Recept s príbehom: zázračný, antivirotický, domáci šalviový sirup

Dalito.sk/Augustové ráno v golfovom klube v Ajmane, vonku skoro ráno 32°C, na obed 43°C/foto: Dalito.sk

Čaj zo šalviových listov by nemal chýbať v žiadnej domácnosti nielen v zime, ale ani v lete, keď mnohí z nás prechladnú práve z dôvodu nesprávne nastavenej klímy. Neviem ako vy, ale ja najčastejšie ochoriem práve v lete, keď po celom dni na slnku vhupnem do auta, kde si, bohužiaľ, akosi automaticky „vyhúlim“ klímu tak, že na prvej červenej je zo mňa už šedivá ľadová sfinga.

Viem, viem, nie je to tak správne, rozdiel teploty dnu a vonku má byť podľa odborníkov maximálne 5 stupňov, no ale povedzte, však by som sa v aute v tridsiatich stupňoch Celzia uvarila! A to teda teplo milujem a nemám problém hrať golf ani pri 43 stupňoch Celzia. Je to síce sila, ale zážitok to je a človek predsa prežije všetko! Aj golf v augustovom Ajmane.

Raz sme sa s manželom pri takom golfe osviežovali chladeným šampanským. Po prvom odpale loptičky som totiž okamžite zaliata potom vyhlásila, že toto prežijem iba s proseccom v ruke! A hrkla som si šalviový sirup proti poteniu, ktorý nosím na golf. A keďže moje priania sú pre môjho manžela často rozkazom, vypovedanú túžbu, ktorú som ani nemyslela vážne, mi okamžite splnil. Do 10 minút som už v diaľke videla golfové autíčko s čašníčkou a počula ten príjemný zvuk hrkotajúceho šampanského v ľade, ktoré sa stále približovalo (prosecco nemali).

Viem, viem …, pravidelne nás ale chodili z golfového klubu kontrolovať, či ešte žijeme, a aj golfové vozíky mali na GPS, takže presne videli, či sa vozík hýbe a či ako tak ide presne, teda od jamky k jamke. Miestami som tak zle hrala, že som sa obávala, že keď budú vidieť trajektóriu vozíku, budú si myslieť, že som už z toho občerstvenia v takej horúčave ako “rešeto” a že nás podľa miestnych pravidiel prídu z ihriska stiahnuť. V tejto krajine je totiž alkohol zakázaný všade a môže sa konzumovať iba tam, kde na to majú špeciálnu licenciu. Občas nás aj prišiel personál osobne skontrolovať, či ešte žijeme, v takej horúčave sme totiž boli na slávnom ihrisku široko-ďaleko jediní a ešte aj to prosecco.

Nám však fakt prekvapivo pomohlo, nejako sme tú horúčavu lepšie znášali. A spomíname na to dodnes, o to viac, že zatiaľ necestujeme do zahraničia, tak doma prežívame práve vďaka minulým zážitkom na celý život. Lebo naše druhé ja je práve cestovanie, spoznávanie a užívanie si života plnými dúškami. A šalviový sirup mám takmer vždy so sebou, pre istotu, aby mi to nič nepokazilo.

Ak ma najmä v lete dokáže niečo zatvoriť doma, sú to okrem koronavírusu ešte priedušky z nesprávne nastavenej klímy. No a vtedy siaham po šalviovom sirupe, dokonca, aj pri bolestiach žalúdka mi pomáha. A nemusí to byť rovno čaj. Nechápem ako to funguje, ale funguje, pomôže mi už aj šalviová malinovka.

Šalvia lekárska je dokonca výborná aj na potláčanie nadmerného potenia a to mi pri horúčkach zo zápalu priedušiek pomáha veľmi. Zvonku i vnútra. Dokonca, šalviu, aj keď teda nie je zrovna kráľovnou lahodnej chuti, kloktám aj pri zápale ústnej dutiny či hrdla.

Vlastne povinne všetci doma, v tomto mi  málokto oponuje. Poznáte to, chorý chlap, hotová katastrofa, takže si šalviu obľúbil aj manžel, paradoxne, aj keď ju v podstate vôbec nemusí. V mäse ju však nezistí. Aj to je umenie ženy, dostať muža presne tam kde chce bez toho, aby si to vôbec všimol.

Šalvia je mimoriadne vďačná bylina, ktorá sa napriek neustálemu zberu listov rozrastá do takých veľkostí, že ak nezačnete redukovať celú rastlinku, vysťahuje vás z vlastného pozemku. Akási sesternica mäty. Takže sa jej každý rok ospravedlním a asi dvakrát do roka ju tak zresetujem, že mám pocit, že teraz to už naozaj neprežije. Ale prd. Darí sa jej ďalej a ja mám pocit, že stále viac.

Okrem sušených listov do čaju, či ako korenie pri grilovaní z nej teda robievam aj sirup. Nie je to nič zložité, zvládne to aj muž, ktorý by možno chcel prekvapiť partnerku.  

SUROVINY

3-4 veľké hrste šalviových listov, 1 l vody, 500 g kryštálového cukru, citrón a 1/2 ČL kyseliny citrónovej

POSTUP

Vodu na sirup si dopredu prevarím a nechám vychladiť.

Natrhané listy šalvie prepláchnem pod studenou vodou.

Nastrihám na asi polovičné kúsky, aby pustili čo najviac silíc.

Šalviu zalejem vychladenou a prevarenou vodou.

Lúhovanie šalviového sirupu/foto: Dalito.sk

Pridám dobre umytý a nakrájaný citrón na kolieska, zamiešam a na dva dni odložím do chladničky.

Po 48 hodinách poriadne varechou všetko v hrnci potlačím a vodu s bylinkami scedím cez sitko do druhého hrnca.

Nechám všetko prevrieť asi 5 minút a pridám cukor, ktorý rozpustím za stáleho miešania.

Tesne pred napĺňaním fliaš pridám polovicu čajovej lyžičky kyseliny citrónovej. Ešte vrelé nalievam do zaváraninových fliaš. Sterilizujem dole vrchnákom asi 15 minút, potom fľaše otočím a ukryjem pod deku do druhého dňa. Ešte nikdy sa mi fľaša nepokazila.

RADA

Šalvia je naozaj zázračná liečivá bylina. Asi ju budem so sebou nosiť pre istotu v lete všade. Okrem respiračných, žalúdočných a črevných problémoch, sa v domácej medicíne využíva aj pri  ťažkostiach so žlčníkom či nadúvaním. Vraj pozitívne vplýva aj na krvný beh a nervovú sústavu. Šalvia lekárska má tiež protizápalové, antivirotické a antibakteriálne účinky. A vraj pomáha aj pri menštruácii. POZOR! Nielen dedinské babky ju však neodporúčajú v období dojčenia, vraj môže zapríčiniť stratu mlieka. Toto mi už nehrozí, takže neviem posúdiť.

Okrem toho, ak máte to šťastie, že máte čerstvú šalviu lekársku stále poruke, prípadne si ju viete aj  vysušiť, listy sú vynikajúce aj do mäsových jedál, ktorým dodajú nezameniteľnú, ale výrazne horkastú chuť, preto so šalviou opatrne.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)