Pôjdete na dovolenku vlastnou dopravou? Myslite na bezpečnosť

Dalito.sk/ilustračné foto: Dirima / Shutterstock.com
PR -

Začína sa leto a to znamená, že sa začína aj obdobie dovoleniek. Prví nedočkavci tú svoju absolvujú už v júni (alebo ju už majú za sebou) a keď príde júl a školské prázdniny, vtedy začne naozajstný dovolenkový „ošiaľ“.

Konečne dovolenka bez výraznejších obmedzení

A tento rok to môže byť ešte znásobené tým, že toto leto sa bude oveľa viac podobať na tie pred pandémiou. V množstve krajín vo väčšine prípadov nemusíte nosiť rúška ani respirátory s výnimkou zdravotníckych zariadení (ako u nás), prinajhoršom hromadnej dopravy. A samozrejme, do hlavnej dovolenkovej sezóny sa to má tendenciu meniť skôr k lepšiemu.

Takže po dvoch predchádzajúcich letách, keď tí z nás, ktorí bývajú v rodinných domoch, viac najazdili svojimi výkonnými aku kosačkami ako autami na dovolenku, môžete toto leto vyraziť do zahraničia bez toho, aby ste vo väčšine prípadov vôbec nejaké obmedzenia pocítili. Ak však idete „po vlastných“ a teda autom, či dokonca motorkou, nezabudnite ich poriadne skontrolovať.

Nezáleží na tom, či idete autom, alebo motorkou, bezpečnosť je vždy prvoradá

Väčšina dovolenkárov, ktorí k moru vyrážajú svojim autom, sa zameriava hlavne na kontrolu a čistenie klimatizácie. Ísť v lete autom bez klimatizácie rozhodne nie je nič príjemné, ale sú predsa len aj dôležitejšie veci.

Okrem samotného motora a súčastí, ktoré sa starajú o chod automobilu, sú dôležité aj brzdové kotúče a celé brzdové ústrojenstvo. Nezabúdajte totižto, že bezpečne na dovolenku dorazíte len vtedy ak dokážete svoje auto nielen rozbehnúť, ale aj zastaviť.

Brzdy sú samozrejme dôležité aj pre motorkárov, ale tí musia riešiť okrem stavu svojho dopravného prostriedku aj moto oblečenie a hlavne svoju ochrannú prilbu na motorku. Tá totižto nie je „len“ povinnou výbavou pre jazdu na motorku, ale zároveň prvkom, ktorý najviac vplýva na bezpečnosť jazdy na motorke.