Recept s príbehom: Svetové zemiakové placky od babičky (bestemor)

Dalito.sk/Poctivé, domáce, zemiakové placky/foto: Dalito.sk

Už rok a pol som bestemor, nórsky babka. Chvíľu nám s manželom trvalo, kým sme vymysleli, ako nám bude vnučka hovoriť, keďže sme sa cítili akokoľvek, len nie babkou a dedkom. A už vôbec nie starými rodičmi. Manžel to vymyslel rýchlo. Aj tak bude Evoletka hovoriť troma jazykmi, a toto sa nám videlo najvhodnejšie, teda sme bestemor a bestefar. Spoločne sa smejeme, že keď použijem skratku mor-mor, znie to až desivo a tak, ak bude treba, bude to budiť viac rešpekt a možno bude aj viac poslúchať.  

Vždy keď priletíme za deťmi, stávam sa okrem mor-mor, aj domácou kuchárkou a záhradníčkou. Pozemok detí totiž pripomína skôr les, ako záhradu,  vlastne je to les, ktorý sme sa tohto roku rozhodli s bestefarom rozjasniť a vyčistiť. Deťom totiž s pozemkom nemá kto pomôcť a čo by sme boli za rodičov, keby sme pre deti neurobili maximum. Manžel sa aj teší, že u nich vždy tak veľa fyzicky pracujeme, že nestíhame ani pribrať z častých opekačiek, grilovačiek a ochutnávaní lokálnych dobrôt.

Carpaccio z nórskeho losa/foto: Dalito.sk

Občas, ak ma dcéra pustí, aj niečo navarím. Samozrejme, že príde na klasické slovenské jedlá, od bryndzových halušiek (bryndzu vozíme) až po zemiakové placky. No a tie sa mi toto leto naozaj vydarili. Spoločne s dcérou sme ich ešte vylepšili aj jej dokonalou cesnakovou pomazánkou, za ktorou si ide nohy polámať aj malinká vnučka. A je jej úplne jedno, ako veľmi štípe. Neuveriteľné, ako ju dokáže bagrovať lyžicou, akoby jedla nutelu.

Túto návštevu som dokonca zemiakové placky robila hneď dvakrát. Aj pre susedov, pre ktorých je slovenská kuchyňa stále jedna veľká a chutná neznáma. Keď mladí posledné Vianoce roznášali po susedoch vianočné oplátky s medom, cesnakom a orechmi, susedia chvíľu nechápavo pozerali, opatrne ochutnávali, až sa deti nevedeli dostať domov do polnoci.

O Nóroch niektorí hovoria, že sú chladní, my za tie roky však máme úplne opačné skúsenosti. A nielen so susedmi našich detí. Až na jednu fuňu, ale takí žijú všade (profesionálne zdeformovanú), sú to všetko mimoriadne pokojní ľudia (patria medzi najšťastnejších na svete) nielen pre to, že mi moje zemiakové placky vychválili do nebies a ja zase ich ustrice, krevety a nenormálne steaky z losa a soba. Naposledy sme si v reštaurácii dali všetci štyria „štvorzáprah“ a s poľskou čašníčkou sme sa smiali, že nórskym deťom nebude mať kto v decembri rozvážať darčeky.

Steak z nórskeho soba/foto: Dalito.sk

Tak či onak, zemiakové placky zožali v Nórsku veľký úspech a keďže chutili nielen Nórom, Švédom, ale aj Nemcom, neskromne som ich v nórskej divočine vyhlásila za svetové zemiakové placky od bestemor (babičky).

SUROVINY

4 väčšie zemiaky, vajce, 1 PL majoránky, 5 strúčikov cesnaku, 2-3 PL hladkej (bezlepkovej) múky, sladká červená paprika (nemusí byť), čierne korenie, soľ, olej   (robila som placiek viac, takže všetky suroviny som zdvojnásobila)

POSTUP

Na najjemnejšom strúhadle som doslova až do krvi (ručným mixérom to nie je ono) postrúhala všetky zemiaky aj so šupou. Samozrejme, dobre vydrhnuté pod tečúcou vodou.

Rovnako som nastrúhala aj očistený cesnak, pridala vajce, soľ, majoránku, červenú papriku a čierne korenie. Dobre premiešala.

Nakoniec som pridala múku odoka tak, aby cesto nebolo príliš riedke, ale ani husté. Opäť všetko dobre premiešala.

Všetko spolu dobre premiešať/foto: Dalito.sk

Rozpálila panvicu na treťom stupni zo šiestich stupňov zohrievania. Naliala trochu oleja a štetcom premazala panvicu, nielen dno, ale aj okraje. No a potom sa už musíte vyzbrojiť iba božskou trpezlivosťou.

Naliala cesto tak, aby nebolo príliš hrubé a trpezlivo opekala z oboch strán. Vždy, keď som placku obrátila na druhú stranu, pri okraji som pridala máličko oleja a pomohla mu roztiecť sa po stranách panvice, aby sa placka nepripálila.

Nezrýchľujte si pečenie zvýšeným stupňom ohrievania. Placky vám prihoria a vnútri budú ešte aj nedopečené. Ak majú byť naozaj svetové, jednoducho nič neoklamete, na panvici potrebujú svoj čas.

RADA

Zemiakové placky chutia aj samé o sebe s čajom z čerstvej medovky a mäty, ochuteným medom a citrónom. My ich však zbožňujeme aj s vrstvou kyslej smotany a posypané nastrúhaným syrom. Dokonalé sú aj s dcérinou cesnakovou pomazánkou, ale o tej inokedy.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: