Osobné príbehy

Slovenský doktorand na Oxforde: „Vo svojom okolí ani v rodine som nemal nikoho, kto by študoval nad rámec Slovenska a Česka.“

Miroslav Gašpárek

Miroslav Gašpárek je doktorandom inžinierstva na Oxforde. V rámci štúdia sa orientuje na syntetickú biológiu a počítačový dizajn biologických systémov. Pred tým vyštudoval biomedicínske inžinierstvo na Imperial College London. Pre magazín Pracuj.sk porozprával o tom, ako funguje štúdium na jednej z najlepších univerzít sveta – Oxforde

Prečo ste sa rozhodli študovať v zahraničí?

Vo svojom okolí ani v rodine som nemal nikoho, kto by študoval nad rámec Slovenska a Česka, ale mal som šťastie, že počas strednej školy som chodil na medzinárodné olympiády.  Tam som sa stretol s ľuďmi pre ktorých ísť na Cambridge alebo Harvard bolo úplne normálne a ja som si povedal, že ak to zvládajú oni, tak by som to mohol zvládnuť aj ja.


Nemali ste obavy z anglického jazyka?

Chodil som na bilingválne gymnázium a už počas strednej školy som šiel študovať do Británie na niekoľko mesiacov. Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť.

Ako je to s financovaním štúdia na univerzitách v Británii?


Toto je oblasť, ktorá sa zmenila Brexitom. Pred ním sme mali rovnaké podmienky štúdia ako domáci študenti. V tom čase to bolo približne 9 tisíc libier. Teraz platia študenti z iných krajinách viac ako 20 tisíc EUR za jeden rok. Ale je možné na to získať pôžičku s úrokom približne 2 až 3 percentá, ktorú splácate až po skončení štúdia.

Na akej úrovni sa pohybuje napríklad cena ubytovania?

Mestá ako Londýn a Oxford sú veľmi drahé z pohľadu ubytovania. Univerzity sa na to pozerajú tak, že dospelí ľudia si ubytovanie vedia zabezpečiť aj sami. Ale fungujú študentské ubytovania priamo v areály colleges. Sú to prerobené hrady, v ktorých sú izby a tam máte k dispozícii aj kuchynku so sociálnym zariadením. Cena sa tam pohybuje približne 200 až 300 libier týždenne, čiže približne 1000 EUR na mesiac.

Celý rozhovor nájdete TU na pracuj.sk.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *