Regály do detskej izby – ktorý vybrať, aby sa doň zmestili všetky poklady vašej ratolesti?
Ako udržať v izbe vašich najmenších poriadok a dosiahnuť, aby sa obe strany mohli tešiť z harmónie a funkčnosti tejto miestnosti? Tu sú naše návrhy ako ukladať hračky a udržiavať poriadok v detskej izbe.
Ako môžu regály pomôcť udržať poriadok v izbe vášho potomka?
V dnešnom svete, keď deti bývajú často zahltené množstvom hračiek, je vytvorenie príjemného a usporiadaného priestoru s dostatkom miesta na hranie náročnou výzvou. Pomôcť môže metóda navrhnutá japonskou upratovacou guru Marie Kondo, nazývanou konmari, ktorá hlása myšlienku obklopovať sa len tým, čo nás skutočne robí šťastnými. Podľa jej zásad je na dieťati aby sa rozhodlo, či ho hračka ešte zaujíma, alebo je čas sa jej zbaviť.
Všetky hračky a drobnosti vyberte z krabíc a nádob a uložte ich na jedno miesto, napríklad na podlahu alebo na stôl. Tak ľahšie zhodnotíte, koľko ich vôbec je a ktoré už nie sú potrebné. Potom začnite triediť a každý predmet vyhodnoťte: tie, ktoré prinášajú radosť – zostávajú. Usporiadajte vybrané hračky: roztrieďte ich podľa kategórií, napríklad knižky, kocky, bábiky, autíčka atď. To vám uľahčí ich uchovávanie a udržiavanie poriadku. Ideálnymi pomocníkmi na uloženie celej zbierky detských pokladov budú regály a kontajnery, organizéry a boxy, ktoré sa zmestia do priestoru medzi jednotlivými poličkami. Všetko, čo potrebujete na zariadenie detskej izby, nájdete v Agáta Nábytok: https://www.agatanabytok.sk/nabytok/ulozne-priestory/regaly. Agáta je poľská značka, ktorá je už roky synonymom kvality a tradície a ponúka zákazníkom široký sortiment a odborné poradenstvo.
A čo s vecami, o ktoré vaše dieťa viac nemá záujem? Zbavte sa ich: môžete ich darovať rodine, priateľom, detským jasliam, škôlke, alebo detskému domovu. Môžete dokonca zorganizovať garážový výpredaj alebo ich predať na internetových aukciách.
Druhy regálov – ako ich možno využiť?
Poznáte metódu Marie Montessori? Je to talianska pedagogička, ktorej myšlienky prispeli k revolúcii v pohľade na vzdelávanie detí. Podľa jej filozofie by mali byť police a regály na hračky v úrovni očí a rúk dieťaťa. Dieťa má mať možnosť voľne siahať na svoje obľúbené predmety a po skončení hry ich ľahko upratať.
Napríklad pri výbere nábytku na ukladanie kníh sa oplatí zvoliťsi plytké police vo forme knižnice. Vďaka ich typickej konštrukcii deti dobre vidia prebaly knižiek a ľahko si tak nájdu svoje obľúbené tituly. Tento typ uloženia kníh deti podnecuje k čítaniu, pretože vystavené a dobre viditeľné knižky priťahujú ich pozornosť a zvedavosť.
Neoddeliteľnou súčasťou detstva sú plyšáci a maskoti. Nie sú to len hračky, v rukách detí ožívajú a stávajú sa ich priateľmi a spoločníkmi pri detských dobrodružstvách. Preto si v detskej izbe zaslúžia patričné miesto. Na ich uloženie sa hodia hlbšie regály a police, ako aj textilné prvky, napríklad z priesvitnej sieťoviny. Ak neradi ukladáte veci navrch – môžete zainvestovať napríklad do kovovej knižnice so zásuvkami.
Regály a ich praktickosť v malom priestore
Usporiadanie zariadenia v malej detskej izbe je úlohou, ktorá napriek zdaniu ťažkosti môže byť vyriešená veľmi úspešne. Každý centimeter má cenu zlata, preto treba využiť všetok dostupný priestor: vrátane vertikálneho. Namiesto tradičnej šatníkovej skrine si môžete vybrať vysokú komodu. Do rohov miestnosti môžete dať vysoké knižnice regály a závesné police a priestor pod nimi môžete využiť na malé krabice či koše na drobnosti.
Myslite na to, že horné police budú slúžiť na uloženie menej často používaných predmetov, ako sú sezónne hračky, stolové hry alebo fotoalbumy.
Premysleným naplánovaním zariadenia malej detskej izby nielenže efektívne využijete priestor, ale vytvoríte dieťaťu aj miesto na učenie, hranie a oddych.