Slovenský doktorand na Oxforde: „Vo svojom okolí ani v rodine som nemal nikoho, kto by študoval nad rámec Slovenska a Česka.“

Dalito.sk/Miroslav Gašpárek/foto: archív MG
DALITO -

Miroslav Gašpárek je doktorandom inžinierstva na Oxforde. V rámci štúdia sa orientuje na syntetickú biológiu a počítačový dizajn biologických systémov. Pred tým vyštudoval biomedicínske inžinierstvo na Imperial College London. Pre magazín Pracuj.sk porozprával o tom, ako funguje štúdium na jednej z najlepších univerzít sveta – Oxforde

Prečo ste sa rozhodli študovať v zahraničí?

Vo svojom okolí ani v rodine som nemal nikoho, kto by študoval nad rámec Slovenska a Česka, ale mal som šťastie, že počas strednej školy som chodil na medzinárodné olympiády.  Tam som sa stretol s ľuďmi pre ktorých ísť na Cambridge alebo Harvard bolo úplne normálne a ja som si povedal, že ak to zvládajú oni, tak by som to mohol zvládnuť aj ja.

Nemali ste obavy z anglického jazyka?

Chodil som na bilingválne gymnázium a už počas strednej školy som šiel študovať do Británie na niekoľko mesiacov. Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť.

Ako je to s financovaním štúdia na univerzitách v Británii?

Toto je oblasť, ktorá sa zmenila Brexitom. Pred ním sme mali rovnaké podmienky štúdia ako domáci študenti. V tom čase to bolo približne 9 tisíc libier. Teraz platia študenti z iných krajinách viac ako 20 tisíc EUR za jeden rok. Ale je možné na to získať pôžičku s úrokom približne 2 až 3 percentá, ktorú splácate až po skončení štúdia.

Na akej úrovni sa pohybuje napríklad cena ubytovania?

Mestá ako Londýn a Oxford sú veľmi drahé z pohľadu ubytovania. Univerzity sa na to pozerajú tak, že dospelí ľudia si ubytovanie vedia zabezpečiť aj sami. Ale fungujú študentské ubytovania priamo v areály colleges. Sú to prerobené hrady, v ktorých sú izby a tam máte k dispozícii aj kuchynku so sociálnym zariadením. Cena sa tam pohybuje približne 200 až 300 libier týždenne, čiže približne 1000 EUR na mesiac.

Celý rozhovor nájdete TU na pracuj.sk.