Recept, ktorý sa dedí: Kysnutý koláč – nasladko aj naslano

Dalito.sk/Recept dedia dcéry od matky. Sladká verzia osúchu/foto: Gabriela Nemkyová
DALITO -

U nás v piatok nejedávame mäso. Táto tradícia alebo zvyk trvá v našej rodine od nepamäti, od čias mojich prastarých rodičov z maminkinej strany. Na dedinách to bol bežný zvyk, ktorý však postupne ustúpil modernej dobe. U nás neboli bezmäsité iba tzv. prvé piatky, kedy sa dodržiaval pôst a pristupovalo sa k svätej spovedi na prvý piatok. U nás jednoducho v piatky nejedávame mäso. Jedávame polievky, prívarky, rybičku, šaláty alebo múčne jedlá.

Musím sa však priznať, že osobne som tento zvyk nie raz porušila. Ale ten aspoň jeden bezmäsitý deň v týždni sa snažím dodržať v niektorý iný deň.

Posledný letný piatok u nás doma nebol výnimkou. Pripravila som zeleninovú polievku a kysnutý koláč s marhuľami. Sarah mala v škole bryndzové halušky, na koláči si pochutila, keď prišla domov zo školy.

Tento koláč miluje celá naša rodina. Je vynikajúci, voňavý a robievame ho nasladko aj naslano. Sladkú verziu voláme kysnutý koláč, tú slanú zase voláme osuch. Sladkú verziu  robievame najčastejšie na jar a v lete, keď je dostatok čerstvého ovocia ako napríklad slivky, marhule alebo čerešne.

Tú slanú verziu robievame po celý rok . Aby bol osúch fakt dobrý, je nutné, aby ste kúpili smotanu na šľahanie. Tú je však potrebné nechať vonku predtým niekoľko dní, aby šľahačka stuhla a „sadla“. Nie každá smotana na šľahanie je však na to vhodná, osobne odporúčam šľahačku TAMI. Tá je priam ideálna a netrvá to iba pár dní a sadne. Slaný osúch chutí priam fantasticky ku kyslej šošovicovej polievke. Práve túto kombináciu robievame na Štedrý deň na obed. Šošovica u nás evokuje dostatok finančných prostriedkov a kyslá polievka zase zdravie. Želáme si byť zdraví a bohatí.

Kysnuté cesto má veľa spôsobov, mňa a moju sestru ho naučila naša mama, ju zase jej mama a tú zase jej mamka. Recept sa  u nás dedil z matky na dcéry. Keďže ja dcéru nemám, postupne to učím moju vnučku. Je s ním síce viac práce, ale výsledok naozaj stojí zato. Vždy keď umývam prázdny plech a pozerám ako tí moji slastne odfukujú po obede , tak som spokojná.

Ako teda pripravíme sladký kysnutý koláč alebo slaný osúch? Ponúkame vám recept v oboch variantoch – sladkú aj slanú verziu.

SUROVINY:

Cesto:

polohrubá múka – najlepšia je špeciálna na kysnuté cesto – cca 500 g

teplé mlieko – cca 0,3 – 0,5 l – podľa potreby

2-3 PL kryštálového cukru – ten pri slanom ceste vynecháme

1 vajíčko – pri slanom ceste ho vynecháme

3 PL slnečnicového oleja

štipka soli – pri sladkej verzii

2-3 ČL soli pri slanej verzii

1 balíček kvasníc

teplé mlieko – cca 0,2 l

½ ČL kryštálového cukru na dno 0,2l pohára

štipka soli

Sladká verzia

Ovocie podľa sezóny  – 0,5 – 0,7kg čerstvých sliviek, marhúľ, čerešní, višní

1 balíček škoricový cukor

1 balíček vanilínový cukor

kryštálový cukor

70g mleté orechy

posýpka – maslo, hladká múka, práškový cukor

Slaná verzia

1 smotana na šľahanie – MUSÍ byť „sadnutá“ viac tuhá ako riedka

1 kyslá smotana

1 celé vajíčko

3 – 5 strúčikov cesnaku

masť na vymazanie plechu a pomastenie

POSTUP:

Do misy preosejeme múku, pridáme soľ a napučané kvasnice.

Kvasnice pripravíme tak, že na dno pohára dáme trochu kryštálového cukru a štipku soli. Pridáme celý balíček rozdrobených kvasníc a zalejeme vlažným mliekom. Necháme napučať až po okraj pohára.

Potom vylejeme do cesta, do ktorého pridáme olej a vlažné mlieko podľa potreby. Pri sladkej verzii pridáme ešte celé vajíčko a cukor.

Vypracujeme cesto tak, aby sa v ňom vytvorili bubliny a cesto sa odliepalo od okrajov misy.

Keď je cesto vypracované, posypeme ho múkou, prikryjeme ho ľanovou utierkou a odložíme ho spinkať do periny.

Ak svieti slnko, dávam ho na slnko do periny. V zime ho položím do vyhriatej periny, do postele. Necháme kysnúť. Niekedy cestu stačí 45 minút, inokedy mu to trvá aj 60 – 70 minút. Záleží na čerstvosti kvasníc, na múke, ale samozrejme aj na teplote.

Medzitým si pripravím ovocie. Čerešne vykôstkujem, slivky, marhule tiež a ešte ich aj pokrájam na menšie kúsky. Pomeliem orechy, pripravím si posýpku s masla, práškového cukru a hladkej múky a dám ju do chladničky.

Pri slanej verzii zmiešam v miske kyslú smotanu aj sadnutú šľahačkovú smotanu s vajíčkom, tak aby neboli hrudky. Ošúpem cesnak a pokrájam ho na maličké kúsky.

Plech si vymastím roztopenou masťou. Keď je cesto vykysnuté, rozložím ho po celom plechu, tak aby na okrajoch bolo viac cesta ako v strede. Cesto tvarujem tak, že si ruky namočím do teplej vody, aby sa nelepilo. Natiahnuté cesto pokvapkám roztopenou masťou a nechám ešte 15 – 20 minút nakysnúť. Tu je potrebné dbať, aby v kuchyni nebol prievan ani otvorené okno, lebo cesto sa zatne a nebude ďalej „pracovať“.

Keď pripravujem sladkú verziu, na cesto nasypem ovocie po celej ploche, nechám cca 1 cm okraj. Potom zasypem kryštálovým  cukrom, pomletými orechami, posýpkou a škoricovým cukrom. Pokvapkám opäť rozpustenou masťou.

Kysnutý koláč – sladká verzia s marhuľami/foto: Gabriela Nemkyová

Pri slanej verzii na natiahnuté cesto rovnomerne rozotriem smotanovú zmes. Posypem posekaným cesnakom, potriem rozpustenou masťou.

RADA:

U nás je zvyk, že vždy predtým než akékoľvek  koláče alebo jedlo vložím do rúry, (tú pre náš koláč je treba mať zohriatu na 200°C) tak ich prežehnám, aby sa  dobre upiekli. Náš koláč sa pečie cca 30- 40 min – okraje by mali byť upečené doružova a chrumkavé.

Keď je koláč vychladnutý, pokrájam a podávam ho napríklad ku káve. Osúch pokrájam a podávam ku kyslej  šošovicovej polievke. Dobrú chuť.

Autorka Gabriela Nemkyová sa špecializuje na mediálne a komunikačné tréningy a na vzťah s verejnosťou viac ako 20 rokov. Po vyštudovaní Filozofickej fakulty UK, Odboru žurnalistika pracovala v médiách ako redaktorka. V roku 1992 sa stala redaktorkou Rádiožurnálu SRo, neskôr moderátorkou aj vedúcou vydania. V roku 1993, akceptovala ponuku Jána Budaja a Milana Kňažka a nastúpila na pozíciu tlačovej tajomníčky novovzniknutej strany Aliancia demokratov (neskôr Demokratická únia). V lete 1997 úplne zmenila oblasť pôsobenia, keď začala pracovať súkromnom IT sektore na pozícii marketingovej manažérky. V súčasnosti sa zameriava na komplexný marketing a PR.

Recept na šťastné manželstvo: Nerobte mužom raňajky!