Vyliečte si rany na duši a žite lepší život

zdroj: Ikar

Ak ste vyrastali s emocionálne nezrelým, nedostupným alebo sebeckým rodičom, môžete mať v sebe pretrvávajúce pocity hnevu, osamelosti, zrady alebo opustenia. Môžete na svoje detstvo spomínať ako na čas, keď vaše emocionálne potreby neboli naplnené, keď boli vaše pocity odmietané alebo keď ste museli prevziať zodpovednosť za dospelých v snahe kompenzovať správanie vášho rodiča.

Presne o tom je novinka Keď už detstvo nebolí od klinickej psychologičky Lindsay C.Gibson. Ide o voľné pokračovanie knihy Keď detstvo bolí.

V tejto novej knihe ideme ešte ďalej. Autorka Lindsay Gibsonová prináša praktické zručnosti, ktoré vám pomôžu rozpoznať príznaky emocionálne nezrelých rodičov a iných osôb, chrániť sa pred emocionálnym ovládnutím, znovu sa spojiť s vlastnými emóciami a potrebami a získať emocionálnu autonómiu vo všetkých vašich vzťahoch.

Nútia vás riešiť ich vzťahy…

Aj keď sa vám sťažujú, EN rodičia zvyčajne nevnímajú žiadne návrhy na riešenie svojich problémov. Pre nich nejde o obojstrannú interakciu. Môžu sa dokonca správať urazene alebo dotknuto, ak im ponúknete riešenia. Keď sa pokúšate riešiť problémy, reagujú netrpezlivo a často slovami: „Áno, ale…“, pretože zjavne nechápete, aká je ich situácia zložitá. V skutočnosti sú trochu rozhorčení, že si myslíte, že sa to dá tak jednoducho vyriešiť. Nevidíte, aký je ich problém pálčivý, komplikovaný a výnimočný? Nemôžete byť jednoducho na ich strane?

EN rodičia len zriedkakedy zdvorilo požiadajú o pomoc pri riešení problémov a neopýtajú sa napríklad: „Mohol by si mi s tým pomôcť?“ alebo: „Aké kroky by som mal urobiť, aby som túto situáciu vyriešil?“ Namiesto toho vás nakazia svojou úzkostlivou naliehavosťou, akoby vašou úlohou bolo prevziať zodpovednosť a odstrániť ich problémy. Keď však vyriešite prvý problém, nebude to koniec, ale iba začiatok.

“Vzácna kniha, ktorá poskytuje skutočnú terapiu. Gibsonovu prítomnosť cítiť všade, prelomí citovú izoláciu čitateľa a poskytuje jemné, konkrétne vedenie na skľučujúcej ceste. Inteligentné a veľkorysé dielo,” tvrdí Laurie Helgoe, PhD, autorka knihy Introvert Power and Fragile Bully.

Oveľa viac sa dozviete v novinke Keď už detstvo nebolí. O tom, ako rozpoznať, že váš rodič je emocionálne nezrelý, ako ho pochopiť a nastaviť hranice. Autorka radí, ako sa brániť emocionálnemu ovládaniu, a to nielen rodičov, ale celkovo emocionálne nezrelých osôb, s ktorými môžete prísť do kontaktu.
Ponúka zručnosti na zvládanie interakcií a vyhýbanie sa nátlaku.

Lindsay C. Gibson je klinická psychologička v súkromnej praxi, ktorá sa špecializuje na individuálnu psychoterapiu dospelých detí emocionálne nezrelých rodičov. Je autorkou knihy Who You Were Meant to Be a mesačne píše stĺpček o vnútornej vyrovnanosti pre časopis Tidewater Women. V minulosti pôsobila ako pomocná asistentka postgraduálnej psychológie na College of William and Mary, ako aj na Old Dominion University. Gibson žije a pracuje vo Virgínii.

(Ak vás táto recenzia zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: