Skvelý Ian McEwan a míľniky v histórii sveta i Európy

zdroj: Ikar

Svet je rozdelený železnou oponou a počíta straty z druhej svetovej vojny. Život jedenásťročného Rolanda Bainesa na internátnej škole ďaleko od ochrannej náruče jeho matky sa obráti naruby. Zraniteľný chlapec priťahuje učiteľku klavíra, čo zanechá v dospievajúcom mladíkovi spomienku na lásku, ktorá nikdy nevybledne. Ian McEwan a Lekcie.  

Na životnom príbehu hrdinu s výraznými autobiografickými črtami autor zachytáva osem dekád ľudskej existencie od Rolandovho povojnového života v Líbyi, suezskej a kubánskej krízy cez roky tchatcherizmu, pád Berlínskeho múra, nástup Tonyho Blaira, inváziu do Iraku, brexit a napokon covidovú pandémiu až podnes.

Všetky historické udalosti podáva prostredníctvom hodnoverných opisov očitého svedka – najprv nezrelého chlapca zmietaného erotickými fantáziami, potom dospievajúceho mladého muža, intelektuála v strednom veku a napokon otca a starého otca. Vždy však vo vzťahu k najbližším ľuďom, ktorí významne ovplyvňujú jeho vnútorný vývoj, k despotickému otcovi, poddajnej matke a trom ženám.

V týždňoch, ktoré nasledovali po zmiznutí jeho ženy, po návštevách polície a zapečatení domu sa často pokúšal zdôvodniť sám sebe celé to prenasledovanie od večera, keď sčista-jasna osamel. Únava a stres ho zahnali až k počiatkom, k základom, do bezbrehej minulosti. Bolo by to horšie, keby vedel, čo príde – pravidelné návštevy v spustnutej kancelárii, čakanie so stovkami ostatných na plastových stoličkách priskrutkovaných k dlážke, kedy vyvolajú jeho číslo.

Vypočujte si úryvok. Číta Kamil Mikulčík.

Lekcie Iana McEwana je mnohovrstevný a košatý príbeh, ktorý vás prevedie desaťročiami a pútavo zobrazuje míľniky v histórii Európy i sveta. Zaľudnený príbeh, z veľkej časti autobiografia s výbornými postrehmi a životnými postojmi. Ocitneme sa v koži chlapca v líbyjskej púšti, v role žiaka v anglickej internátnej škole…sledujeme pád Berlínskeho múru, thatcherizmus, dokonca pandémiu Covidu.

Ian McEwan má jedinečný štýl, úžasne vystavané vety, ktoré miestami spievajú a hladia náročnú čitateľskú dušu. Po kúskoch si skladáte príbeh, cestujete a zažívate všetky možné emócie…

(Ak vás tip na dobrú knihu zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu

Môže vás zaujať: