Počas sviatočného obdobia vám v prírode hrozia obrovské pokuty

ilustračné foto: Milan Velecký
DALITO -

Správa Národného parku Nízke Tatry apeluje na návštevníkov, obyvateľov a podnikateľské subjekty na území národného parku a v jeho ochrannom pásme, aby nepoužívali zábavnú pyrotechniku ako formu zábavy počas nadchádzajúcich vianočných sviatkov a Silvestrovskej noci. Čitateľov Dalito.sk na to upozornila Správa Národného parku Nízke Tatry.

Ohňostroje do hôr nepatria

Hluk spôsobený výbuchmi zábavnej pyrotechniky na zvieratá pôsobí ohlušujúco a v horskom teréne s hlbokými dolinami vytvára efekt ozveny. Zažívaný stres voľne žijúcich zvierat sa tak znásobuje a zvieratá takéto situácie pudovo riešia útekom v snahe skryť sa do bezpečia. V tme tak môžu narážať do konárov, stromov, alebo môžu spadnúť zo skál. Mnohé takéto prípady sa v minulosti skončili zraneniami, niektoré dokonca s fatálnymi následkami.

Ohňostroje okrem toho znečisťujú ovzdušie zmesou tuhých častíc a toxických chemikálií. Okrem oxidov síry a dusíka sa do životného prostredia dostávajú aj ťažké kovy, ktoré nepodliehajú rozkladu a kontaminujú pôdu a vodné zdroje. Rovnako sa ukladajú v živých organizmoch a škodia zdraviu. Zábavnú pyrotechniku zároveň negatívne vnímajú rodičia malých detí, starší a citlivejší ľudia, ale aj majitelia domácich zvierat.

Správa Národného parku Nízke Tatry preto odporúča použiť namiesto ohňostrojov jemnejšie alternatívy, ako napríklad prskavky, sviečky či hologramy, ktorými sa eliminujú negatívne dopady používania zábavnej pyrotechniky na životnom prostredí.

Nad 9900 eur

Použitie zábavnej pyrotechniky je na území národného parku zakázané, takisto nie je povolené v jeho ochrannom pásme. Po skúsenostiach z minulých rokov s využívaním pyrotechniky počas osláv príchodu nového roka bude stráž prírody Národného parku Nízke Tatry kontrolovať vybrané lokality v súčinnosti s hliadkami Policajného zboru SR. Zameriame sa napríklad na Demänovskú Dolinu či Donovaly.

Za odpálenie ohňostroja na území národného parku a jeho ochranného pásma môže byť udelená bloková pokuta do výšky 300 eur a v priestupkovom konaní až do výšky 3300 eur, v prípade právnickej osoby dokonca nad 9900 eur.

Môže vás zaujať: