Sabatikal začína byť významný zamestnanecký benefit

ilustračné foto: pixabay.com
DALITO -
  • Život naozaj nie je len práca 
  • Plán odchádzania nepodceňujte
  • Voľno využite na získanie perspektívy

Donedávna bol sabatikal vnímaný ako výsada pre pár odvetví. Po školstve či sociálnej práci sa však táto forma kariérnej pauzy ujíma aj inde. Ako sa však tento typ voľna líši od bežnej letnej dovolenky? 

Účel sabbaticalu, respektíve sabatikalu, je historicky daný ako výsada pre tých najskúsenejších. No napriek tomu, že sabatikal býval ešte donedávna benefitom, ktorí dostávali pracovníci po rokoch odpracovaných na školách či v iných organizáciách, jeho prínos má veľké opodstatnenie na modernom pracovnom trhu.

Sabatikal totižto úzko súvisí s work-life balance kultúrou a prístupom zamestnávateľov. Obohacuje program zamestnaneckých benefitov o netradičnú formu oddychu. V porovnaní s dovolenkou ním zamestnávatelia dávajú najavo tiež to, že pracovitým a výkonným zamestnancom skutočne dôverujú a vedia ich patrične oceniť. A to až tak, že im umožnia opustiť firmu na niekoľko mesiacov, či dokonca rokov. Síce to nebýva pravidlom, aj sabatikal môže byť zavedený ako platené voľno. Ak vás táto forma zamestnaneckého benefitu zaujala, oplatí sa vedieť, ako k sabatikálu pristupovať zodpovedne. Je totižto natoľko zásadným míľnikom v kariérnom živote, že opomenúť by ste ho nemali ani v životopise či resumé. 

Život naozaj nie je len práca 

V porovnaní s dovolenkou, na ktorú má zo zákona právo každý zamestnanec, sabatikal nie je určený pre kohokoľvek. Naviac, pojem a povaha tohoto druhu pracovného voľna ani nie sú legislatívne ukotvené v zákonníku práce. Sabatikal sa totižto zvykne udeľovať, respektíve povoľovať kmeňovým zamestnancom, ktorí vo firme odpracovali dlhší čas, prípadne mali z hľadiska povinností na starosti riadenie tímov a dlhodobý manažment náročnejších projektov. Možno ho tak dokonca považovať za istú formu odmeny zamestnávateľa.

Často sa o sabatikale hovorí ako o prevencii pred vyhorením, najmä pokiaľ máte medzi lojálnymi zamestnancami niekoľko workoholikov, pre ktorých je práca takmer životným štýlom. Udeliť či požiadať o sabatikal v úvodnom štádiu vyhorenia však môže a nemusí nič zmeniť na rozhodnutí jednotlivcov, ktorí pociťujú, že toho majú v práci priveľa.

Ako benefit sa však sabatikal vníma aj kvôli tomu, že v rámci nachádzania rovnováhy medzi súkromným a kariérnym životom dovoľuje zamerať sa na tie oblasti záujmu, ktoré popri denných pracovných povinnostiach boli skôr v úzadí a nerozvinuté. Predtým, než dôjde k sabatikalu, ktorý spravidla trvá dlhšie ako dovolenka a jeho dĺžka býva minimálne dva mesiace až niekoľko rokov, zamestnávateľ so zamestnancom uzavrie zmluvnú dohodu za presne stanovených podmienok. A práve tieto je potrebné dôkladne naplánovať už na začiatku, pri informovaní o poskytovaní tohto benefitu. 

Plán odchádzania nepodceňujte

Neobvykle dlhý čas strávený mimo zamestnania by bez dôsledného plánovania negatívne ovplyvnil fungovanie firmy, jej výkonnosť i konkurencieschopnosť. Z hľadiska zamestnanca by mohlo nepremyslené dlhodobé voľno znížiť životný štandard či zhoršiť pracovné návyky.

Viac sa dočítate v článku Zo sabatikalu sa stáva čoraz atraktívnejší zamestnanecký benefit. Ponúka ho aj váš zamestnávateľ? na pracuj.sk.

Môže vás zaujať: