Rozhodli ste sa stavať dvojposchodový dom? Aj toto vás čaká

ilustračné foto: Shutterstock - nazarovsergey
PR -

Aj keď v súčasnosti veľa ľudí pri stavbe domu z rôznych dôvodov uprednostňuje jednoposchodové domy (bungalovy), dvojposchodové stále ponúkajú výhodu dvojnásobnej plochy na bývanie pri zachovaní rovnakého pôdorysu. Pri stavbe dvojposchodového domu však treba myslieť na niekoľko vecí naviac.

Bez schodišťa to nepôjde

V prvom rade zrejme každému napadne potreba schodišťa. Súčasný trh ponúka v tomto smere veľa možností, prekvitá hlavne výroba drevených schodov, keďže drevo je materiál, ktorý sa vyznačuje tak kvalitou a trvácnosťou ako aj nadčasovým dizajnom, vďaka čomu sa drevené schodište hodí takmer do akéhokoľvek domu.

Okrem kompletne drevených schodíšť je obľúbenou variantou aj betónové schodište s dreveným obkladom. Drevo je v tomto prípade skvelou alternatívou napríklad k dlažbe, keďže sa s ním dobre pracuje a ide o obkladový materiál, ktorý je príjemný aj pri chôdzi s bosými nohami.

Bude mať každá kúpeľňa vlastný bojler?

Pri dvojposchodových domoch je častým javom druhá kúpeľňa na poschodí. Takéto riešenie je rozhodne praktické, ale zároveň často otvára otázku, či zvoliť centralizovaný, alebo decentralizovaný ohrev vody.

Rozdiel je v tom, že pri centralizovanom systéme sa o ohrev vody stará jeden kvalitný bojler Tatramat a pri decentralizovanom systéme má každé „odberné miesto“, čiže napríklad každá kúpeľňa, vlastný bojler. Takéto riešenie je priestorovo náročnejšie, ale zároveň minimalizuje tepelné straty.

Podkrovné izby majú nenapodobniteľnú atmosféru, ale pozor pri riešení strešných okien

Obľúbenou alternatívou k „bežnému“ druhému poschodiu domu je obývateľné podkrovie. Pri realizácii podkrovných izieb je dôležité dobre zvážiť, koľko a akých veľkých strešných okien sa v jednotlivých miestnostiach bude nachádzať.

Dôvodom, prečo si na strešné okná dávať pozor je, že cez ne preniká do miestnosti viac svetelných lúčov, než cez bežné okná. V lete tak vzniká vyššie riziko prehrievania miestnosti. Okrem počtu a veľkosti strešných okien je tak o to viac dôležité aj kvalitné tienenie.