Postaviť drevenú garáž je jednoduché. Stačí dodržať zopár pravidiel

Dalito.sk/foto: zdroj: Depositphotos.com
PR -

Drevená garáž v poslednej dobe zaznamenáva na popularite. Čoraz väčší počet ľudí sa rozhoduje pre jej výber najmä z dôvodu praktických benefitov, ktoré ponúka. Je častou súčasťou záhrad či stojí vedľa alebo okolo domov. Zabezpečuje ochranu automobilov a zároveň ponúka miesto na bezpečné parkovanie.

Na čo je potrebné myslieť pri realizácii drevenej garáže?

Aké sú výhody drevenej garáže?

Drevená garáž, podobne ako prístrešok na auto, je predovšetkým a primárne miestom, na ktorom môžete parkovať svoj automobil. Poskytuje o čosi viac bezpečné a spoľahlivé miesto, na ktorom môžete parkovať, než prístrešok na auto. Tým, že je v podstate uzatvoreným priestorom, drevená garáž poskytuje vozidlu ochranu pred nepriaznivými vplyvmi počasia, akými sú napríklad dážď, krupobitie, silný vietor, mráz či silné slnečné žiarenie.

Okrem tejto funkcie môže drevená garáž slúžiť aj ako miesto na uskladnenie iného tovaru pre domácnosť či záhradu. Drevená garáž tak poslúži aj ako šikovný záhradný domček. Môžete v nej uskladňovať bicykle, lyže, sánky či korčule, ale aj rôzne záhradné náradie. Takáto garáž je tak ideálnym miestom na DIY, práce s drevom či iné „kutilské“ činnosti.

Sú potrebné základy?

Veľkou výhodou, ktorou drevené garáže disponujú, je to, že si nevyžadujú výstavbu základov, ako je to napríklad pri betónových či kovových garážach. Drevená garáž a jej realizácia vám tak ušetrí veľa času a aj financií. Dôležité je, aby bola zabezpečená podkladová plocha a prípadne betónová doska, pretože hrá dôležitú úlohu pri rovnomernom rozložení hmotnosti automobilu na zem. Ťažšie garáže, na rozdiel od tých drevených, potrebujú základy, ktoré unesú aj váhu samotných stien.

Čo si treba premyslieť?

Pred výstavbou drevenej garáže si budete musieť naplánovať niekoľko vecí. Prvou z nich bude usporiadanie a umiestnenie vašej novej garáže na vašom pozemku, naplánovať veľkosť, tvar a vzhľad vašej garáže. Zároveň bude potrebné myslieť aj na potrebné materiály, naplánovať subdodávateľov, preveriť si, či potrebujete povolenie na výstavbu. Netreba zabúdať ani na vonkajšie podmienky, ako je počasie. Určite totiž nebudete chcieť stavať počas dažďa či víchrice. Pred realizáciou drevenej garáže si tak urobte plán, ktorý vám celý proces pomôže zjednodušiť. Pri príprave plánu vám pomôže zodpovedať si na tieto otázky:

  • Akú veľkú drevenú garáž chcete mať?
  • Aká veľká MÔŽE drevená garáž byť? (vzhľadom na nariadenia a povolenia, ale aj dispozície pozemku)
  • Kde bude drevená garáž umiestnená?
  • Koľko dverí a okien chcete, aby vaša garáž mala?
  • Aký typ strechy garáži zabezpečiť?
  • Chcete stavať garáž svojpomocne alebo zabezpečiť si garáž na kľúč?

Svojpomocne či na kľúč?

Ak ste zručný kutil s patričnými skúsenosťami v rámci realizácie drevených exteriérových stavieb, potom sa do stavby drevenej garáže pokojne môžete pustiť. Ak si však nie ste istý, určite sa prikloňte k verzii montovanej drevenej garáže na kľúč. Vybrať si môžete z ponuky rôznych predajcov. Dnes je ponuka tak široká, že určite nebudete mať problém vybrať si drevenú garáž tak, aby vám vo všetkých smeroch vyhovovala.

Pri výbere sa však predovšetkým zamerajte na materiály, z ktorých bude vyrobená. Drevo by malo byť kvalitné a odolné voči aj tým najnepriaznivejším poveternostným podmienkam. Ak je drevo garáže kvalitné, s dostatočnou hustotou, bude dobre odolávať vplyvom počasia, ale aj drevokaznému hmyzu či iným škodcom, akými je pleseň či huby. Tým bude zabezpečená aj vyššia odolnosť a dlhšia trvácnosť a životnosť drevenej garáže.

Drevená garáž či prístrešok na auto sú skvelým a praktickým riešením pri parkovaní vášho automobilu či už doma alebo aj pri vašej víkendovej drevenej chatke. Vyberte si svoju garáž z ponuky od predajcov alebo sa pustite do jej realizácie svojpomocne. V každom z prípadov nezabudnite na kvalitu materiálov.