Richard Kapuš: Otvorený list bratislavskému zastupiteľstvu a fanúšikom hokeja

Dalito.sk/Richard Kapuš ešte ako hráč HC Slovan Bratislava na začiatku novej ligovej sezóny 26. júla 2010/ FOTO TASR - Martin Baumann
DALITO -

Volám sa Richard Kapuš, som bývalý profesionálny hokejista,  reprezentant, SLOVANISTA.

Áno to SLOVANISTA je zámerne napísané veľkými písmenami. Som hrdý na to, že som mohol reprezentovať Slovensko a som šťastný, že som Slovensku pomáhal získať striebornú a bronzovú medailu na Majstrovstvách sveta.

Ale predsa… Narodil som sa v Bratislave a môj otec ma začal vodiť na hokej. Na SLOVAN.

Ďakujem otcovi, že urobil tento krok a zobral ma na hokej. Veľmi sa mi to zapáčilo, miloval som ho a začal som ho hrávať.

V Bratislave na SLOVANE. Preto sa hrdo hlásim k BRATISLAVE a SLOVANU. Som BRATISLAVČAN – SLOVANISTA.

Pár slov k hokejovým fanúšikom z iných miest.

Viem, že na iných štadiónoch,  pár kilometrov za Bratislavou, ma nenávideli. A ja som im bol za to vďačný. Prečo? Lebo tie pokriky, nápisy (Kapuš skap už) ma hecovali k lepším výkonom. Chcel som ich ešte viac nasr… nasrdiť. 🙂

Toto sa stupňovalo v zápasoch play off a tam som bol vo svojom živle.

Fanúšikovia,  ĎAKUJEME VÁM. Bez Vás by nebol hokej hokejom. Ani tá úžasná atmosféra by bez Vás nebola. Kto ma pozná vie, že to,  čo píšem je naozaj úprimné.

A preto vďaka patrí aj fanúšikom z Trenčína, Košíc, Zvolena a vlastne  všetkým ostatným. Tých najväčších rivalov som menoval zámerne, ale vďaka patrí naozaj všetkým.

Prečo Vás tu spomínam? Dajte si ruku na srdce a buďte voči sebe úprimní. Viete si predstaviť, že na Vašom domácom štadióne, na ktorom ste si išli vykričať hlasivky pre svoje mužstvo, by teraz malo začať hrať a byť doma nejaké iné mužstvo so zázemím z iného mesta?

Viete si predstaviť, že by v košickej STEEL aréne mal byť doma nový klub so zázemím napríklad z Bratislavy? Určite by Vás išlo roztrhnúť.

A to sa deje teraz tu, u nás v Bratislave.

Je to VEĽMI smutné a ja píšem za seba, lebo sa s tým neviem zmieriť. A viem, že ani Vy by ste sa s tým nezmierili.

Ako som už písal na hokej ma priviedol môj otec. Ako 4-5 ročného.

Boli sme SLOVANISTI. Hokej som začal hltať. Začal som hltať hráčov a chcel som sa na nich podobať. Na ulici som sa na nich hral. Bukovinský, Rusnák… Mojím najväčším vzorom a človekom,  na ktorého nedám nikdy dopustiť bol Dušan Pašek STARŠÍ. Najprv ako hráč a potom ako funkcionár.

To všetko boli SLOVANISTI svojím srdcom.

A ja som chcel byť taký istý. A nakoniec sa mi to splnilo. Som SLOVANISTA  celým svojím srdcom. Som na to hrdý.  A môžete mi nadávať koľko chcete. ÁNO,  SOM SLOVANISTA.

Pre toto mesto, pre tento klub som pomohol získať 6 titulov. Či už ako kapitán, asistent kapitána, či rádový hráč.

Pre toto mesto, pre tento klub som pomohol získať 6 titulov. Či už ako kapitán, asistent kapitána, či rádový hráč.

A preto som nesmierne sklamaný z toho,  čo tu niektorí ľudia dopustili. A že sa pod to podpisujú aj ľudia, ktorí tu vyrástli a odtiaľto sa odrazili, aby išli ďalej… Koho presne myslím? Nech sa hľadá. Napokon, je ich viac…

Som sklamaný aj z nového vedenia Bratislavy.

Pýtam sa Vás,  pán viceprimátor Káčer, ako môžete povedať, že vy ste na Slovane vyrastali a vzápätí byť očividne a neskutočne sklamaný, že SLOVAN dlžnú sumu mestu uhradil? Prečo? Nemôžem sa zbaviť pocitu, že vám tak padla vízia o spolupráci s novým klubom.

Je mi z toho zle, až na zvracanie.

Pýtam sa Vás,  pán primátor Vallo, ako toto môžete dopustiť?!!

Svoje hlasy vám dali Bratislavčania. Zvolili si Vás Bratislavčania.

A vy ste schopný dopustiť to, aby na štadióne, kde bol odjakživa doma SLOVAN,  bol zrazu  doma aj iný klub? Klub so zázemím mimo Bratislavy. To nemôžete myslieť vážne!!?

Pán Vallo, pán Káčer,  pre Bratislavčanov je SLOVAN stále SLOVANOM.

Je to klub a značka Bratislavčanov.

Celá história NÁŠHO KLUBU sa písala a naďalej píše na jednom mieste. A to je miesto, kde teraz stojí zimný štadión Ondreja Nepelu.

Celý Slovan stojí na TEHELNOM POLI, hokej aj futbal.

Dúfam a verím, že ak do nášho domu pustíte cudzincov, BRATISLAVA vám to spočíta v ďalších voľbách. Nezabudneme!

Ospravedlňujem sa za úprimnosť, ale taký som vždy bol a iný už nebudem. Som Richard Kapuš, bývalý profesionálny hokejista, bývalý reprezentant, terajší mládežnícky tréner mladých SLOVANISTOV a stále SLOVANISTA.

Nespôsobte na TEHELNOM POLI tragédiu. Náš národný šport – HOKEJ – má svoje problémy, nepridávajte nám.

(Ešte dovoľte, aby na futbalovom TEHELNOM POLI bol doma ďalší klub a už to úplne zaklincujete).

Nepíšem tu o majiteľoch klubu, nepíšem o dlžobách, píšem o histórii. Ja tu píšem o SLOVANE ako o mužstve BRATISLAVČANOV A BRATISLAVY.

SLOVAN vždy patril Bratislave, Bratislavčanom a vždy bol doma na jednom mieste. Lebo LEN MY SME TU DOMA!

Richard Kapuš,

BRATISLAVČAN, SLOVANISTA, hokejista

AKTUALIZOVANÉ 15.8.2019: Richard Kapuš reaguje na článok v Denníku Pravda a ďalej bojuje a vysvetľuje svoje myšlienky. Jeho blog na DALITO mnohí totiž podľa neho zle pochopili . Rozhodol sa preto dovysvetľovať svoje postoje trpezlivo všetkým, ktorí nečítali jeho riadky s porozumením. 

Kapuš reaguje: Slovan si zaslúži šancu zabojovať o stratenú dôveru

Richard Kapuš: „Je nepochopiteľné, že keď Rišo Lintner kandidoval na post prezidenta SZĽH posielal chlapcom na MS U20 motivačné videá a po nástupe do inej funkcie mladým zavrel dvere.“

10 reakcie na Richard Kapuš: Otvorený list bratislavskému zastupiteľstvu a fanúšikom hokeja

 1. Rišo Kapuš je srdciar a hrdý Bratislavčan, Slovanista! Koľko je nás takých v Bratislave? Vyrástol som na tehelku tak ako on len kúsok ďalej na futbalovom štadióne. Chodil som na kalinu a bolo prirodzene ísť s futbalu na hokej a naopak. Chodili sme aj na tenis ci basketbal. Slovan je Slovan! Zažili sme veľa radosti aj nešťastných chvíľ v tejto lokalite a verím ze ešte zažijeme teda najmä tie radostné! Preto tak ako Rišo píše, nechápe ako mladý Ceco môže ísť proti Slovanu (jeho otec, on a podobne). Bohužiaľ priatelia je to biznis. Kmotrik? Pekné od neho že leje peniaze do klubu ale žiadna hrdosť a česť len biznis a istý druh hračky. Detto Široký v hokeji. Bohužiaľ v dnešnej dobe je to tak, kluby sú len hračky! To isté je aj capitals, hračka pána s Banskej Bystrice a Ceco je len pri tom co ma rad pri hokeji (nikdy nebol pravý srdciar). Z historického hľadiska patrí slovan na tehelne pole ci futbal, či hokej už len z úcty k hráčom ako Starší, Golonka, Fako, Gregor, Nedomansky ci bratia Šťastní by mal hrať slovan na tehelnom poli! Nezabúdajme že naše deti budú tiež potrebovať vzory áno aj športové. Ako malý šarvanec som bol neraz aj ja Rišo Kapuš či Ľubo Višňovský(viem je z To) … Nekazme to co tu máme! SLOVAN JE HISTÓRIA, SLOVAN JE BRATISLAVA. SLOVAN CI HC CI ŠK PATRÍ NA TEHELNE POLE! SOM BRATISLAVČAN a chcem aby sme sa mali v Bratislave dobre najmä my a nie cepeckari ktorý bojujú proti Slovanu a Bratislave len preto aby mali z toho svoj prospech. A ešte niečo k pánom na magistráte! Robte co chcete ale zrkadlo príde o 3 roky! Bratislava, Bratislavčanom. Slovan navždy!

 2. Stadion Ondreja Nepelu je krásny a najlepsi na Slovensku. Nanovo postavený a už aj zrekonštruovaný so štedrými dotáciami . 3 ľadové plochy . Má na ňom hrať iba Slovan a particky? Keď môžu na starom štadióne v Ružinove pôsobiť HK Ruzinov , ŠKP Bratislava , vo veľmi obmedzenom rozsahu Akademia Zdena Cigera, HC Bratislava (Capitals) aj krasokorčuliari tak prečo by na Ondreja Nepelu nemohli byt dva kluby? Nech sa športovo pobijú o fanúšika , nech je rivalita a nie monopol, nech úkažu ako pracujú so slovenskými hráčmi a koľko ich pripravia pre reprezentáciu, nech úkazu že vedia vychovať aj mladez ( aj keď o tom nebola reč) . Nech úkazu že to vedia robiť lepšie !( nehovorím že vedia) Už sme v inom storočí . Bratislava znesie 2 kluby . Nech Capitals dopadne lepsie ako Lev Poprad na popradskom štadióne , nech súťaži zo Slovanom!

 3. Napísali ste to veľmi pekne, podobne ako aj p. Kapuš. Tiež som vyrastala a stále žijem v blízkosti oboch štadiónov. Už ako malá som chodila na zápasy Slovana či futbal alebo hokej. Hovoríte, že je to o biznise. Je to pravda, ale nehovorme o hrdosti k značke Slovan keď kluby síce majú mládežnícke družstvá ale k svojím odchovancom sa chovajú viac ako macošsky. Pozrite si súpisky a hľadajte mladíkov, ktorí ešte veria v ilúziu materského klubu, zaplačete. Som zvedavá či HC dá šancu aspoň niekomu z mladých hráčov ktorých mali teraz v príprave. Neverím. Mám 63 rokov ale na toľko hnusu čo je okolo HC Slovan si nespomínam. Vedenie klubu by nemalo hľadať chyby všade dookola, malo by si zamiesť pred vlastným prahom a presvedčiť najmä fanúšikov o tom že značka Slovan je Bratislava a nielen prostriedkom napĺňania niekoho ambície.

 4. Vážený pán Kapuš,

  chápem Vás ako Slovanistu, že sa Vám nepáči postoj mesta, ale nie každý v BA je slovanistom čo i len s malým “s”.
  Myslím si, že ako bývalý hráč a v súčasnosti tréner v Slovane určite poznáte dôvody, prečo je klub v situácii v akej je, preto nechápem, čo Vás viedlo písať list mestu a nie vlastníkom klubu, ktorí sú primárne zodpovední za situáciu, v akej sa nachádza.
  Za posledných päť rokov sa nepamätám, že by Slovan začínal sezónu bez finančných problémov.
  Váš otvorený list nie je ničím iným len výronom emócií malého chlapčeka, ktorému zlý ujo berie kolobežku, lebo tato zabudol za ňu zaplatiť.
  Takže začnite v Slovane pracovať tak ako sa má, a potom možno budete považovaní za serióznych partnerov.

  Pavol Páleník

 5. aj ja som bratislavcan, slovanista.
  ale:
  san siro-ac aj inter.
  allianz arena- bayern aj 1860.
  len tak z hlavy, urcite je mnozstvo inych prikladov.
  tento stadion nepatri slovanu, ale mestu.
  preco kapus neprotestoval, ked stadion zrekonstruoval majitel slovana za take peniaze, ze v civilizovanych krajinach by za ne postavili aj druhy?

 6. “Cudzincov” – … vazne, ideme sa hrat na tomto krpatom kusku zeme ze ked je niekto o 50km doprava od bratislavy tak uz je cudzinec? … chodte do zadku, zalozte si vlastnu krajinu z tej vasej uzasnej bratislavy.

 7. Richard, napis radsej takuto vyzvu majitelovi Slovana, ktory ho dostal do tych sraciek, v ktorych je. Ktory neplatil hokejistom. Slovanistom. A tak dalej a tak dalej.
  Historiu Slovana, s ktorym sme v Bratislave vyrastali, nie je Vallo, ale Siroky. A Slovan uz davno nie je nas, ale rusky. Ak je rec o pustani cudzincov. Skoda, ze si nenapisal takyto list majitelovi a vedeniu klubu pred rokom, idealne dvoma. Lebo vsetkym nam uz vtedy bolo jasne, ze to ide do sraciek a ze za to nemoze nikto iny ako tunelari Sikorky a Siroky mladsi.

 8. Štadión patrí mestu, nie Slovanu, budete si musieť zvyknúť. Toto plakanie, že štadión O Nepelu patrí Slovanu a nikto iný ako aj hrať nemôže je čisté zúfalstvo. A poriadne trápne.

 9. AKTUALIZOVANÉ: Richard Kapuš reaguje na článok v Denníku Pravda a ďalej bojuje a vysvetľuje svoje myšlienky. Jeho blog na DALITO mnohí totiž podľa neho zle pochopili . Rozhodol sa preto dovysvetľovať svoje postoje trpezlivo všetkým, ktorí nečítali jeho riadky s porozumením.
  https://hokej.pravda.sk/ostatne/clanok/522582-kapus-reaguje-slovan-si-zasluzi-sancu-zabojovat-o-stratenu-doveru/?utm_source=pravda&utm_medium=box-sidebar-links&utm_campaign=mostread