Snaha o spokojnosť zamestnancov by mala byť jednou z priorít

Dalito.sk/ilustračné foto: fizkes / Shutterstock.com
PR -

„Spokojný zamestnanec urobí viac ako traja nespokojní.“ Výrok prisudzovaný priekopníkovi automobilového priemyslu, ktorým nebol nik iný ako Henry Ford. A že je to pravda, o tom niet pochýb ani v súčasnosti, viac ako 110 rokov od okamihu, kedy sa začal vyrábať legendárny Ford Model T.

Ak bežne prevláda vo firme spokojnosť, náročné dni sa ľahšie zvládajú

V každom zamestnaní sa totižto dobré obdobia môžu striedať s obdobiami, kedy jediné, čo si zamestnanci želajú popritom ako sú zavalení prácou, je dobrá dvojtýždňová dovolenka. A každé takéto obdobie sa oveľa ľahšie prekonáva, keď sú v bežné dni zamestnanci v práci skutočne spokojní.

A platí to v každom odvetví. Či v priemysle, pri výrobe kvalitných šnekových prevodoviek, alebo napríklad vo vývojárskej firme. Ako však dosiahnuť spokojnosť zamestnancov? A nemyslite si, že ide len o peniaze.

Vždy je lepšia nálada, keď ide práca ako po masle

Je síce pravda, že pre množstvo ľudí je výška platu tou najväčšou (a často jedinou) motiváciou, ale spokojnosť zamestnancov sa dá dosiahnuť aj inými spôsobmi. Napríklad tým, že sa bude firma snažiť maximálne uľahčovať ich každodennú prácu.

To sa asi najefektívnejšie dá dosiahnuť dobrým vybavením. Akým? Záleží od toho, čo konkrétni zamestnanci na vykonávanie svojej práce využívajú. Môžete tak mať zamestnancov, pre ktorých budú dôležité kvalitné aku skrutkovače, či takých, ktorých bude zaujímať hlavne výkon procesora v ich firemnom počítači. A to sú len dva príklady z množstva.

Vytvorte jedinečný kolektív

Spokojnosť zamestnancov sa však dá docieliť aj snahami o budovanie dobrého kolektívu. Teambuildingom síce pandémia a opatrenia voči jej šíreniu príliš nenahrávajú, ale často dokážu stmeliť kolektív aj zdanlivé drobnosti.

Môžete aspoň nechať zamestnancom vyrobiť firemné tričká s vlastnou potlačou. Môže to u nich navodiť pocit súdržnosti, ale hlavne ak to nebudú najlacnejšie tričká na trhu, ale nejaké kvalitnejšie z funkčných materiálov, budú pre nich naozaj užitočné. A nielen pri teambuildingu, ktorý zorganizujete hneď ako to bude možné.