Názory a Komentáre

Petra Ázacis: Musím sa zblázniť, aby som pochopila ostatných

Petra Ázacis: Musím sa zblázniť, aby som pochopila ostatných

Pri príležitosti 4. výročia online magazínu DALITO.sk sme oslovili osobnosti politického a spoločenského života na Slovensku aj zo Slovenska. Dnes píše dlhoročná novinárka, športová redaktorka, komentátorka a moderátorka Petra Ázacis.

Ak by sa človek riadil podľa reklám, po oslave 39. narodenín si obstará krompáč, slávnostné šaty a slušivú truhlu. No veď uznajte sami. Po 40-ke vám podľa nich vypadajú vlasy aj zuby, kosti zrednú tak, že sa neudržíte na nohách a čo je horšie, neudržíte ani moč! Nevadí, veď tu máme výživové doplnky, kvalitné prípravky a inkontinenčné vložky, či dokonca nohavičky, ktoré môžete nosiť aj pod obľúbené mini. K tomu výraz umierajúcej labute a výsledok je dokonalý.

Síce všetko toto akosi nekorešponduje s odchodom do dôchodku v 67-mich, ale to je detail. Dôležité je, že sme sa začali pozorovať, klesať na duchu a samozrejme nakupovať!


Sebavedomie padá a padá

Ak by sa človek riadil podľa zamestnávateľa, tak si ten krompáč, slávnostné šaty a truhlu zaobstará ešte skôr. Ak by sa človek riadil názormi mamičkovských portálov, zrejme by váhal, či sa vôbec stane rodičom. Baktérie, možnosti úrazov a zlí učitelia číhajú na každom rohu a nekompromisný svet od dieťaťa drzo vyžaduje, aby sa prispôsobilo.

Navyše sebavedomie ide prudko dolu, ak prehrávate v súťaži o udržanie hlavičky, sedu, postavenia sa na nôžky, prerezania prvého zúbka, či vyrieknutie prvého slovíčka. O súťaži najkrajších šiat, či najdrahších hračiek nehovoriac. Že sa váš macko postavil až v 15-tich mesiacoch? Alebo prehovoril ako dvojročný a aj to zreval medzi dverami kuchyne HAM!? Tak to je úplný prúser, ste z kola von.

Šokujúca realita

Ak by sa človek riadil romantickými filmami, vedel by, že vyjsť to môže jedine, ak padáte v lodičkách zo schodov a z toho neprehliadnuteľného čáva pri dverách, ktorý vás v panike chytí, sa v sekunde vykľuje životná láska. Viete tiež, ako dlho sa s partnerom spoznávať, kam chodiť, čo hovoriť, aby to boli tie správne slová, a najmä ako byť požiadaná o ruku na najrušnejšom mieste mesta, aby vám všetci zatlieskali, a kedy presne by malo prísť na svet prvé vytúžené dieťa. Šokujúca realita môže potom nejednu romantickú dušu úplne odrovnať, hlavne, keď sa z čáva vykľuje taký ten klasický gaučový typ a vy netušíte, kedy sa to stalo.


Ak by sa človek riadil virtuálnym životom sociálnych sietí, skončil by zase niekde pri krompáči, veď z toľkej bezchybnosti a dokonalosti sa občas zatočí hlava. Pozerám sa okolo seba a vnímam. Niekedy mám fakt pocit,  že sa musím zblázniť, aby som pochopila ostatných.

Ako von

Len ako z toho von? Možno by stačilo sa na chvíľu zastaviť, uvedomiť si, čo človek má a byť za to vďačný. Prestať sa porovnávať, súťažiť a napodobňovať. Byť sám sebou a riadiť sa vlastným časom. Časom na prvé zdvihnutie hlavy, na prvý krok, prvé slovo, zub, tanec, lásku, pád, úspech aj straty. Pretože všetko sa to vždy deje v správnom čase. Len ten máme každý svoj vlastný.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *