Recept na šťastné manželstvo: Nerobte mužom raňajky!

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Free-Photos

Po viac ako piatich rokoch som urobila mužovi raňajky. Chytila ma múza, keď ešte spal. Vlastne som bola donútená, pretože cez víkend si pospí dlhšie, takže nemôžem pracovať za počítačom, aby som ho nezobudila . Takže som si povedala, že ho ráno prekvapím. 

Keď vošiel do jedálne neveril vlastným očiam. Stôl sa len tak prehýbal pod všetkými dobrotami, ktoré poloprázdna chladnička ponúkala.

„Ty si urobila raňajky??? Óóó!“ zaznelo bytom. Hneď som manžela so zdvihnutým prstom prísne upozornila, aby si na nič podobné nezvykal, že som len nevedela čo od šiestej rána robiť, aby som ho buchotom klávesnice nezobudila.

Povedala som si, že aspoň si to bude viac vážiť. Viete, keď  sa z niečoho nestane automatika, stáva sa to vzácnosťou. Manžel absolútne súhlasil a som smiechom dodal, že vidíš, keby si robila raňajky pravidelne, už by sme boli možno dávno rozvedení! Poznáme páry, v ktorých žena mužovi pravidelne všetko dávala pod nos, až si to jedného dňa prestal vážiť a za stolom ho už nenašla.  Schuti sme sa pri tejto téme smiali a naraňajkovali s tým, že niečo na tom predsa len bude.

Fascinujúci bol aj záver raňajok. Keďže som po rokoch nevedela odhadnúť množstvo jedla, ktoré by nám ráno stačilo, raňajkovali sme asi hodinu do totálneho prasknutia.

Pôvodne sme plánovali, že si pôjdeme zašportovať, ale prejedli sme sa tak, že sme sa ledva presunuli do sedačky. Manžel mi s výčitkami prikázal, tentoraz so zdvihnutým prstom on, že ďalšie spoločné „raňajky na stôl“ mi zakazuje, pretože potom sa nevládze hýbať a zasa priberie. Takže ma vlastne oslobodil od prípravy  spoločných raňajok na ďalších niekoľko rokov .

Uvedomila som si, aká som vlastne šikovná a prefíkaná. Vidíte, stačí urobiť výdatné raňajky raz za päť rokov, manžel si ich váži, váži si aj vás a vlastne výsledkom je to, že ďalšie raňajky vám rovno zakáže a vy opäť máte na dlhé roky o vzácnych pár ranných minút pre seba viac.

Aj toto je podľa mňa jeden z receptov, ako si udržať šťastné manželstvo. Nepreháňať to so starostlivosťou o dospelého človeka a dostať ho presne tam kde chcete vy bez toho, že by si to uvedomoval.

Mám šťastné manželstvo. Možno aj z toho dôvodu, že raňajky si robí každý sám. Každý sa doma naje podľa svojej chuti a ja nemám nervy, že niekto ohŕňa nosom, že by si dal niečo iné.

Išlo ma kedysi od zlosti rozhodiť, keď sa niekto postavil od stola, že on by si dal niečo iné a vopchal hlavu do chladničky. A tak som pred rokmi zavelila dosť, odteraz si budete robiť raňajky každý sám.  A bolo po probléme. A dnes som ešte aj za hviezdu v šťastnom manželstve!

Rodina nad zlato