Slováci predstavili svetu novú operačnú metódu

Neurochirurgovia a autori novej metódy pri operácii/foto: UNB
DALITO -

Lekári z Neurochirurgickej kliniky SZU, UNB v Nemocnici Ružinov (UNB) prezentovali vlastnú operačnú metódu driekovej chrbtice na medzinárodných kongresoch a techniku operácie predviedli kolegom na prestížnej klinike v Nemecku. Vyhľadávaní slovenskí chirurgovia tak nemeckým kolegom predviedli veľký zmysel pre inovačné riešenia operačných zákrokov, ktoré dokážu skrátiť čas rekonvalescencie a prinášajú pre pacienta benefity v podobe väčšieho komfortu po operácii.

 „Niet pochýb o tom, že naši lekári svojimi schopnosťami dosahujú celosvetovú úroveň a pomáhajú tak nielen našim pacientom, ale aj pacientom z celého sveta. Ďakujem lekárom z Neurochirurgickej kliniky v Ružinove za ich aktívny prístup a skvelú prezentáciu našej nemocnice v celosvetovom meradle. Mojou snahou je neustále zlepšovať podmienky, ktoré budú viesť k podpore práve týchto lekárov, ktorí svojim aktívnym prístupom a snahou o inováciu v medicíne pomáhajú našim pacientov,“ povedal riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava, MUDr. Alexander Mayer, PhD., MPH, MHA.

Nová operačná metóda kombinuje výhody mikrochirurgie, intraoperačného 3D zobrazovania, neuronavigácie a perkutánnej techniky pri dekompresívno-stabilizačných operáciách na driekovej chrbtici.

Slovenská metóda v Paríži aj Vegas

„Vďaka zásadnej modifikácii metódy známej ako MIDLIF (midline lumbar interbody fusion) je možné zákrok realizovať v menej invazívnej forme. To má za následok skoršiu mobilizáciu pacienta po operácii, menšia rana sa lepšie hojí, menej bolí a pacient má aj po operácii kde je potrebné implantovať stabilizačnú montáž so skrutkami šancu ísť už na tretí, alebo štvrtý deň domov,“ prezentuje svoju vlastnú inováciu neurochirurg, MUDr. Benedikt Trnovec.

Metódu si osvojili aj niektorí ďalší kolegovia z Neurochirurgickej kliniky SZU a UNB Ružinov, medzi nimi aj mladý lekár, MUDr. Peter Hudák. Obaja lekári spolu prezentovali vlastnú operačnú techniku na globálnych spinálnych kongresoch v Paríži, Las Vegas a európskom neurochirurgickom kongrese v Belehrade.

„Na týchto podujatiach sme stretli aj mojich bývalých kolegov z Nemecka, ktorých táto metóda zaujala. Pozvali nás ju predviesť na Univerzitnú Kliniku v Augsburgu,“ vysvetľuje autor metódy MUDr. Benedikt Trnovec.

Malá a rýchla

Spoločne tak aj s kolegom z ružinovskej neurochirurgie MUDr. Petrom Hudákom prezentovali koncom vlaňajšieho roka svoj inovatívny prístup a realizovali ním operáciu priamo na Klinike v Nemecku. Spolupráci obidvoch kliník sa teší aj prednosta Neurochirurgickej kliniky SZU a UNB Ružinov MUDr. Milan Liška PhD., MPH: „Vďaka mladému, dynamickému tímu našej kliniky a kvalitnému technickému vybaveniu nielenže držíme krok v svetových trendoch smerujúcich k miniinvazívnym UNIVERZITNÁ NEMOCNICA BRATISLAVA Pažítková 4, 821 01 Bratislava prístupom, ale ich svojou malou mierou aj spoluvytvárame. Na pracovisku sa dnes už rutinne vykonávajú nielen mikrochirurgické, ale aj endoskopické operácie chrbtice. Dôraz kladieme na osvojení si týchto moderných metód u všetkých našich, aj začínajúcich mladých lekárov.“

Pracovisko neurochirurgie v Ružinove Ružinov len nedávno oslávilo svoje tretie narodeniny. Dnes patrí svojím spektrom a počtom zákrokov k vedúcim pracoviskám na Slovensku.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)