Recept: Zelerový šalát s jablkom vraj aj ako afrodiziakum

Dalito.sk/Zelerový šalát s jablkami/foto: Dalito.sk

Nepatrím medzi domáce panie, ktoré poctivo v obchode vyhľadávajú len tie najzdravšie potraviny. Normálne máme doma aj majonézu a aj o polnoci sa najeme oravskej slaniny s cibuľou.

Varím z toho, čo je doma. Som celiatička, takže vlastne varím z toho čo ma nezabije, teda bezlepkovo. Za posledných 15 rokov som sa toľko načítala označenia potravín, či neobsahujú lepok, že som jedného dňa potrebovala vypnúť a aspoň mesiac doma nič neriešiť ohľadom mojej dietetickej stravy. A tak som si bezlepkovú stravu nechala dovážať domov.

Vďaka tomu som zistila, ako chutia doteraz pre mňa neskombinovateľné potraviny. Mnohé porcie boli naozaj jeden kulinársky zážitok. A tak vlastne vďaka dovážanej službe jedla, vznikol aj tento šalát, ktorý je okrem toho, že je mimoriadne chutný aj rýchly. A rýchlosť sa v našej ešte rýchlejšej rodine naozaj oceňuje.

Okrem toho, že je ešte aj mimoriadne zdravý. Nikdy som si  nemyslela, že sa zamilujem okrem môjho manžela, aj do stonkového zeleru. Nikdy.

SUROVINY

2 stonky zeleru, 2 jablká, 200 g gréckeho bieleho jogurtu alebo tvarohu, 3 PL lupienkov mandlí, 3 PL medu, šťava z ½ citróna

POSTUP

  1. Zeler a jablká som nastrúhala na ručnom strúhadle a pridala všetky ostatné suroviny.

    Všetky suroviny spolu/foto: Dalito.sk

  2. Dobre zamiešala a hotovo.
  3. Asi je dobré nechať šalát aj odstáť, aby sa jednotlivé chute spojili a pekne zapadli do seba, ale u nás doma sme sa do tohto štádia ešte nedopracovali. Vlastne sa do chladničky zelerový šalát ani nikdy nedostal a išiel rovno do žalúdka.

RADA

Minule som si tento šalát robila aj s tvarohom.  Bol ešte dokonalejší, aj keď vynikajúci  je aj s jogurtom. Chutí aj na chlebe.

Zeleru sa hovorí aj prírodný liečiteľ. Vraj pôsobí proti hlienom, zápche a aj baktériám. Okrem toho, že starí Rimania ho zaradili medzi najsilnejšia afrodiziaká na svete. Som rada, že chutí aj manželovi. Okrem toho je mimoriadne bohatý na vitamín A, B,E a K.

Recept od nutričného terapeuta: Najlepšia aj najzdravšia kôprová omáčka akú som jedla