Príbeh o tragickej láske, ktorá bolí a zanecháva jazvy…

Foto: autor

„Láska je súkromná záležitosť, o ktorú sa majú starať, či dokonca nad ktorou majú i smútiť, výlučne dve bytosti. Patrí len im a nikomu inému, ako tajný poklad, akási intímna báseň.”

Plyniem ako rieka je úžasný príbeh o tom, čo znamená viesť svoj život ako rieku – zbierať skúsenosti, plynúť a nájsť cestu vpred, aj keď ju zahatá priehrada. Dojímavý príbeh o ťažkých rozhodnutiach, nezlomnej sile, o láske i rodine. O ranách, ktoré sa môžu zahojiť. O stratených ilúziách, ale aj nádeji. O prírode, všetkom živom, o broskyniach a láske k pôde.

Sedemnásťročná Victoria Nashová, jediná žena v rodine plnej problémových mužov, vedie po smrti matky domácnosť na rodinnej broskyňovej farme v malom rančerskom mestečku Iola v Colorade.
Wilson Moon je mladý tulák so záhadnou minulosťou, ktorého vyhnal jeho kmeň z rodnej krajiny, odhodlaný žiť podľa vlastných predstáv.

Victoria sa s Wilom náhodne stretne na rohu ulice. Toto stretnutie zásadne zmení život oboch mladých ľudí a nevedomky v nich vznieti veľkú vášeň aj nebezpečenstvo. Keď dôjde k tragédii, Victoria opustí jediný život, ktorý kedy poznala. Uteká do hôr, kde sa snaží prežiť v divočine bez jasnej predstavy o tom, čo jej prinesie budúcnosť.

V krásnej, ale drsnej krajine postupne nachádza zmysel a silu napredovať a obnoviť všetko, čo stratila, aj keď hrozí, že rieka Gunnison zatopí jej domovinu – ranče, farmy aj milovaný broskyňový sad, ktorý patrí jej rodine už celé generácie.

Kniha Plyniem ako rieka je inšpirovaná skutočnými udalosťami, ktoré sprevádzali zničenie mesta Iola v 60. rokoch 20. storočia. Je to príbeh o hlbokej láske tvárou v tvár ťažkostiam a stratám, ale aj o nájdení odvahy, odolnosti, priateľstva a napokon domova na najneočakávanejšom mieste.

Autorka má skvelý štýl písania, miestami až poetický a krásne opisuje prírodu, či život na farme. Čítanie tohto románu môže byť smutné, clivé, ale zároveň očisťujúce a obohacujúce.

(Ak vás recenzia na knihu zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu. Ďakujeme!)

Môže vás zaujať: