Psychológia stupidity. Odhaľte otravných idiotov vo svojom okolí

Foto: Motýľ

Otravný idiot vám nemusí strpčovať život, je spokojný sám so sebou. Absolútne nikdy o sebe nepochybuje a je presvedčený o svojich právach. Šťastný imbecil pošliape vaše práva bez mihnutia oka. Blázon vníma svoje presvedčenie ako pravdu vytesanú do kameňa, zatiaľ čo skutočné poznanie stojí na piesku…

Konečne niekto vysvetlil stupiditu! A boli to jedni z najmúdrejších ľudí sveta, medzi ktorých patria Daniel Kahneman, Dan Ariely, Alison Gopniková, Howard Gardner, Antonio Damasio, Aaron James či Ryan Holiday. Siahnite po novej knihe Psychológia stupidity, vďaka ktorej veľa pochopíte.

Stupidita všade

Stupidita je všade naokolo: vidíme ju u kolegu, ktorý v e-mailoch vždy zvolí možnosť „odpovedať všetkým“, aj na facebookovom profile bývalého spolužiaka zo strednej, ktorý neustále zdieľa konšpiračné teórie. No ak nad ňou chceme zvíťaziť, musíme jej najprv porozumieť. V Psychológii stupidity vám svetovo najuznávanejší psychológovia a myslitelia – vrátane laureáta Nobelovej ceny a niekoľkých autorov bestsellerov – objasnia:

– prečo inteligentní ľudia občas uveria úplným nezmyslom,
– ako nás naše lenivé mozgy podnecujú robiť nesprávne rozhodnutia,
– prečo je diskusia s hlupákom pasca,
– ako nás mediálna manipulácia a nadmerná internetová stimulácia robia hlúpejšími,
– prečo si tí najhlúpejší ľudia neuvedomujú svoju stupiditu.

Múdrosť a dôvtip

Múdrosť a dôvtip týchto expertov sú balzamom na naše ubolené duše a majákom nádeje vo svete hlupákov.

„Komplexné a zábavné skúmanie ľudskej hlúposti vo všetkých jej podobách… množstvo uhlov pohľadu… Nástojčivé a život meniace dielo, táto zbierka čitateľa pobaví, šokuje aj poučí.“ napísal Publishers Weekly.

Či už tečie, alebo kvapká, vyteká alebo padá, stupidita je všade. Bez hraníc a limitov. „Niekedy má podobu jemného, takmer znesiteľného šplechotu, inokedy vyzerá ako nechutný smradľavý močiar. Občas sa prejaví vo forme zemetrasenia, búrky alebo prívalovej vlny, ktorá zaplaví všetko, čo jej stojí v ceste, ničí, gniavi, pustoší. Nech na seba hlúposť prevezme akúkoľvek podobu, ošpliecha nás všetkých. Ako sa hovorí, my sami sme jej zdrojom. Ani ja nie som výnimkou,“ píše v úvode editor knihy Jean-Francois Marmion.

Editor knihy Jean-François Marmion je psychológ, spoluredaktor francúzskeho magazínu Sciences Humaines [Humanitné vedy] a bývalý šéfredaktor francúzskeho magazínu Le Cercle Psy [Psychologický kruh]. Žije vo Francúzsku, kde sa Psychológia stupidity stala bestsellerom.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu