Bulvárne krysy

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Geralt
RADKA BAČÍKOVÁ -

To je, ak ešte neviete, názov úplne novej piesne dnes už legendárnej skupiny Elán. Skôr ako sa vôbec dostala do povedomia ľudí cez rádiá, zožala obrovskú kritiku prostredníctvom internetových médií a aj hlavných televíznych správ. A to najmä za jej kontroverzný klip, v ktorom Jožo Ráž mieri zbraňou na novinára. A to len rok a pol od stále nevyriešenej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. 

Hneď som si, samozrejme, musela pieseň vypočuť a hlavne pozrieť ich nový videoklip. Lebo aj keď mi nie je Jožov svetonázor, ani jeho politická vyhranenosť sympatická, nechcelo sa mi veriť, že by niečo také do sveta vypustil. A ostala som vážne zmätená.

Tak ako som očakávala, pieseň je po hudobnej stránke výborná. Neviem ako to robia, ale celé roky produkujú hudbu, ktorá sa pomerne ľahko prelína s mojim vnímaním dobrej strednoprúdovej muziky.

Melodicky boli vždy dosť originálni a nadčasoví a ich piesne zvyčajne oslovili už pri prvom počutí a neomrzeli ani pri tristoprvom. To je inak umenie. Nikdy nikoho nekopírovali, boli svoji, len sa inšpirovali. Napríklad aj skupinou Queen. Vokály a hudobné prvky tejto britskej legendy zachytí v ich piesňach nejedno bystré ucho. A rovnako sympatické mi vždy bolo, že kládli dôraz aj na dobré texty. Duchaplné, neprvoplánové, ale priame, odrážajúce reálny život či spoločenské dianie. Čo je vlastne aj pochopiteľné, keď zistíte, ktorí majstri slova boli ich dvornými textármi.

Ale vrátim sa k ich novej kontroverznej piesni, ktorá je na ich pomery nečakane tvrdo rockersky agresívna. Po hudobnej stránke jej nemám čo vytknúť. Prekvapil ma ich nový, alebo len zaskakujúci bubeník, inak jeden z našich najlepších – Štefan Bugala.

Text je opäť výpovedný a úderný. V piesni trefne kritizujú bulvárnych novinárov, ktorí slávnym či verejne známym ľuďom často nedajú ani dýchať a šíria o nich neoverené bludy. A takých máme na Slovensku neúrekom. Čo si budeme nahovárať.

Ale trefné to bolo v klipe len do toho kritického momentu, keď Jožo namieril zbraň na jedného z novinárov. Krátko na to sa to samozrejme celé odľahčilo, keď prišiel Vašo Patejdl, zbraň mu odsunul a novinára ostriekal vodnou pištoľou. Nasledoval smiech, alebo skôr výsmech vystrašeným novinárom…

No ja som sa teda vôbec nebavila. Pochopila som, čo chceli piesňou povedať a myslím si, že sa im to aj podarilo. Ale či bolo potrebné to takto vyhrotiť, obzvlášť pod ťarchou udalostí okolo stále neobjasnenej vraždy nášho mladého novinára a jeho snúbenice, to si naozaj nemyslím.

Možno to Jožo niekde niekedy ešte vysvetlí. Možno som len, tak ako väčšina pohoršených ľudí, asi nepochopila “žart” a zároveň odkaz, že nikto nikoho nechce zabíjať, len už treba tým “bulvárnym krysám” ukázať, kde sú hranice.

Rozhodne však, podľa mňa, nezvolili dobrú symboliku, lebo nebyť aktívnych, miestami často “otravných” investigatívnych novinárov, dodnes by sme neodhalili korupciu a mafiánske praktiky v našich politických kruhoch, o ktorých sme síce roky tušili, ale nemali sme ich ako dokázať. A možno chceli chalani z Elánu nakŕmiť práve ten bulvár, o ktorom spievali, lebo nech je ako chce, ten u nás zatiaľ predáva najlepšie. Ale takto plytko?

Nuž, čas ukáže. Ťažko sa mi verí, že by naše legendy v rokoch, otcovia, ktorých si muzikantsky vážim, boli schopné takéhoto nemiestneho výsmechu bez hlbšej a čistejšej podstaty.

A možno je to nakoniec  z ich strany snaha udržať celú kauzu vraždy novinára pri živote, v povedomí ľudí, aby sa nezabudlo. Lebo ani po roku a pol ešte stále nevieme, kto je vrah a kto objednávateľ.  Možno aj Elánisti sú Za slušné Slovensko a Všetci za Jána.  Len to vyjadrili tak nešťastne, že mám pocit, že sa to ich dlhotrvajúce a nekonečné lúčenie s fanúšikmi práve skončilo.

P.S. Portál omediach.com už informoval, že na nový videoklip Elánu sa pozrie prokuratúra a kritizujú ho aj Reportéri bez hraníc.

PATEJDL: „Chceli sme byť najslávnejší na svete.”