Spevák a dlhoročný člen skupiny Elán Vašo Patejdl popri hraní vyštudoval kompozíciu na Vysokej škole múzických umení

Na snímke člen skupiny Elán Vašo Patejdl počas tlačovej konferencie skupiny pred vyvrcholením turné s názvom Živých nás nedostanú v Bratislave 21. septembra 2017. FOTO TASR – Dano Veselský
TASR -

Vo veku 68 rokov zomrel hudobník Vašo Patejdl. Potvrdila to skupina Elán na sociálnej sieti. Prinášame profil skladateľa, aranžéra, speváka, dlhoročného člena skupiny Elán a hráča na klávesové nástroje Vaša Patejdla, ktorý získal viacero ocenení.

Patejdl sa narodil v Karlových Varoch 10. októbra 1954. Mal päť rokov, keď sa rodina Patejdlovcov presťahovala do Bratislavy. V škole patril medzi dobrých žiakov, bavili ho prírodovedné predmety a samozrejme aj hudba. Rodičia trvali na tom, aby sa dobre učil. To bola neskôr aj podmienka, keď začal s prvou kapelou ešte na Základnej škole na Jelenej. Prvá kapela sa mu rozpadla, tak oslovil Joža Ráža, s ktorým spolu chodili na klavír. On potom zohnal Ďura Farkaša a ten zase Zdena Baláža.

Patejdl začínal ako gitarista. Vtedy počúvali Beatles, Rolling Stones a podobné kapely, kde všetci hrali na gitary. Neskôr, keď prišiel na scénu Rick Wakeman a podobní muzikanti, ktorí presadili klávesy, začal byť aj klavír v kapele zaujímavejší. Skúšali v železničiarskom Závodnom klube Valčík, aj prvé vystúpenie odohrali pre bratislavských strojvodcov v apríli 1970. V ďalších rokoch skúšali, hrali do tanca v stredoškolských a vysokoškolských kluboch. Hrali v Bulharsku a Švédsku, aby si zarobili na kvalitnú zvukovú aparatúru. Popri hraní vyštudoval kompozíciu na Vysokej škole múzických umení.

Patejdl bol jednou z vedúcich osobností skupiny Elán, nahral s ňou prvé štyri albumy – Ôsmy svetadiel, Nie sme zlí, Elán 3 a Hodina slovenčiny. Na konci roku 1984 z Elánu odišiel. V roku 1985 získal striebornú Bratislavskú lýru za pesničku Chlapčenský úsmev. Zložil hudbu k filmu Fontána pre Zuzanu. V roku 1986 vydal prvý sólový album Chlapčenský úsmev. Rok nato získal zlatú lýru za pesničku Umenie žiť, vydal druhý album Lov na city. V roku 1989 vydal tretí album Mon amour.

Produkoval album Beáty Dubasovej, napísal hudbu k filmu Fontána pre Zuzanu 2. V roku 1996 obnovil spoluprácu so skupinou Elán. Rok nato vydal album Spovedaj ma zo spomienok. Zložil viacero piesní pre iných interpretov, pre slovenskú filmovú komédiu Mŕtvola musí zomrieť titulnú pesničku Svitá, pre film Cinka Panna zložil skladbu Voľnosť, ktorú naspieval Karel Gott. V roku 2014 vydal Karel Gott album S pomocí přátel. Jednu z pesničiek s názvom Chci tě mu zložili Vašo Patejdl s textárom Ľubošom Zemanom. Troma pesničkami autorsky prispel na nový album skupiny Elán Najvyšší čas, ktorý skupina vydá v závere októbra.

Úspešný bol ako autor na muzikálovom poli. V Slovenskom národnom divadle mal 3. mája 1991 premiéru muzikál Snehulienka a sedem pretekárov, texty napísal Boris Filan. Skomponoval hudbu k muzikálu Adam Šangala a muzikálu Jack Rozparovač v pražskom divadle Kalich. Muzikál Rozparovač hrali aj v kórejskom Soule či japonskom Tokiu. V bratislavskom divadle Nová scéna mal 10. októbra 2008 premiéru slovenský muzikál s jeho autorskými pesničkami Fontána pre Zuzanu. Ďalší muzikál Ôsmy svetadiel mal premiéru v tomto divadle 29. októbra 2011.

Patejdl zložil hudbu k muzikálu Tisícročná včela, ktorý mal premiéru 15. novembra 2013 v Divadle Andreja Bagara v Nitre. V Brne mal 17. mája 2014 premiéru muzikál Don Juan, ku ktorému rovnako zložil hudbu. Jedným z posledných z jeho pera bol muzikál Alenka v kraji zázraků, ktorý mal premiéru 22. septembra 2016 v pražskom Divadle Hybernia.

V júli 2022 po dvoch rokoch, ktoré boli ovplyvnené pandémiou, sa na letisku v Holíči uskutočnil open air festival Cibula Fest. Na festivale si prvý sólo koncert odkrútil Patejdl. Ešte v marci tohto roku zložil pre speváčku Beátu Dubasovú pri príležitosti jej 60. narodenín úspešnú pesničku Pierko pravdy. V máji zase ožil legendárny príbeh Fontána pre Zuzanu takmer po 40 rokoch od premiéry prvého filmu kultovej trilógie Dušana Rapoša. Príbeh lásky Zuzany a Olina pripomenul scénický muzikál práve s megahitmi Patejdla.

Môže vás zaujať: