Podkrovná pracovňa? Naozaj dobrý nápad

ilustračné foto: Shutterstock - nazarovsergey
PR -

Podkrovné obytné priestory majú svoje špecifiká, ktoré je možné rôzne využiť vzhľadom na to akú izbu, či izby chcete v podkroví mať. Platí to aj v prípade, že si chcete vo vašom podkroví zriadiť domácu pracovňu.

Dokonalý pokoj a súkromie na prácu

Prečo mať v podkroví práve pracovňu? Pri práci predsa každý potrebuje pokoj a dostatočné súkromie. A ktorá časť domu vám to poskytne ak nie práve podkrovie? Je totiž najvýraznejšie oddelené od ďalších častí domu.

Áno, môžete mať pracovný kútik napríklad aj v obývacej izbe a čiastočne ho oddeliť. Skvelo na to poslúžia napríklad štýlové perforované plechy. Ale mať zvlášť kanceláriu v podkroví, to je predsa len o inom.

Využite množstvo svetla, ktoré preniká cez strešné okná

Základom každej domácej pracovne je priestranný kancelársky stôl, ktorý je dostatočne osvetlený. Počas dňa ideálne prirodzeným svetlom. Tu môžete využiť strešné okná tak, že pracovný stôl umiestnite pod ne.

Cez strešné okná totiž do miestnosti preniká viac slnečných lúčov, než cez bežné okná, takže zabezpečia vášmu pracovisku dostatok prirodzeného svetla. Avšak pozor, počas horúcich letných dní to môže byť nevýhodou, keďže hrozí, že slnečné lúče budú vašu podkrovnú pracovňu neúmerne vyhrievať.

Pri strešných oknách je tak o to dôležitejšie kvalitné tienenie. Jednoduchým a pritom účinným riešením sú obľúbené látkové rolety na strešné okná. Okrem účinného tienenia potešia aj jednoduchou montážou a moderným dizajnom.

S nábytkom to môže byť zložitejšie, ale nie nemožné

A čo ďalší nábytok okrem pracovného stola, resp. kancelárskej stoličky? Potrebovať budete aj úložný priestor. Miernou nevýhodou podkrovných kancelárií je, že predtým, než vytiahnete výkonné aku náradie a začnete nábytok skladať, musíte mať jeho rozloženie naozaj detailne premyslené a všetko premerané.

Základom je čo najviac využiť stenu bez zošikmenia. A taktiež sa vyvarovať kúpe veľkých sád nábytku a radšej siahnuť po kompaktných modulárnych riešeniach, pri ktorých bude funkčnosť na prvom mieste.

Môže vás zaujať: