Pôrod po holandsky

Dalito.sk/ilustračné foto: FNsP ZA
DALITO -

Často čítam v slovenských denníkoch a časopisoch príbehy žien rodiacich na Slovensku. Aj štatistiky o tom, že ženy, ktoré by chceli pokojný a prirodzený pôrod sa musia často zbaliť a vydať sa do zahraničia. Veľká škoda, že takéto podmienky na Slovensku zatiaľ skoro vôbec neexistujú.

V Holandsku má žena na výber z troch možností. Pôrod s pôrodnou asistentkou doma, alebo pôrod s pôrodnou asistentkou v nemocnici, alebo pôrod v nemocnici za asistencie gynekológa. Aj žena, ktorá porodí v nemocnici ide o pár hodín po pôrode, ak je všetko v poriadku, domov.

Pôrod doma tradíciou

Domáci pôrod má v Holandsku dlhoročnú tradíciu a je akýmsi kultúrnym dedičstvom. Okolo 20% žien rodí doma, čo je omnoho viac ako v iných krajinách. Napríklad vo Veľkej Británii, kde je domáci pôrod tiež povolený sa pohybuje na úrovni 2%. Výhoda je, že má žena na vyber. Ak sa cíti bezpečnejšie v nemocnici, dostane sa jej tam starostlivosti. Ak je úplne zdravá, tak má aj možnosť porodiť doma.  

Ja som videla gynekológa len jeden raz, keď som prenášala, a v nemocnici museli skontrolovať plod. Keď je bábätko v brušku až 42 týždňov, dostanete termín do nemocnice na vyvolanie pôrodu. Aj ja som mala termín, ale netešila som sa, túžila som dcérku porodiť doma. Nakoniec sa doma aj narodila a bez akýchkoľvek problémov. Nebola som pacient, nikto ma do ničoho nenútil, nevyvolával pôrod, netlačil na brucho, nezvyšoval na mňa hlas. Cítila som sa bezpečne.

Právo na dôstojnosť a rešpekt

Každá rodiaca žena má mať právo na pôrod s rešpektom, aby sa cítila dobre, dôstojne, chránená, podporovaná a povzbudzovaná, lebo nie je nič dôležitejšie ako začiatok nového života.  Sú ženy, ktoré mali traumatické pôrody nielen pre komplikácie, ale aj pre prístup personálu nemocnice. Rodiaca žena nie je pacient pokiaľ má prirodzený pôrod bez komplikácii a tak by sme sa k nej mali aj správať.

Ľudský prístup je veľmi dôležitý, tak na to nezabudnime, lebo mama nikdy nezabudne na to, ako sa cítila počas najkrajších a možno aj najťažších chvíľ svojho života. Tie spomienky sú navždy a nezmazateľné.

Autorka: Janette Havelská, pedagogička a Slovenka žijúca v Holandsku

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)