Recept, ktorý sa dedí: Kysnutý čokoládový kvet

Dalito.sk/Kysnutý čokoládový kvet/foto: autorka
DALITO -

Víkend, to sú dni pečenia koláčov. Asi sa nebudeme dohadovať, že najlepšie sú z kysnutého cesta. A keďže cez víkend máme viac  času, môžeme sa pohrať s postupom ako cesto zavinúť do iného tvaru. Napríklad do kvetu.

Skôr než sa do toho pustíme, viete čo je pekárenské droždie (latinsky Saccharomyces cerevisiae)? Nie je to nič iné, ako drobná a jednoduchá kvasinka, ktorej veľkosť nepresahuje 6 až 8 tisícin milimetra. Znie to až neuveriteľne, ale približne 1 g droždia obsahuje 10 miliárd týchto živých buniek droždia.

V roku 1840 spoznal svet prvé jemné pečivo s použitím čistého droždia. Dovoliť si ho však mohli len luxusné pekárne, pretože cesto si najprv vyžadovalo niekoľkohodinovú tekutú prípravu kvasenia a až potom sa pridával zbytok múky, soli a vody. Objav kysnutia s čistým droždím zmenil pekárne v 19. storočí. Prvú odstredivku droždia, ktorá nahrádzala manuálnu prácu, vymysleli v roku 1892.

Napríklad v Olomouci prvú droždiareň spojazdnili v roku 1976.  Od tejto doby sa výroba droždia, vďaka vynikajúcim znalostiam o prvotných surovinách, biológii droždia a automatizácii výrobného procesu, dotiahla do dokonalosti.

A ako si teda doma pripravíme dokonalý kysnutý čokoládový kvet sami?

SUROVINY na cesto

450 g polohrubej múky,  200 ml mlieka, 40 g čerstvého droždia, 4 polievkové lyžice práškového cukru, 50 ml oleja, 2 ks vaječný žĺtok, štipka soli

SUROVINY na plnku

cca 350 g čokoládovej nátierky

 POSTUP
  • Do misy nasypeme múku, urobíme v nej jamku, do ktorej nalejeme vlažné mlieko, rozmrvíme droždie, pridáme cukor a posypeme troškou múky z boku misy. Počkáme až vzíde kvások, pridáme žĺtky, štipku soli a olej. Vymiesime vláčne, nelepivé, jemné cesto a necháme ho pol hodiny kysnúť na teplom mieste.
  • Cesto rozdelíme na 4 časti a urobíme 4 bochníčky, ktoré na tenko vyvaľkáme do kruhu veľkosti dna tortovej formy. Na dno formy položíme papier, dáme naň jeden kruh cesta a natrieme plnkou. Tá musí byť roztierateľná (čokoládovú nátierku môžete na pár sekúnd zohriať, aby sa lepšie rozotierala), nie však riedka. Rozdelíme ju na tri časti. Na potreté cesto položíme ďalšie cesto a natrieme plnkou. Položíme tretí kruh cesta a natrieme zvyškom plnky. Na vrch položíme holý kruh cesta.
Vrstvenie cesta a čokoládovej plnky/foto: autorka
  • Do stredu dáme pohár a pritlačením označíme stred. Pohár tam pre istotu necháme, aby sme pri krájaní nezarezali príliš ďaleko. Ostrým nožom cesto rozdelíme na 8 častí (len po pohár). Potom každú časť prekrojíme na polovicu, čím vznikne 16 častí v kruhu.
Rozdelenie cesta na časti kvetu/foto: autorka
  • Do každej ruky chytíme priľahlý cíp cesta a vytočíme ho smerom von od seba. Jeden doprava a druhý doľava. Takto otvoríme vždy dvojicu cesta, než dorobíme celý kruh. Čiže to urobíme 8 x. Okraje kolom dokola dlaňami uhladíme do kruhu, mierne sa podohnú a zaguľatia.
  • Okolo kvetu pripneme okraj formy a celý kvet natrieme bielkom. Ak nemáte tortovú formu, nič sa nedeje. Nakreslite si na papier kruh, obkreslite plytký tanier a cesto ukladajte naň. Okraje len podohnite kúsok dospodu.
  • Hotový čokoládový kvet vložíme do vyhriatej rúry a pečieme na 180 stupňov Celzia asi 30 minút. Po upečení odopneme obruč formy. Držíme palce 🙂

TIP

Naplniť cesto môžete aj inou sladkou, alebo slanou plnkou. Hodí sa mak, orechy ale aj smotana s cesnakom a bylinkami. 

(Ak vás tento recept zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)