Recept s príbehom: Výnimočný žihľavový sirup a odpílený prst

Dalito.sk/Hotový žihľavový sirup/foto: Lucia Tomečková

Celý život si bude pamätať, ako som sa jej bála ako čerta. Žihľavy. Nezabudnuteľné boli aj „žartíky“ kamarátov na dvore. Ak mali chlapci od susedov “svoj deň”, veľmi radi dievčatá hádzali  do žihľavy, len tak z roztopaše. Vraj, aby sme boli zdravé a krásne, kričali pritom. No neviem, aké „práva“ by im prišli dnes, v časoch demokracie.  

V tom čase som preklínala aj mamu, keď ma na záhrade poslala trhať burinu, ktorá bola plná práve žihľavy. Pred 35 rokmi totiž ešte neboli dostať kúpiť také záhradné rukavice, alebo aspoň sme ich doma nemali, cez ktoré by som pichanie žihľavy necítila. Občas som si pomohla otcovými, ktoré používal pri cirkulárke. Raz si však, teda vlastne dvakrát, odrezal na na tej cirkulárke ten istý prst, ktorý mu najprv prišili, druhýkrát to však už nedali ani lekári, a bolo aj po tých lepších rukaviciach.

Toľko malá vsuvka z môjho detstva, ktoré nebolo vždy len plné detského smiechu. Pretože, kým sa otec zvíjal od bolesti pri cirkulárke, chcela som mu pomôcť ten článok prsta hľadať v pilinách. Nikdy nezabudnem ani na cestu starým Warburgom do nemocnice na Kramároch, kde mu ho na počkanie prišli. Sedela som vzadu, mala som sotva cez desať a celú cestu z chalupy som bola pripravená sa v sekunde stať neplnoletou šoférkou.  Jednoducho vyskočiť zo zadného sedadla a schytiť volant v momente, keď môj otec za ním od bolesti odpadne. Boli sme totiž v aute iba my dvaja, aspoň tak si to pamätám ja a článok prsta zabalený v látkovej  vreckovke hneď vedľa, na sedadle spolujazdca.

Toľko spomienka z detstva aj v súvislosti s nepríjemnou burinou, ktorá ma traumatizovala až do čias, kým som sa neodsťahovala od rodičov a tak som už „nemusela“ do záhrady a ani na dvor. Aj keď, dobre priznám sa…dodnes, ak ma popŕhli, tak zo mňa vyletí škaredé slovíčko.

Žihľava je naozaj pre mnohých nepríjemná burina, ktorá dokáže popáliť tak, že ju hodiny preklínate. Pre niekoho je však už stala zázračnou liečivou rastlinkou, dostupnou všade okolo nás.

A to sa zmenilo aj v mojom živote.

Žihľava dvojdomá je totiž „lekársky domáci zázrak“, ktorého účinky už poznali naše babičky. Liečivá bylinka  rastie takmer všade a v týchto dňoch sa nám priam ponúka, aby sme využili všetky jej liečivé účinky. Liečitelia ju využívali už v stredoveku. Bohatá je na detoxikáciu organizmu, hlavne krvi, pri liečbe reumy a kašľa, blahodárne pôsobí na kardiovaskulárny systém, či pokožku a vlasy.

Žihľava dvojdomá/foto: Lucia Tomečková

V sezóne ju dokonca už dostanete kúpiť aj v obchodoch s ovocím a zeleninou. Najlepšie však je, keď si ju nazbierame sami, niekde mimo škodlivých exhalátov.

Na zber je vhodná práve v týchto dňoch nie len do šalátov. Žihľavu totiž zbierame vtedy, keď je mladá a ešte nerozkvitla. Teda približne 20 cm mladé výhonky tmavozelenej farby. Práve tie obsahujú najviac triesloviny a serotonínu .

Okrem účinkov na dobrú náladu je bohatá aj na  vitamíny A, C a B, ale aj  vápnik, horčík a železo. Z mladej žihľavy je výborný nie len šalát, odvar na vlasy, či sušený čaj, ale aj  osviežujúci domáci sirup. Zber v rámci slnečnej  prechádzky mi trval ani nie 10 minút. A v už „demokratických“ záhradných rukaviciach so záhradnými nožnicami bol absolútne bezbolestný.

SUROVINY:

120 ks mladých výhonkov

3 ks citrónov

3,20 kg krištáľového cukru

6 KL kyseliny citrónovej

4l vody

POSTUP:

Výhonky nastriháme na menšie kúsky a zalejeme vriacou vodou. Necháme na sporáku lúhovať 24 hodín.Potom ich vyberiem, vodu cez sitko prelejeme do väčšieho hrnca a vylúhovanú vodu dáme variť.

Kým zovrie, v odšťavovači prelisujem žihľavu a šťavu z nej ešte prilejem do hrnca.

Pridáme na kolieska nakrájané citróny a cukor. Tesne pred zovretím vsypem kyselinu citrónovú. Premiešame s tým, že sa snažíme každý kúsok citróna ešte potlačiť varechou, aby pustil čo najviac šťavy.

Keď sirup začne vrieť, cez hustejšie sitko nalejem  do fliaš, ktoré som na 15 minút otočila na vrchnák, potom dala pod deku a sterilizovala do rána.

Nezľaknite sa tmavej, až zemitej farby. Je prirodzená a správna. Ak chcete mať žihľavový sirup zelený, musíte si ho kúpiť v obchode, kde do neho okrem konzervantov,  pridávajú ešte aj zelené farbivo.

RADA:

S konzumáciou žihľavy to preháňajte. Tak ako každá liečivá bylinka, aj ona má svoje pravidlá. Vzhľadom na to, že obsahuje veľa šťaveľov, nemali by ju nadmerne konzumovať pacienti s problémom zrážania krvi, kardiovaskulárnymi ochoreniami a so zvýšeným rizikom tvorby obličkových kameňov. Konzumácia žihľavy nie je vhodná ani počas menštruácie.

RECEPT s príbehom: Zázvorový sirup, ktorý preverí dochvíľnosť