekompromisný svet od dieťaťa drzo vyžaduje, aby sa prispôsobilo.

Navyše sebavedomie ide prudko dolu, ak prehrávate v súťaži o udržanie hlavičky, sedu, postavenia sa na nôžky, prerezania prvého zúbka, či vyrieknutie prvého slovíčka. O súťaži najkrajších šiat, či najdrahších hračiek nehovoriac. Že sa váš macko postavil až v 15-tich mesiacoch? Alebo prehovoril ako dvojročný a aj to zreval medzi dverami kuchyne HAM!? Tak to je úplný prúser, ste z kola von.

Šokujúca realita

Ak by sa človek riadil romantickými filmami, vedel by, že vyjsť to môže jedine, ak padáte v lodičkách zo schodov a z toho neprehliadnuteľného čáva pri dverách, ktorý vás v panike chytí, sa v sekunde vykľuje životná láska. Viete tiež, ako dlho sa s partnerom spoznávať, kam chodiť, čo hovoriť, aby to boli tie správne slová, a najmä ako byť požiadaná o ruku na najrušnejšom mieste mesta, aby vám všetci zatlieskali, a kedy presne by malo prísť na svet prvé vytúžené dieťa. Šokujúca realita môže potom nejednu romantickú dušu úplne odrovnať, hlavne, keď sa z čáva vykľuje taký ten klasický gaučový typ a vy netušíte, kedy sa to stalo.

Ak by sa človek riadil virtuálnym životom sociálnych sietí, skončil by zase niekde pri krompáči, veď z toľkej bezchybnosti a dokonalosti sa občas zatočí hlava. Pozerám sa okolo seba a vnímam. Niekedy mám fakt pocit,  že sa musím zblázniť, aby som pochopila ostatných.

Ako von

Len ako z toho von? Možno by stačilo sa na chvíľu zastaviť, uvedomiť si, čo človek má a byť za to vďačný. Prestať sa porovnávať, súťažiť a napodobňovať. Byť sám sebou a riadiť sa vlastným časom. Časom na prvé zdvihnutie hlavy, na prvý krok, prvé slovo, zub, tanec, lásku, pád, úspech aj straty. Pretože všetko sa to vždy deje v správnom čase. Len ten máme každý svoj vlastný.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)