Recept s príbehom: Sirup z ďateliny a „návykový“ zber

Dalito.sk/foto: Dalito.sk

Ako dieťa som milovala ďatelinu lúčnu. To, ako fantasticky medovo chutí som zistila pri zbieraní aj púpavy pre korytnačku. Popri zbere som totiž jedného dňa vytiahla lupienky z kvetného lôžka a jemne som z bielych končekov okvetných lístkov začala sať akúsi medovinu.

Už neviem ako mi to napadlo, ale medová chuť lupienkov ma fascinovala. Keďže v tom čase ešte neexistoval internet a jeho „nástrahy“, ani som neuvažovala nad tým, či náhodou nešiel okolo nejaký pes. Predpokladám, že ak by sa chutná ďatelina stala obeťou jeho malej potreby, asi by som to pocítila.

V pamäti mi však ostala iba nezameniteľná chuť kvetu, ku  ktorému a jeho liečivým účinkom som sa dostala opäť asi pred troma rokmi.

Ďatelina lúčna je vďačná rastlina, rastie vo všetkých nadmorských výškach, a keď ju pokosíte, vyrastie opäť a zakvitne.

Milujem sirup z ďatelinového kvetu a jeho nezameniteľnú  kyselkavo-medovú príchuť. Vôbec sa nemusíte báť, že sa pri jeho konzumácii budete cítiť ako hospodárske zviera. Keby aj, kvet ďateliny pomáha pri žalúdočných problémoch. Obsahuje totiž látky, ktoré sú dobré na trávenie a hoja aj rany po žalúdočných vredoch. Ďatelina vraj pomáha aj pri bronchitíde, kašli, kožných ochoreniach, reumatizme, či opuchoch lymfatických žliaz . Pre chuť tohto sirupu je to však pre mňa sekundárna záležitosť.

SUROVINY

Plný 3l hrniec kvetov

1 kg kryštálového cukru

1ČL kyseliny citrónovej

2l vody

Poháre izbovej teploty

POSTUP

Opláchnuté fialové kvety vložte do asi 3l hrnca, zalejte prevarenou vychladenou vodou, premiešajte a nechajte lúhovať aspoň 48 hodín. U mňa je bežné, že si na to spomeniem až po troch dňoch, ale mám overené, že sa nič nedeje.

Kvety som vytiahla z vody a prehnala nízkootáčkovým odšťavovačom. Vytlačenú šťavu vrátila do vody, pridala cukor, kyselinu a dobre premiešala.  Tesne pred bodom varu som variaci panel vypla, aby sirup prešiel varom iba symbolicky. Naliala do fliaš, dobre zatiahla a prevrátila na vrchnák na asi 20 minút a nechala ich pod dekou do rána. Sterilizujem už iba týmto spôsobom a nikdy sa mi nič nepokazilo.

RADA

Milujem tento sirup aj preto, že si ho môžem robiť takmer celý rok! A garantujem vám, že ak sa poberiete na zber, neubránite sa ochutnať kvet aj čerstvý. A nebude to len raz, dva, tri…. Len nezabudnite, prečo ste na lúku vlastne prišli. Ak sa vám však sirup nechce variť, určite si za kôš nazbierajte a len tak nechajte vysušiť. Ďatelina je vynikajúca aj ako čaj.

RECEPT s príbehom: Zázvorový sirup, ktorý preverí dochvíľnosť